29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Ekonomik İstikrar Nedir, Nasıl Sağlanır?

Ekonomik İstikrar Nedir, Nasıl Sağlanır?

Ekonomik İstikrar

Ekonomik İstikrar Nedir?

Ekonomik istikrarın sağlanması için, fiyat istikrarının ve tam olarak çalışmanın sağlanmasıdır.

Ekonomide düşük bir üretim durumunda istikrarlı bir fiyat düzeyi arzulanmadığı gibi, hızla yükselen bir fiyat düzeyinde de maksimum üretim düzeyi istenmemektedir. Sadece tam istihdam ve tam çalışmanın mevcut olduğu bir ekonomide fiyat istikrarı gerçekleşir.

Aynı zamanda ödemeler dengesi açığının giderilmesi de gerekir. Günümüzde tüm dünya ekonomilerinde yaşanan sorun fiyat istikrarının sağlanamamasıdır. Fiyat istikrarının sağlanması demek, ekonomide oluşan dalgalanmaların durması demektir. Fakat bu dalgalanmalar ya yükselir ya düşer. Açıkçası, fiyat istikrarının korunması enflasyon ve deflasyon ile mücadele anlamına gelir.

Ekonomide tam istihdam düzeyinde büyüme görülür. Büyüme de ekonomide istikrarsızlık sağlar. Fakat ekonomik büyümenin sağlanabilmesi için fiyat istikrarına gerek vardır. İstikrarlı bir ekonomik durumda yatırım yapılacaksa, enflasyonun doğurduğu belirsiz bir ortama yatırım yapmak doğru olmayacaktır.
Bunun için ekonomideki büyümeyi önlemek yerine, ekonomik istikrar düzeyinin ne olduğunu besleyerek bilinçlenmek, aynı zamanda ekonomik istikrarı belli bir ölçüde sağlayan büyüme hızının ne olduğunu bilmek son derece önemlidir. Günümüzde ekonomik büyümeye gittikçe daha büyük ağırlık verilmesi sonucu, bir ekonomide yalnızca kısa dönemli ekonomik dalgalanmaların giderilmesi değil, uzun dönemli gelişme hızının amaç olması gerekir.

Ekonomik gelişme ve Ekonomik Büyüme İlişkisi

Amacına yönelik bir ekonomik gelişme, kişi başına belirtilen ekonomik birimi tanımlar. Kriz zamanlarında ekonomik istikrarı sağlamak mümkün olmaz. İniş çıkışların sık yaşandığı ekonomide dengeli bir büyümenin yaşanması kolay olamaz. Ekonomik büyümenin gerçekleştirilmesi için, işsizliğin önlenmesi, enflasyonun kontrol altına alınması, ödemeler dengesi açığının giderilmesi gibi ekonomik durumların düzene girmesi gerekiyor. Bu amaçların birbirinden farksız ve bağımsız olmasını söylemek doğru olmaz.

Ekonomik İstikrarın Sağlanması

Ekonomik İstikrar Nasıl Sağlanır?

Teknolojinin gelişmesi, ekonomik birimlerin artmasına ve buna bağlı olarak tam istihdamın sağlanmasına faydalı olabilecek çözümlerdir. Genel fiyat düzeyindeki sürekli aşağıya doğru yapılan hareketler kuramsal alanlarda tartışılır. Enflasyonun etkilerini hepimiz hissederiz. Fiyat istikrarının sağlanması ve korunması, geniş anlamda enflasyon ile mücadele etmek anlamına gelir.

İstatistiklere göre, yoğun işsizliğin yaşandığı ülkemizde fiyat istikrarı ve ekonomik istikrarın sağlanması çok kolay olmaz.

Tam istihdam kavramı Nedir ?

Tam istihdam kavram ise, ekonomide mevcut olan tüm birimlerin tam olarak kullanılmasıdır.

Forex Sırları

Enflasyon nedir, Nasıl hesaplanır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ