24.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Antakya Usulü Kireçte Kabak Tatlısı

Antakya Usulü Kireçte Kabak Tatlısı

Hatay’ın yöresel tatlarından olan künefeden sonra ilk sırada yerini alan tatlısı Kireçte Kabak Tatlısı olmuştur. Kireçte kabak tatlısı kabağa kıtır kıtır bir lezzet katar.

Hatay yemekleri Dünyaca kabul gören lezzetler arasındadır. Kireçte kabak tatlısı tarifi yöresel olma özelliği ise sönmemiş kirece batırılmasından kaynaklanır. Mutlaka denemeniz gereken bu tadı evinizde yapabilirsiniz.

kirecte-kabak-tatlisi-tarifi

 

Kireçte Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kireç ile yapılan Hatay tatlılarında yer alan alan Hatay Kireçte Kabak Tatlısı tarifinde önemli olan Hatay usulü ile yapılmasıdır. Çünkü İnternet’te farklı tarifler yer alıyor. Genelde normal kabak tatlısı yapılşı ile karıştırılmaktadır. Hatay Kireçte Kabak Tatlısı nasıl yapılır? sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Lütfen dikkatlice tarifi okumanızı ve not etmenizi rica ederiz.

Hatay Kabak Tatlısı Tarifi için Malzemeleri:

-2,5 kg Antakya kabağı (balkabağı)

Kireçli Su için:
-300 gram (bir kase) sönmemiş kireç
-4 litre su

Şerbeti İçin:
-6 su bardağı şeker
-7 su bardağı su
-1 tatlı kaşığı limon tuzu

Antakya’ya Özgü Kireçte Kabak Tatlısı Yapılışı:

Sönmemiş kireci derin bir kaba alın ve üzerine 4 litre suyu aktarın kap derin olmalı ki su iyice berraklaşsın. Suda beklettiğiniz sönmemiş kireç üzerinde tabaka oluşmuş ve kireci dibe çökmüş olacak. Günün sonunda bu suyu bulandırmadan başka bir kaba alın. Balkabağını soyup çekirdeklerini temizleyin ve karpuz dilimleri gibi dilimleyin. Kabakları kireçten arındırılan suya batırın. bu su kabakların üzerine çıksın. Kabakları 18 saat bu suda bekletin kabakların dış yüzeyinin sertleşmesi ve kabakların berraklaşıp şeffaflaşması için bu süre önemli.Bu süre dolduktan sonra kabakları sudan çıkarın ve tek tek kabakları temiz suda iyice yıkayın. Yıkadığınız kabakları bir sat temiz suda bekletin ve suyunu dökün.Kabakları kürdanla bir kaç yerden delin. Başka bir tencereye şekeri ve suyu ekleyin ve 5 dakika kadar kaynatın.ve şerbetin ılımasını bekleyin şerbet ılısın ki kabaklar çıtır çıtır olsun. Ilıyan şerbetin içine kabakları koyun ve ocağa alın kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve 2,5 saat kadar kaynatın. Kabakların şeffaflaştığını göreceksiniz zaten.Ocaktan almaya yakın limon tuzunu ekleyip bir taşım daha kaynatın. Şerbetten çıkardığınız balkabaklarını cam bir servis tabağına alın isteğinize göre dilimleyin ve soğuyunca üzerine tahin ve ceviz ile süsleyip servis edin. Afiyet olsun…

Hatay Künefe tarifi konumuzu okudunuz mu? Hatay yemek tarifleri kategorimizde tüm Hatay yemekleri ve tatlılarını size tarif ve yapılış olarak ulaştırmaya çalışıyoruz.

Lütfen Hatay Kireçte Kabak Tarifi ve Yapılışı konumuza yorum yapmanızı ve sosyal medyada paylaşmanızı rica ederiz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Ayşe G. dedi ki:

    benim tatlının olmayış sebebi kirecin sönmüş ve toz halinde olmasıymış. Kireci aldığım yere uğradım sordum sönmemiş kireç toz halde olmazmış onuda buralarda bulamazsınız dedi. Bu durumda benim kabaklar etkisi kalmamış bir kireç suyunda beklemiş meğer, siz baştan belirtmişsiniz ” sönmemiş kireç ” diye ben kireci tek tip sanardım. Alırken sormak gerekiyor ama tatlımız bitsin bir süre sonra tekrar deniycem

  2. Gökçe U. dedi ki:

    Daha önce kireçte turşu yapıldığını vs. duymuştum ama bal kabağını yeni gördüm açıkcası. Kabakları şerbete kotmadan önce kürdanla birkaç yerden delmek sanırım şerbeti daha iyi emmesi için ve açıkcası güzel bir taktik, daha yumuşak ve kıvamlı olacaktır.Ocaktan almadan önce limon tuzu eklemeyi kesinlikle unutmayın ekşimsi fakat güzel bir tat veriyo 🙂 Biraz zaman alabilir fakat kesinlikle değeceğini düşünuyorum.

  3. Mehmet tutal dedi ki:

    malatya da satan biryer var mı bu lezzeti

BİR YORUM YAZ