29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Botoks nedir?

Botoks nedir?

Latince olarak adlandıracak olursak kolay telef uz edilemeyen Clostiridium Botulimum adlı kelime olarak adlandırılan botoks, Bakterilerin toksin hücrelerinden elde edilen ve elde edilen bu hücrelerin laboratuarlarda işlenerek insan sağlığına faydalı hale getirilerek insanlara uygulama işlemlerine denmektedir. Botoks, günümüzde bilinemeyen bazı çevrelerce yılan zehiri olarak adlandırılmaktadır. Ancak, botoksun yılan zehrii olmadığı uzmanlar ve bu işi bilenlerce kanıtlanmıştır.

Botoks uygulaması son derece kolay olan bir yöntemdir ve insanların genellikle korktuğu hasta yatağı, hasta karyolası gibi medikal aletlerde uzun saatler geçirmelerini gerektirmeyen bir uygulamadır.
Yine bazı çevrelerce botoksun insanları zehirlediği söylenmektedir. Ancak, uzmanlar botoksun toksin olduğunu kararınca alındığında hiçbir şey yapmayacağını bunun yanında işi bilmeyen acemi botoks uygulayıcılarının kararı kaçırıp fazlaca botoks yapmasından dolayı zehirlenmelerin meydana geldiğini söylemişlerdir.

Ancak, bilinmelidir ki sadece botoksun değil tüm ilaçların fazlaca alındıklarında zehirleme gibi bir etkileri söz konusudur. Yani, botoksun bir toksin olduğu ve fazlaca alındığı taktirde zehirlenme etkisi yapacağı bilinmelidir. Ancak kararınca alındığında botoksun hiçbir yan etkisi yoktur.
Botoks, uygulandığı bölgelerdeki sinir uçlarında uyarılma etkisini yok eden bir tedavi uygulamasıdır. Bunun yanında uyuşturulan bölgenin bir daha hiçbir şey hissetmeyeceği duyumları da hurafeden ibarettir. Botoksun geçerlilik süresi en fazla 6 aydır. Çalışma tekniği beyinden gelen sinirlerin uç noktalarını uyuşturarak sarkmaları, terlemeleri ve daha bir çok kötü sağlık sorunlarını ortadan kaldırmaktır.

Botoks ve aşırı terleme tedavisi

Araştırmalara göre botoksun en fazla uygulandığı alanlardan bir tanesi de terleme tedavileridir. Aşırı terleme hem insanları hem de çevrelerindekileri rahatsız etmekte, terleyen insanın kendine olan özgüveninin kaybettirmekte deyim yerindeyse toplum içerisine çıkamayacak hale getirmektedir.
Botoks bu tarz sağlık sorunlarının giderilmesinde en önemli ve en etkili tedavi yöntemidir. Botoksla terleme tedavileri basit bir şekilde yapılmakta insanlar hasta karyolası, hasta yatağı gibi kötü koşullara maruz bırakılmadan normal hayatlarına devam edebilmektedirler.
Botoksun uygulama mantığına gelecek olursak, botoks ter bezleri ve onların iletişimde bulunduğu beyinden gelen sinirlerin uçlarına etki ederek onları uyuşturur böylece sinirlere beyinden gelen emirler tam olarak hücrelere aktarılamaz ve terlemenin önüne geçilmiş olur.
İnsanlar, özellikle koltuk altlarında oluşan terlerden şikayetçidir. Bu terlemeler kötü kokulara sebep olmalarının yanında kötü görüntülere de sebep olabilmekte ve çevredekilerin insanlara kötü bakmalarına neden olabilmektedir. Botoks tüm bu sorunların önüne geçebilmek için uygun tedavi şeklidir.

Botoks tedavi yöntemi koltuk altlarındaki terlemeleri önlemek için uygulanacaksa en faydalı olacağı ay mayıs veya nisan ayıdır. İnsanlar özellikle yaz aylarında terler ve kötü kokular ortaya çıkar ancak, mayıs veya nisan ayları yaz aylarının hemen önünde olduğundan ve botoksun geçerlilik süresi 6 ay kadar olduğundan bu aylarda uygulanan botokslar insanları yaz ayları boyunca rahat ettirecek ve terletmeyecektir. Botoksun diğer kullanıldığı alanlar ise, avuç içi terlemeleri ve ayak terlemeleridir.

Botoks, kronik migren tedavisinde Türkiye’de de onaylandı!

Ülkemizde sık sık tekrarlayan ve insanların temel problemleri arasında yer alan migren ağrıları özellikle orta yaşlardaki kişileri fazlaca etkilemekte. Türkiye’de her 6 kişiden bir kişide migren ağrılarının olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Migren ağrıları, kişilerin hayatlarını kabusa çeviren ve yıkıcı etkiye sahip olan ağrıların başında gelmektedir. Dayanılmaz baş ağrısı olan migrenin tedavileri de kolay kolay bulunamamaktadır.
Migren tedavilerine günümüzde yepyeni bir şekil verilerek botoksla migren ağrısı tedavi yöntemleri başlamış bulunmakta. Migren ağrılarına botoks ile tedavi geliştiren uzmanlar uyguladıkları kişiler üzerinde ağrıların önemsenmeyecek derece kadar indiğini söylemekteler. Tedavinin uygulanış biçimi ise alın kemiği ile hücreler arasındaki iletişimin koparılarak ağrıların hissedilmemesini sağlamaktan geçmektedir. Son derecede basit olan bu tedavi yöntemi hasta, harsa karyolası, hasta yatağı gibi medikal aletlere maruz bırakılmadan normal hayatına devam ettirilmektedir.
Migren ağrılarına botoks ile çözüm bulunabilmesi için bazı şartlar sağlık bakanlığınca konulmuştur. Şartlara göre, migrenli hastalara botoks uygulaması yapılabilmesi için 15 gün boyunca migren ağrılarının devam etmesi veya 28 gün kadar başlangıç seviyesinde migren ağrılarının devam etmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Hastalara botoks uygulaması yapılabilmesi için 28 gün için 7 enjeksiyon uygun bulunmuştur. Ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanan bu yöntemin uygulamacı tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir. Henüz uzman derecede bu uygulamaya hakim doktor sayısı az olduğundan uygulama yapacak doktorun bu konuda bilgi sahibi olmasına dikkat edilerek uygulatılmalıdır.

Yüz Sarkması ve Botoks (botox) Uygulaması

Botoksun en fazla kullanıldığı alanlardan bir tanesi de estetik cerrahidir. Özellikle yüz sarkmalarında kullanılan botoksun yüz sarkmalarını engellediği araştırmalar sonucunda ortaya koyulan kesin sonuçtur.
Yüz sarkmaları, zamanla ve yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkar. Yer çekiminin zamanla yüzdeki kaslara etkisini göstermesi sonucunda yüz sarkmaya başlar. Yüzdeki kaslar yer çekimine karşı koyamaz ve yüzün sarkması doğal hale gelmiş olur. Yüz sarkmasını sadece yer çekimine bağlamak elbette mümkün değildir. Kilo alıp vermeler, karbonhidratların aşırı tüketilmesi ve sigara kullanımına bağlı olarak da yüz sarkmaları ortaya çıkabilir.

İnsanlar ömürleri uzadıkça yüzdeki kasların sarkma oranları da o kadar artacaktır. Yüzü yukarıda tutan kasların zayıflaması sonucu yüzü aşağı çeken kaslar daha etkili hale gelir ve yüzü aşağı doğru çeker.
Botoksun kullanıldığı alanların başında yüz sarkmaları, kaşları kaldırmak, göz çevresindeki torbaların yok edilmesi gibi bir çok alan sayılabilir. Ancak, son yıllarda yüz sarkmaları özellikle botoksla giderilmeye başladı. Yöntemle yüzü aşağı doğru çeken kaslar uyuşturularak etkileri azaltılır ve yüzü aşağı doğru çekmesi engellenmiş olur. Yöntemi, yanakların sarkması ve dudakların çizgilerini yok etmede kullanılabildiği söylenebilir.

Yüz sarkmasının botoksla giderilebilmesi için hastanın 30m ile 50 yaşları arasında yer alması ve yüz saklamalarının yeni başlaması önemli bir faktördür. Ayrıca yöntemle hasta karyolası, hasta yatakları gibi medikal aletlerde birkaç gün yatmaya da hiç gerek yoktur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ