29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Çeşitli Bölgelerde Yer Alan Pramitler

Çeşitli Bölgelerde Yer Alan Pramitler

Eski zamanlardan günümüze gelen ve tarihi eser olarak bilinen inşasına hayreler içerisinde baktığımız Pramitler genel ön yargı olarak sadece Mısır’da bulunur denilmektedir. Araştırdığınızda Piramitler sadece Mısır Ülkesinde bulunmaz. Meksiya, Bolivya ve Çin Halk Cumhuriyeti’ndede Piramitlere ratlamak mümkündür. Araştırmalarımız sonucunda nerelerde Piramitler var? Dünyanın değişik bölgelerinde raslayabileceğiniz ve önemli olan Pramitler ise sırası ile şöyledir;

Keops Piramidi

keops-piramidi

Keops Piramidi Mısır‘ın Başkenti Kahire metropolü içerisinde Gize’de bulunur. M.Ö 2800 yıllarında Mısır’ın 4. Sülale zamanında hükümdar olan Keops’un mezarı içinde Piramitin içinde bulunur. Piramitin Boyu tam olarak 145,75 metre olarak bilinir. Tepeden 10 metreye yakın aşınma olduğu tahmin edildiğinden dolayı genelde 138 metre olarak belirtilir. “Büyük Piramit” adı ile bilinir.

Kefren Piramidi

kefren-piramidi

Kefren Piramidi; Mısır’ın Başkenti Kahire’de “Giza” bölgesinde bulunur. Günümüze kadar pek aşınmayan ender Piramitlerdendir. En üst kısmında yer alan taş 36 ton ve o taşın üst kısma nasıl konulduğu hala çözülememiştir. Boyu ise 143,5 metredir.

Mikerinos Piramidi

''MİKERİNOS PİRAMİTİ''

Boyu 66,5 metre olan Mikerinos Piramidi Keops, Kefren’den ayrı bir özelliğe sahiptir. Defin odası piramitin alt kısmında yer alır. Mısır Gize’de bulunan piramitlerin en küçüğü olarak bilinir.

Sakkara Piramidi

sakkara-piramidi

Bilim adamları tarafından Milattan önce 2500’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen, Sakkara Piramidi  Mısır’ın eski başkenti Memphis’te bulunur. Diğer pramitlerden farkı ise taştan yapılan ilk yapı olarak kabul görmesidir. Boyu 63,17 metredir.

Dahahur Snefru Piramiti

dahshur-snefru-piramidi

Millattan önce 2600 yıllarda yapıldığı tahmin edilen, Dahahur Snefru Piramiti 104,85 metredir.

Dünyanın Farklı Ülkelerinde Bulunan Diğer Pramitler

  • Maldum Snefru Piramidi (93,26 m)
  • Dahahur Bent Piramidi (104,85 m)
  • Sakkara Pepi II P. (52,555 metre)
  • Uxmal Tapınağı (Meksika)
  • Teotehuacan (Meksika)
  • Tiahuanaco (Bolivya)
  • Dohan Tapınağı (Çin Halk Cumhuriyeti)

En Çok Pramit Nerede Bulunur? yazımızı okuyabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ