23.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Anne Sütü ve Emzirmenin Faydaları

Anne Sütü ve Emzirmenin Faydaları

Anne Sütü ve Emzirmenin Faydaları

Anne sütü bebeğin sağlıklı ve düzenli gelişimi için mutlaka olması gerekenlerden birisidir. Bu nedenle birçok uzman ilk bir yıl boyunca bebeğin anne sütü ile beslenmesini önermektedir. Ayrıca ilk aylarda sadece anne sütü ile beslenme önerilmekte ve bu yeterli olmaktadır. Anne sütü ve emzirme sadece bebek için değil anne içinde faydalıdır.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Peki anne sütünün faydaları nelerdir? Anne sütü özellikle bebeğin bağışıklığı açısından oldukça önemlidir. Bebek anneden aldığı ve maternal antikor denilen bağışıklık ile hastalıklara direnç kazanır. Eğer bu bağışıklık tam gerçekleşmez ise; bebeğin yaşamı boyunca problemler ortaya çıkabilir. Birey enfeksiyonlara çok daha duyarlı olur. Özellikle solunum ve sindirim sistemi enfeksiyonlarından tüm yaşam boyunca korunmak ve daha dirençli olmak için anne sütü şarttır. Aynı zamanda anne sütü alerjilere karşıda korunma sağlar ve bebeği alerjilerden korur. Beyin ve zeka gelişimi içinde anne sütü oldukça önemlidir. Yine şeker hastalığı, kalp hastalığı, obezite, yüksek kolesterol gibi metabolizma hastalıklarından korunmak içinde anne sütü gerekli ve önemlidir.

Anne sütünün emziren anneye de çok yararı bulunmaktadır. Annelik içgüdüsünü güçlendirir. Hamilelik döneminde alınan kiloların verilmesine yardımcı olur. Yine emzirme meme kanseri, ovaryum kanseri gibi kanser türlerinin insidansını azaltır. Şeker hastalığı oluşmasının önüne geçmeye yardımcıdır. Yine anne rahminin normal haline dönme sürecini hızlandırıyor.

Kısacası anne sütü hem anne hem de bebek açısından birçok öneme sahiptir. Özellikle bebeğin doğumundan ölümüne kadar tüm yaşantısı boyunca sağlıklı bir şekilde yaşaması için anne sütü oldukça önemlidir. Özellikle enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazandırdığı için hayati öneme sahiptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ