23.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

CMR Nedir, Ne Demek?

  • Nedir
  • 03 Şubat 2016
  • 309 KEZ OKUNDU
CMR Nedir, Ne Demek?

Taşımacılıklık sektöründe kullanıldığı gibi elektronik ile ilgili bir terim olarakta kullanılır. Yaygın olarak lojistik sektöründe kullanılması ön plana çıkmaktadır. Uluslarararası Nakliyat firmaları yurtdışına çıkacak araçlarına CMR düzenler. Firma personelleri yazıcıdan, elden bu evrağı doldururlar ama genelde sorumlulukları bu evrakta neler? Hangi yükümlülüğü üzerine yüklüyor bu tip bilgileri bilmeyebilirler. Konuyu araştırmak isteyenler için düzenlediğimiz Cmr nedir? sorusunda doyurucu cevaba ulaşmış olacaksınız. Dikkatlice okumanızda fayda vardır. Cmr eş anlamı:

 Taşımacılık Sektörü İçin CMR Nedir?

Convention Marchandise Routier kelimesinin kısaltması olarak bilinir. 1978 yılında Cenevre İsviçre’de yapılan anlaşmanın adıdır. Taşımacılığın üstlendiği rolü ve sorumluluklarını gösterir. Asıl ve copy olarak düzenlenir. TIR’ın transit geçiş yapacağı Ülke sayısında copyleri çoğaltılır. Asıl nüsha gönderici, alıcı, nakliyeci tarafından kaşelenir ve imzalanır. Yükleme tarihinde düzenlenir. Mal çıkışına istinaden gönderici tarafından kaşe ve imzalanır. Nakliyecide o vakitte kaşe, imza atar. Mal tesliminde ise alıcı tarafından malın sağlam teslim edildiğine dair imza atılır. İhracatçıya alıcı tarafından imzalanan CMR‘nin aslı getilir. Eğer malzemelerde herhangi bir hasar, zarar, ziyan, fire varsa CMR alıcı not düşer; ihracatçı ise nakliyeciden bu zararı talep eder. Bu zarar tespiti ve ödeme şartları CMR anlaşmasına göre ilerler. Nakliyeciden kaynaklı kusur varsa bilir kişi tarafından tespitler yapılır ve nakliyeci anlaşma gereği ödeme yapar.

CMR’de Yer Alan Bilgiler;

1- İhracatçı Ünvanı veya Adı: Şirket türüne göre değişmektedir. Limited Şirketleri, Anonim Şirketleri gibi Tüzel kişilerce ihracat yapılırsa Ünvan yer alır. Şahıs şirketleri ve bireylerin yapmış olduğu ihracatlarda şahıs adı yer alır.

2- İhracatçı firma adresi: Resmi bulunduğu adresin yazıldığı bölümdür.

3- İthalatçı firma adı: Malı alan şirket veya şahısın Ünvan ve adının yazılması gerekir.

4- İthalatçı firma adresi: Alıcı firmanın resmi adresinin yazıldığı alandır.

5- Malın teslim edileceği yer: Yüklerin nereye teslim edileceğine dair doldurulması gereken bölümdür.

6- Yükleme yeri: Yükler nereden teslim alındı ise bu bölüme yazılır.

7- Yükleme tarihi: Ne zaman yükleme faaliyet gerçekleşiyorsa tarih yazılır.

8- Mal cinsi: Yükün cinsi, nevi hakkında detaylar bilgi verilir. Genelde ingilizce olarak yazılır.

9- Mal Adedi: Yük sayısını ifade eder. Taşımacı tarafından kaç adet, sayı olarak alındı ise o miktar kadar yazılır.

10- Brüt kilo: Ambalajlar dahil olmak üzere tonajın belirtilediği alandır. Taşıma aracı boş kantar ve dolu kantar yapar. Aracın dolu ağırlığı ile boş ağırlığı çıkarılınca brüt tonaj elde edilmiş olur.

11- Teslim şekli: Uluslararası ticarette kullanılan teslim şekilleri alıcı ve satıcı anlaşmasına bağlı olarak hangi teslim şeklini seçmişlerse onun yazıldığı bölümdür.

12-Araç plaka, şoför bilgileri: Malı sevk eden, şoförün adı, soyadı ve araç plakasının yer aldığı bölüme detaylar yazılır.

13- Gönderici Kaşe ve İmzası: Şoför tarafından yük sayılır, tonaj v.s. kontroller yapılıp, teyit edildikten sonra şoför CMR gönderiye (ihracatçıya) kaşe ve imzalatır. Bunun anlamı şudur: Şoför gerekli kontrolleri yaptı bu malı sağlam olarak şoföre teslim ettik.

14- Taşıyıcının Kaşe ve İmzası: Nakliyeci firmasının yükü teslim aldığına dair noter kanalı ile vekalet edilen kişi tarafından kaşelenip, imzalanması gereken bölümdür.

15- Alıcının Kaşe ve İmzası: Yükün teslim alındığına dair alıcı kaşe ve imzasını attacağı bölümü ifade eder. Yük sağlam teslim olmuşsa genelde CMR sadece imza ve kaşelenir. Eksik, hasarlı ise CMR not düşülür.

CMR ne demek sorusunun yanıtını detaylı şekilde verdik.

CMR Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Taşıyıcının sorumluluğunda olan yükün CMR Anlaşması’na göre nakliyecinin kusurlu olduğu durumda nakliyeciyi güvence altına alan sigorta’dır. Nakliye firması ile sigorta şirketi tarafından anlaşma sonuncunda C2’de yer alan araçlar için yapıldığı gibi kiralık araç sözlşemesi ile de CMR sigortası yapmaya olanak sağlanmaktadır.

Elektronik Sektörü İçin CMR Nedir?

LED ekranlı televizyonların ortaya çıkması ile oluşan sektörel bir kelimedir. Samsung Firması tarafından ortaya çıkarılmış olduğu söylenir.  Clear Motion Rate kısatlması olarak bilinir. Türkçe karşılığı tam olarak yoktur. Normal ekranlı televizyonlara göre 16 kat daha hızlı olduğu söylenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ