29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing kavramının Türkçedeki karşılığı olarak satış ortaklığı, ya da komisyon ortaklığı kavramlarını kullanabiliriz. En basit şekliyle affiliate marketing; başkasına ait bir ürün ya da hizmeti, kendi sitenizde ya da blogunuzda tanıtarak (online) internetten para kazanma sistemidir. Bir başka ifadeyle, başkalarının ürünlerini tanıtarak, gerçekleşen satışlardan para kazanmaktır.

Bu tarz ürün tanıtımının birçok şekli vardır. Ancak en çok kullanılan affiliate marketing yöntemi, size özel oluşturulmuş bir bağlantıya tıklayan insanların, yönlendirildikleri siteden satın alacakları üründen komisyon kazanmaktır.

Komisyonlar genellikle bir satış tutarının yüzdesi ya da her satış için sabit bir tutar olabilir. Her satış başına kazanılacak komisyon oranları, söz konusu ürün ya da hizmetin çeşidine göre değişebilir. Örneğin dijital ürünlerin komisyon oranları (genellikle %50 olur) fiziksel ürünlere gör çok daha yüksektir. Bunun sebebi olarak, fiziksel ürünlerde sabit maliyetlere ilaveten, değişir maliyetlerin de yüksek oluşunu söyleyebiliriz. Gerçekleşen satışlar genellikle size özel bir bağlantı ya da reklamın içine yerleştirilen ve sadece size ait olan bir kod (çoğunlukla cookies) ile takip edilir.

Ürün sahipleri, ürünlerinin reklamını yapmak için genellikle affiliate marketing tercih ederler. Çünkü sadece satış gerçekleştiğinde ödeme yapmaları gerekeceğini bilirler. Aksi takdirde normal yoldan internet, radyo ya da televizyon reklamı verildiğinde, satış olmasa bile reklam giderlerine katlanmak gerekecektir.
Yayıncılar, genellikle affiliate marketing tercih ederler. Çünkü yayın yaptıkları alanla (niche) ilgili bir ürün bulurlarsa, normalde sitelerine aldıkları tıklama başına reklam gelirlerinden çok daha fazla para kazanabilirler.

Affiliate Marketing Neden Bloglarda İyi Çalışır

Affiliate marketing sadece bloglardan para kazanma yolu değildir. Ancak blog yazarlığının affiliate marketingde karlı olabilmesinin birkaç sebebi vardır. Muhtemelen, affiliate marketing işlerinin en iyi bloglarda çalışmasının en büyük sebeplerinden biri, blog yazarı ile okuyucu arasında güvene dayalı bir ilişki olmasıdır. Bir blogun okuyucuları genellikle blog yazarının tavsiyelerini dikkate alırlar. Elbette, yanlış ürünlerle yapılan affiliate marketing bu ilişkiyi olumsuz yönde de etkileyebilir.

Affiliate Marketing – Kolay Para?

Affiliate marketing, aşırı karlı karlı bir iş olabilir. Ancak bunun kolay para anlamına gelmediğini bilmek çok önemlidir. Bu işi yapmaya uğraşan pek çok insan aşağıdakiler gibi sayısız faktörlerle başa çıkmak zorundadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ