29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Diktatör Nedir?

  • Nedir
  • 05 Şubat 2016
  • 200 KEZ OKUNDU
Diktatör Nedir?

Diktatör Nedir, ne demek? Roma Cumhuriyet’inde siyasi bir makam emir veren anlamındadır. Türk Dil Kurumun’daki anlamı ise bütün yetkileri kendinde toplayan kişidir. Roma’da belli bir zamanda makamda duran anlamında kullanılsada şuanda bu mana değişmiştir. Zaman geçtikte her şeyin anlamı yeni bir mana ile karşımıza gelmektedir. Diktatör nedir? sorusu sorulduğunda herkesin aklına gelen Adolf Hitler gelmektedir. Bütün yetkileri elinde bulundurarak Ülkeyi istediği gibi yöneten kişi aklımıza çağırışım yapıyor. Genelde liderler için diktatör kelimesi kullanılmaktadır.

Neden Diktatör Denildiğinde Akla Liderler Gelir?

İnsanlara baskı yapan, onları kendi amaçları doğrultusunda yönettiği için diktatör denildiğinde insanların aklına liderler geliyor. Kökene bakıldığında demokrasi ile ters düşen bir faaliyet, olgu görünür. Çünkü aradaki fark şudur: Diktatör‘de seçimle gelir, Demokrasi olan yerlerde de seçimle başa gelinir. Ama diktadör her şeye müdahale ederken, demokrasi ile başa gelen lider yasalar dışına çıkmadan hareket eder. Diktatör sürekli başta kalmak ister ve koltuk sevdalısıdır. Demokrasi ile başa gelende böyle bir kaygı yoktur. Çünkü halk onu seçti ve beğenmedi, seçimle geri gitti.

Toplum İçerisinde Diktatör Kelimesi Nasıl Kullanılır?

Toplum içinde kaba sert davranışlar sergileyen, herkes ile pek konuşmayan ve herkesi kendi kontrolü altına almaya çalışan kişilerede halk dilinde diktatör denilmektedir. Şirketlerde çalışan müdürler eğer sert ve kuralcı ise yine bu manada kullanılır. Aslında şirketteki müdür dengeyi sağlamak amacıyla bu faaliyeti yürütmüş olsa da insanlar öyle görür. Söyleniş olarak dikdatör diyenlerde vardır.

Diktatörlük Nedir?

Toplumu zorla etki altına almaya çalışan bir kişi veya grubun yürüttüğü zorbaca faaliyete denilir. Kişiler dikta edebilir ama yürüttüğü faaliyetin genel adıdır.

Havale Nedir? sorusunun kısa ve net cevabı için linki tıklayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ