23.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Antakya “St.Pierre Kilisesi” Görülmesi Gereken Yer

Antakya “St.Pierre Kilisesi” Görülmesi Gereken Yer

Hatay’a 29 Hazirana kadar turist akımı başladı.Özellikle Hristiyanlar için kutsal sayılan Saint Pierre Kilisesi için gelmeye başlanıldı.

29 Haziran Hristiyanların hac tarihi olarak bilinir ve hac yerleri ise Hatay Antakya’da bulunan Saint Pierre Kilisesidir.

Hatay Antakya’da bulunan Saint Pierre Kilisesi dünyanın dört bir yanından turist çekmeyi başarabilen ülkemizde bulunan tarihi dokularından en önemlilerindendir.Haziran ayına girmemizle birlikte Hristiyanları saran hac heyecanı ülkemizde son bulacak.Hristiyanlar için oldukça önemli olan bu yapının tarihi MÖ.30 yıllara dayanmaktadır.Haziran ayına girilmesi ile birlikte katolikler Türkiye Hatay’a gelmek için hazırlıklara başladı.1963 yılında Vatikan tarafından Hatay Antakya’da bulunan Saint Pierre Klisesi Papa İv Paul tarafından Hristiyanların hac yeri olarak kabul edilmiştir.

Saint Pierre Kilisesi dünyanın ilk kilisesi olarak kabul edilir.bu kilise Habib-i Neccar Dağı’nın eteklerinde yer alır.Ve bu kilisenin yarısı kayalıklar oyularak yapılmıştır.Bu kiliseye yılın herhangi bir gününde gelen Hristiyanların tüm günahlarının affedildiğine inanılır. Antakya’nın Hristiyanlığın yayılmaya başladığı yıllarda önemli ticaret yollarını birleştirmesi nedeni ile çeşitli kültürleri ve dinleri bir araya getirmesine vesile olmuştur.Bu sebeplede Antakya Hristiyanlığın başlangıç noktası olarak kabul edilir.
Hz.İsa’nın ölümünden sonra dünyaya yayılan Havarilerden biri olan ve Antakya’da ki kilisenin ilk kurucusu olan Rahip Saint Pierre ilk toplantısını bu mağarada yapmıştır.Ve ilk olarak Hristiyan kelimesi (Hristos) burada kullanılmıştır.Bu nedenle her yıl 29 Haziran günü Hatay Antakya’da Saint Pierre kutlamaları yapılmaktadır. Bu kutlamalar ayrıca Hristiyanların haccı olarak kabul edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ