24.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

En İyi 10 Hatay Lezzeti

En İyi 10 Hatay Lezzeti

En İyi 10 Hatay Yemeği

Hatay, Türkiye’nin en güzide şehirlerinden birisidir ve özellikle tarihiyle anılmaktadır. Medeniyetlerin buluşma noktası olarak da anılan Hatay’ın kendisine has olan pek çok özelliği vardır. Bu özelliklerden biriside Türk mutfağına kattıkları şahane yemekleridir. Öyle ki nereye giderseniz gidin kesinlikle bir Hatay yemeğiyle karşılaşırsınız. Çünkü yemekleri gerek gösteriş gerekse lezzet açısından oldukça güzeldir. Bizde sizler için en iyi 10 Hatay lazzetini incelemeye aldık, buyurun sonuçlar:

Humus

hatay-yemegi-humus

Hatay’ın güzel bir yemeği olan Humus, nohut, tahine limon suyu, sarımsak, kırmızı biber ve zeytinyağı eklenerek yapılarak yenilen bir yemektir. Ortadoğu’da meze olarak tercih edilen bu yemek Arapça’da direk nohut olarak bilinmektedir. Türkiye, Ermenistan ve Arap ülkelerinde oldukça popülariteye sahiptir. Hatta son zamanlarda Avrupa ve Amerika’da da büyük bir üne sahip olmuştur. Genellikle pide, domates ve salatalıkla yenen bir kahvaltı olarak yenilen humus, aynı zamanda ana yemek öncesi iştah açan bir atıştırmadır.

Basitçe yapımını anlatırsak; ilk olarak nohut suya yatırılır, sonra ise süzülen nohutlar bir tencereye alınır ve üstü kapatacak şekilde suda kaynatılır. Kabukları ayrıldıktan sonra nohutlar alınır ve püre haline getirilir. Sonra ezilen püreye sarımsak, tahin, limon suyu, baharat ve tuz eklenir. En son olarak karışımın üstüne zeytinyağı dökülür ve ince kıyılan maydanozla son rötuşlar yapılır. Genel olarak pide, zeytin ve turşuyla servis edilir.

Kağıt Kebabı

hatay-kagit-kebabi

Genel olarak Hatay yemekleri etli olur ve etli yemeklerde oldukça farklı sunumlar yapılır. Bunlardan biriside kuşkusuz Kağıt Kebabıdır. Bu yemeğin iki farklı ismi vardır, bazıları Hatay kebabı olarak da bilmektedir. Fakat Hatay Kebabı biraz daha büyük olmaktadır.

İlk olarak tepsinize bir kağıt serersiniz, daha sonra bu kağıt üzerine küçük boyutlarda et, patates, biber ve patlıcan gibi iç malzemelerini eklersiniz. Buradaki ana kısım etin çok büyük olmaması gerektiğidir. Et tam kararında pişmelidir. Etler yuvarlak bir şekilde hazırlanır ve tepsiye konulan yağlı ıslak kağıt üzerine yerleştirilir ve fırına sürülür. Bu yemek daha çok köfte kıvamında olur, fakat tadı çok daha farklıdır.

Hatay Künefesi

künefe

Künefeyi az çok hepimiz biliyoruz, fakat künefe denildiğinde akla tek bir yer geliyor. Künefe, Hatay mutfağından tüm Türkiye’ye hatta tüm dünyaya yayılmış bir tatlıdır. Öyle ki yakın çevrede yaşayanlar sırf künefe yemek için bile Hatay’ı ziyaret ediyor.

Hatay künefesi daha çok yapımındaki içeriklerle farkını ortaya koyuyor. İlk olarak kullanılan peynir, daha az tuzlu oluyor ve çok daha akışkan bir rol oynuyor. Yani künefeyi yerken ağzınıza tatlı karışık bir peynir tadı geliyor. Ayrıca künefenin kadayıfı daha ince açılıyor. Tabi lezzeti de bunun doğru orantılı olarak çok daha güzel oluyor.

Ciğerli Cartlak Kebabı

Antakya (Hatay) yöresinin en ünlü ızgara yemeklerinden birisidir. Bildiğiniz klasik ciğer şiş benzeri olan bu yemek yapımı ve kullanılan malzemeleriyle farklılık göstermektedir. Daha çok Arap ülkelerinde yapılan bu yemek, Hatay’da oldukça meşhurdur. Sadece bu yemeğin servis edildiği restoranlar bile vardır. Bu yüzden çok büyük öneme sahiptir.

Bu yemekte klasik ızgara gibi kuşbaşı büyüklüğünde kesilmiş fakat daha iri olan ve genelde 2 ciğer bir kuyruk olarak şişlenmiş bir pişirme tarzı vardır. Klasik ızgaralar genelde tek şişle servis edilirken, bu yemek çok şişle servis edilen efsane bir yemektir. Yanında da aparatif olarak sumaklı soğan salata ya da düz kuru soğan servis edilmektedir.

Hatay Usulü İçli Köfte

hatay-ici-kofte-oruk

İçli köfte Arap dünyasından ülkemize kadar gelmiş yemeklerdendir. Ülkemizde de Adana ve Hatay’da içli köfte oldukça meşhurdur. Genel olarak farklı 2 tarz vardır. Adana’da içli köfte haşlanarak pişirilirken, Hatay’da bu durum biraz daha farklıdır.

Hataylılar içli köfteyi kızartarak yemeyi daha çok sevmektedir ve zaten tattığınızda neden böyle yaptıklarını anlamanız hiçte zor olmayacaktır. İçli köftenin iç harcında sarımsak, salça ve oldukça kaliteli et kullanılmaktadır. Hatta sırf bunun için yetiştirilen büyükbaş hayvanlar bile vardır. Etin kıvamının iyi olması oldukça büyük önem taşımaktadır. Tabi birde fırın süresine dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü Hatay usulü içli köftede dış kısım ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Isırdığınızda tam olarak o çıtırtıyı hissetmeniz gerekmektedir. O çıtırtıyla beraber ağzınızda dağılan kıyma, sarımsak ve bulgur mükemmel bir his yaratacaktır. Ayrıca bu köfteleri kızartırken kullanacağınız yağın kuyruk yağı olmasına da dikkat etmenizde fayda vardır.

Kaytaz Böreği

Kaytaz Böreği, Hatay’ın en çok sevilen yemeklerinden birisidir ve oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Genel olarak akşamüstü atıştırmalığı için ya da sabah kahvaltısı için oldukça lezzetli bir yemektir. Tat anlamında lahmacuna benzeyen Kaytaz Böreği, zeytinyağı, hamur ve kıymanın en güzel şekilde yer aldığı lezzet cümbüşüdür.

Yemeğin yapılışına biraz değinecek olursak, ilk önce maya hazırlanır. Maya hazırlanmasının normal bir börekten hiçbir farkı yoktur. Sadece daha yumuşak olması gerekmektedir. Sonra ise iç harcı hazırlanması için soğan, maydanoz küçük küçük doğranıp bir kasede birleştirilir. Hamur kabarınca tekrar yoğrulur ve ceviz büyüklüğünde bezeler alınır. Bu bezeler tek tek zeytinyağına yatırılır ve elle küçük yuvarlaklar haline getirilir. Sonra gözleme şeklinde katlanır ve tepsiye dizilir. Üzerlerine de hazırladığımız soğan, maydanoz ve kıyma karışımı sürülür ve düzeltilir. Pişince artık afiyetle küçük lahmacun görünümlü Kaytaz böreklerinizi yiyebilirsiniz.

Abugannuş

abugannus

Yemek Antakya mutfağının oldukça bilindik bir kozmopolitik yemek çeşididir. Arap mutfağından Türk mutfağına kadar geçmiş olan bu yemeği uzun süre boyunca dolapta saklamanızda mümkündür. Hatta pizza üzerine Abagannuş kullanan da vardır. Arapça’da abu, baba demektir ve bazı Hataylılar yemeği babagannuş olarak da söylemektedir.

Yemeği yapmaya başladığınızda ilk olarak patlıcanların üzerine delikler açmanız ve domates, dolmalık kırmızı biber gibi kullanacağınız yan ürünleri de zaman zaman çevirerek ısıtılmış fırında közlemeniz gerekmektedir. Közlenme işlemi tamamlandıktan sonra tüm sebzeler soyulur ve ince ince doğranır. Patlıcanın içerisine en son olarak dövülen sarımsak, tuz, zeytinyağı eklenir ve böyle servis edilir. Güzel bir meze olarak da kullanılmaktadır.

Fellah Köfte

fellah

Gene Arap dünyasından ülkemize kadar uzanmış olan bu yemek, özellikle Hatay’da sıklıkla yapılmaktadır. Hatay’da sadece et yemekleri değil, aynı zamanda oldukça güzel baklagil yemekleri de yapılmaktadır ve Fellah Köfte bunun çok güzel bir örneğidir.

Bu yemekte bulgur ön plana çıkan ana malzemedir. İlk olarak bulgur sıcak suda ıslatılır ve demlemeye alınır. Bulgur şişince içerisine sarımsak, tuz, domates ve biber salçası, yumurta, rendelenmiş soğan eklenir ve köfte kıvamına gelene kadar yoğrulur. Sonra fındık büyüklüğünde yuvarlak köfteler yapılır ve basit bir düğme şekli verilir. En son olarak un serpilmiş tepsiye koyulur ve kaynayan suda haşlanır. En son olarak da üzerine zeytinyağından yapılmış olan salçalı sos eklenir ve maydanoz eklenerek servis edilir.

Tuzda Tavuk

tuzda-tavuk

Reyhanlı yöresinin en çok beğenilen yemeklerinden birisi de tuzda tavuktur. Yemeğin geçmişi çok eski zamanlara, Roma İmparatorluğu dönemine kadar gitmektedir. O zamanlar tuzda pişirme yöntemiyle balık pişirilirdi. Sonra ise Çinliler bunu kümes hayvanlarında pişirmeyi denediler ve Çinlilerden Anadolu’ya bu teknik geçti. Osmanlı zamanında tuzda tavuk dolması oldukça beğenilen bir yemekti. Hatay yöresinin de vazgeçilmez motiflerinden birisidir.

Yemeğin basitçe yapılışına geçecek olursak; ilk olarak tavuğun içi komple boşaltılır ve içi içinde orta pişmiş pilav tercih edilir. İç pilavın içerisinde badem içi, kuş üzümü, zahter ve reyhan gibi yöresel baharatlar kullanılır. Sonra pilav ile tavuğun içi hava almayacak şekilde kapatılır. Sonra tavuk tepsiye yerleştirilir ve tavuğun üzerine, su ve un karşımı haline getirilmiş yaklaşık 3 kilo kadar kaya tuzu eklenerek tavuğun üstü bu tuzla kaplanır. Sonra fırına verilir ve 2 saat gibi bir süre pişirilir. En son olarak da tokmak ile tuz kırılır, tavuk ortaya servis edilir.

Semirsek

hatay-semirsek

Hatay’a özgü bir lezzet olan Semirsek kuş başı etle yapılan bir börektir. Görünüş olarak gözlemeyi ya da Eskişehir’in çiğ böreğini de andıran semirsek, oldukça farklı bir lezzettir. Hatay’ın hemen hemen her bölgesinde yapılan bu börekte baklava yufkası, kuşbaşı et, soğan ve maydanoz kullanılır.

İlk olarak kuşbaşı etler iyice kavrulur ve kavrulduktan sonra havadan dövülür. Sonra soğan ince bir şekilde doğranır ve tavada pembeleşinceye kadar pişirilir. Soğanlar pişince üzerine dövdüğünüz etleri, baharatları ve ince ince kıydığınız maydanozları eklersiniz. Belli bir müddet bu karışımı kavrulmaya bırakırsınız. Elinizde bulunan yufkaları üçe katlayın ve sonra kenarlarından katlayıp dikdörtgen haline getirin. Hazırladığınız bu yufkayı da dörde bölün. Sonra harcınızı kaç tane yufkanız varsa ona göre ayırın ve parçalara bölerek paylaştırın. Yufkaları üçgen şeklinde kapatın ve önceden yağladığınız tepsiyle fırına verin. Fırından çıktıktan sonra sıcakken üzerinde biraz daha yağ gezdirin ve servis edin.

En İyi ‘si mi İşte Burada!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ