25.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

En İyi Olmak İçin Kullanmanız Gereken 5 WordPress Eklentisi

En İyi Olmak İçin Kullanmanız Gereken 5 WordPress Eklentisi

Genel olarak tüm dünyadaki sitelerin büyük çoğunluğu WordPress altyapısına sahiptir. Basitçe bir genelleme yapacak olursak; film siteleri, alışveriş siteler, blog sayfaları, kişilere ya da kurumlara ait sayfaların büyük bir kısmı WordPress tabanındadır. Buradan da baktığımızda olayın aslında tema üzerine kurulu olduğunu görmemiz hiçte zor değildir. Çünkü WordPress tema yapısı diğer sistemlere göre çok daha geniştir. İnsanlar istedikleri WP (WordPress) temasının ücretli ya da ücretsiz versiyonunu bulabilir. Film, vine, e-ticaret gibi daha pek çok farklı temayı WP’de bulmanız mümkündür.

Sizlere bu makalemizle yeni bir blog ya da kurumsal sayfayı WordPress ile kurmak istediğinizde kullanabileceğiniz ve oldukça işinize yarayacak eklenti paketlerinin neler olduğunu anlatacağız. Şöyle ki; ülkemizde bu konu hakkında bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır ve eklentileri bilenlerin bir adım öne geçtiği aşikardır. İlk olarak dikkat etmemiz gereken ana kısım ise sizlerin almasını tavsiye edeceğimiz eklentilerin genellikle ücretli olmasıdır. Belki bazı yerlerde bunların ücretsiz Premium paketleri vardır fakat sanmıyorum ki güncel olsun. Zira bu paketler her ay güncelleniyor, açıklar tespit edilip hatalar gideriliyor. Bu yüzden ücretli yani orijinal eklenti paketlerini kullanmanız çok daha doğru bir davranış olacaktır.

 1. All in One SEO Pack Pro

all-in-one-seo-pack

Bu paket birçok WordPress site sahibinin ilk yüklediği paketler arasında yer alıyor, fakat bunu niye yüklemeniz gerektiğini, hatta niye ücretlisini yüklemeniz gerektiğini anlatacağım. İlk olarak ücretsiz olan versiyonuna göre ücretli olan çok daha kaliteli özelliklere sahiptir. Biraz bahsedecek olursak;

 • Sizlere sınırsız indirme imkanı verir ve istediğiniz kadar WP sitesinde kullanırsınız.
 • Güncellemelerinin tamamı ücretsiz yapılır.
 • En güzeli ise All in One SEO Pack yapımcıları size istediğiniz zaman ücretsiz destek sağlar.

Bu 3 özellik bile oldukça yeterliyken daha pek çok özelliği de vardır. Bu eklentiyi yükledikten sonra ciddi anlamda yükselişe geçeceğinize emin olabilirsiniz. Bu yüzden sınırlı sayıda çıkartılan All in One SEO Pack Pro eklentisini kaçırmamanızı ve satın almanızı tavsiye ediyorum.

 1. SabaiDiscuss WordPress Soru Cevap Eklentisi

sabai-discuss-wordpress-eklentisi

SabaiDiscuss çok fazla kişi bilmiyor olsa da tüm dünyada en çok kullanılan SEO eklentilerinden birisidir. Zira bu eklenti yapılan son Google algoritmalarını düzene sokmaktadır. Biliyorsunuz ki son Google algoritmaları içerisinde ziyaretçilerin siteyle olan etkileşimi, siteye yapılan yorumlar, ziyaretçilerin sitenizde fazla zaman geçirmesi yer almaktadır. Bu açıdan forum siteleri oldukça ön plana çıkmaktadır ve genel olarak aslında tüm sitelerin bu tarz özelliklere sahip olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak; sizin bir WordPress tabanlı siteniz olsun ve ziyaretçilerin sitenizde daha fazla zaman geçirmesini ve daha fazla etkileşimde kalmasını istiyorsunuz. Kısacası insanların ilgisini çekmek istiyorsunuz. İşte bu anlamda yapılacak en iyi şey ise siteye soru&cevap paneli eklemektir. Bu açıdan oldukça fazla WP eklentisi var ve bunların hepsi bir şekilde soru&cevap paneli olarak kullanılıyor. Uzun süredir bu konuda araştırma yapıyor ve sürekli farklı eklentileri deniyordum. Fakat hiç birinden tam anlamıyla memnun kalmamıştım.

En son olarak SabaiDiscuss eklentisine göz atayım dedim ve ücretliymiş, o yüzden demosunu kullanarak işe başladım. Tabi hakkındaki puanlamalar ve yorumlarda beni bu eklentiye daha çok çekti. Satın aldım ve siteme kurdum, zaten demosundan da memnun kalmıştım.

Eklenti sayesinde ziyaretçiler hemen gelip üye olabilir, sayfanızda soru sorabilirler ve soruları yanıtlayabilirler. Tabi bunların hepsi sizin kontrolünüzdedir. Buna ek olarak puan verme modülünü de aktif hale getirirseniz insanlar sitenizde daha fazla vakit geçirmeye başlar. Bu eklenti rakiplerinizi hızlı bir şekilde geçmenizi sağlayacaktır. Üstelik algoritma güncellemelerine de kendisini hemen adapte eder ve Google’un sitenize daha olumlu yaklaşmasını sağlar. Üstelik eklentinin Türkçe hazırlanmış dil dosyası da vardır. Bu sayede çok daha rahat bir şekilde eklentiyi kullanabilirsiniz.

 1. Social Locker WordPress Eklentisi

social-locker-wordpress-eklentisi

Sosyal paylaşımın SEO’ya etkisi olduğunu hepimiz biliriz, fakat ne kadar etkisi olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Şöyle açıklamak gerekirse, sosyal paylaşımın sıralamalarda yükselmenizdeki etkisi çok fazla değildir, ama hiç yokta değildir. Yani illaki bir faydası vardır ve yapmak gerekmektedir. Sitenize daha fazla ziyaretçi gelmesi ve ziyaretçi trafiğinin artması için her gün paylaşımda bulunursunuz. Paylaşımların düzenli olması çok büyük önem taşır, fakat bunu manuel bir şekilde yapmak çok zordur. İşte Social Locker tamda bu noktada devreye girerek sizlerin çok daha rahat bir şekilde sosyal paylaşımlarda bulunmanızı sağlar. Bu eklenti sayesinde iş yükünüz azalır ve doğal bir şekilde sitenizi optimize hale getirebilirsiniz.

 1. Ninja Popups Eklentisi

ninja-popus-eklentisi

Pop-up sayfaları bir sitenin daha iyi yerlere gelmesi ve özellikle e-mail marketing sağlaması için çok büyük bir önem taşımaktadır. Genel olarak sitelere giriş yaptığınızda karşınızda Pop-up penceresi çıkar ve bu pencereyi çıkaran eklentilerden biriside Ninja Popups’tır. Bu eklenti sayesinde abonelerinizin e-mail listesini toplayabilir ve ilerisi için bu hizmeti farklı amaçlar için kullanabilirsiniz.

Sitenizdeki ziyaretçi trafiğinin artmasında ve e-ticaret sektöründe daha fazla müşteri kazanmanızda oldukça etkili bir yoldur. Fakat Ninja Popups sadece bu değil, daha pek çok farklı amaç için kullanılabilir. Mesela bu eklenti birçok e-mail pazarlama servisiyle entegre edilebilir. Mesela GetResponse bu açıdan en çok kullanılan e-mail marketing sistemidir. Api desteği sayesinde bu iki servisi birbiriyle ilişkilendirebilirsiniz. Buraya abone olanlar aynı zamanda GetResponse hesabına da  e-mail adresleriyle otomatik kaydolur.

 1. CSS3 Responsive Web Pricing Tables Grids

css3-responsive-wordpress-compare-wp-eklentisi

Bu eklentinin kullanım alanı tasarımı hoş ve dikkat çeken fiyat tablosu oluşturmaktır. Çok eski zamanlarda insanlar bu eklentiden habersizken PSD tasarımları kullanır ve çok fazla vakit harcamak zorunda kalırdı. Fakat CSS3 Responsive Web Pricing Tables Grids sayesinde artık tüm işlemler yarı yarıya azalıyor. Gerek SEO gerekse de hosting gibi satış konularında böylesine profesyonel bir tablosu oluşturmak oldukça mantıklıdır. Saniyeler içerisinde şık bir tablo tasarımı oluşturmanız mümkündür. Bu sayede müşteri sayınızda artış olacaktır ve bu eklenti mobil uyumludur. Yani işlerinizi akıllı cihazlarınızdan da yürütebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Zeynep I. dedi ki:

  Affiliate marketing için en iyi wordpress eklentisi soru üzerine olandır. Müşterilerin ürünler hakkında soru sorması önemlidir. Aydınlatıcı bilgilerle satışlarda artışlar oluyor.

BİR YORUM YAZ