25.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Dünyanın En Zenginlerinden Gençlere Tavsiyeler

  • Haber
  • 13 Eylül 2015
  • 396 KEZ OKUNDU
Dünyanın En Zenginlerinden Gençlere Tavsiyeler

Genç yaşta zengin olmak herkesin hayalidir. Rahat bir yaşamın sırrı olarak bizim hayalimiz her zaman çok zengin olmak olmuştur. Yazlık evler, villalar, tekneler, son model arabalar… Gençler için yaptığımız araştırmalarda günümüzün modası ve zorunlu ihtiyacı olan internet ve bilişim sektöründe öne çıkan 3 isimden tavsiyeler yer alıyor. Mark Zuckerberg, Steve Jobs, Bill Gates gibi Bilişim ve Teknoloji’yi kullanarak zengin olmuş isimlerden geneçlere öneriler. Son olarak devrim niteliğinde buluş yapan Henry Ford’un gençlere tavsiyeleri:

Gençler için dünyanın en zenginleri şu tavsiyelerde bulunuyor:

mark-zuckerberg-genclere-tavsiyeler

Mark Zuckerberg

Gençler için zengin olma tavsiyeleri; Mark Zuckerberg söze öncelikle klasik bir sözle başlıyor; ‘En büyük risk, hiç risk almamaktır’ Her şeyin her an değiştiği dünyada, başarısız olmanın en kolay yolu hiç risk almamaktır.

Altın kural ise şudur: Basit işlerle başlayarak kolayca başarıya ulaşabilirsiniz. Basit işleri yaptığınızı gördükçe özgüveniniz tavan yapar. Biz para kazanmak için hizmet vermiyoruz; daha iyi hizmet sunabilmek adına para kazanıyoruz.

steve-jobs-tavsiyeleri

Steve Jobs

Onun resmi gören gençler heyecanlanıyor. Çünkü o ölse dahi hala konuşulmaya devam eden birisidir. Bu isim şüphesiz Steve Jobs Apple’ın kurucusudur. Gençler ve tüm insanlara tavsiyeleri;

‘Zamanınız kısıtlı olduğundan, başkasının hayatını yaşayarak zaman harcamayın’

‘Müşterilerinizin istediğini öğrenip, onlara istediklerini vermezsiniz. Çünkü müşterinizin istediğini çözene kadar zaman geçer, zaman geçtiği içinde müşteri ihtiyaçları değişir. Bir gün öleceğimizi unutmamak, kaybedecek bir şeylerin olduğunu düşünme tuzağından kurtulabilmek için en gerçekçi yöntemdir. ‘Küçük başlayın, büyük düşünün’…

‘Farklı olun, farklı düşünün: Sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir.’

En iyisini yapın: Yaptığınız her işte en iyisini yapmaya çalışın. Başarı yeni başarıları getirir. Mükemmeliyet tutkusu olan insanları işe alın.bill-gates-genclere-tavsiyeler
Bill Gates
Uzun yıllardır Dünya’nın en zenginleri arasında yer alan hatta bazen liste başı değişsede en çok liste başında kalan isim Microsoft’un kurucusu Bill Gates; gençlere zengin olma yolunda şu önerileri söylüyor:
‘Hayat adil değil buna alışsan iyi olur’
‘Dünya senin kendine saygınla ilgilenmez. Dünyanın ilgisini asıl çeken şey, senin kendini iyi hissetmek için ne yaptığın olacaktır.’ Tavsiye: Her zaman dinamik, girişimci olun ve mantıklı hareket edin.
‘Memnun olmayan müşteriler, en iyi öğrenim kaynağıdır’ Bill Gates burda gençlere şunu yansıtıyor illa ki ürettiğiniz mal veya hizmetten memnun olmayanlar olacaktır. Üzülmeyin; memnun olmayan müşterilerden elde ettiğiniz bilgiler sizi başarıya kısaca ulaştırabilir.
henry-ford-genclere-zengin-olma-onerileri
Yeni bir devrim niteliğinde uzun yıllar önce yeni bir buluş bulan Henry Ford ölümünden uzun yıllar geçmesine rağmen unutulmayan zenginler arasında yer alıyor. Hala dünya markası olan Ford marka otomobillerin doayeni Henry Ford gençlere şu taviyelerde bulunuyor:

“İnsanlarane istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.”

1903’te %25,5 oranında ortak olduğu 11 ortaklı Ford Motor Company’i kuruyor. Başkan yardımcısı olarak göreve başlıyor. 1907’de tüm Avrupa’ya araba ihracatı yapıyor. 1913’te seri üretim bantını icat ediyor. Ford fabrikasına artık işçiler sabit duruyor ve arabalar önüne geliyor. Bu sayede hem zaman hem motivasyon kaybının önüne geçilmiş oluyor. Bu gelişmeyi takip eden yılda toplam 168.000 araba üretiyor. O yıl bu rakam Amerika araba pazarının %40’ını oluşturuyordu.

Başarısızlıklarından sonra geldiği noktada, Henry FORD’un önünde iki yol vardı. Birincisi, başarılı olmayan ilk şirketinden sonra ticareti başaramadığına inanacak ve maaşlı yaşama geri dönecekti. İkincisi ise başarısızlıklarını not alıp, iyice inceleyip yoluna devam edecekti. O ikinci yolu seçerek yoluna devam etti. Ancak burada bir ayrım var, ikinci şirketi de iflas ettikten sonra aynı azme sahip olup üçüncü şirketini kurmak gerçekten Henry FORD’a özgü bir hareket olmuş. Bunu, insanların çok büyük bir yüzdesinin yapamayacağını düşünüyorum. Ancak Henry FORD’un dediği gibi:

“Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.”

Zenginlik yolunda emin adımlarla ilerlemeniz umuduyla Sağlıcakla kalın….

BU TAVSİYELERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞARAK, ARKADAŞLARINIZA VEYA GENÇLERE KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ