27.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Enflasyon nedir, Nasıl hesaplanır?

  • Nedir
  • 26 Eylül 2016
  • 57 KEZ OKUNDU
Enflasyon nedir, Nasıl hesaplanır?

Enflasyon Nedir, Nasıl Hesaplanır

Enflasyon nedir?

Enflasyon, piyasalarda genel fiyatların sürekli olarak artış göstermesi ve bu artışın karşısında para değerinin düşmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca mal ve hizmet arzının talebi karşılayamaması da enflasyonun en önemli özelliklerinden biri olmaktadır.

Enflasyon Nedir

Enflasyonun hesaplanması TÜFE’ye göre yapılamaktadır. TÜFE’nin hesaplanmasında ilk olarak ülke genelinde bir örnek teşkil eden kitle baz alınmakta ve bu kitlenin mal ve hizmet için ne kadar harcama yaptığına bakılmaktadır. Yıl içerisinde ki her ayın belirli günlerinde alış veriş merkezlerinden alınan mal ve hizmet fiyatlarında ki farklılıklar belirli ağırlıklar karşısında ölçüme tabi tutulmaktadır. Bunun yanında her ayın 25’inden sonra ortaya çıkan fiyat artışı bir sonraki ayın enflasyonu olarak ön plana çıkmaktadır.

Enflasyon Oranları

Şu an için karşımıza çıkan enflasyon oranları ise haziran ayı baz alınarak ÜFE’de 9,42, TÜFE’de ise 6,47 olarak belirtilmektedir. Temmuz ayı için ortaya çıkan veriler henüz belirtilmemiştir. Kısa bir süre sonra Temmuz ayı enflasyon oranlarını da yine bizimle öğrenebilir ve harcamalarınızı ortaya çıkan enflasyon oranlarına göre yapabilirsiniz.

Enflasyon Rakamları

Umarız sizler için hazırladığımız enflasyon nedir başlıklı yazımız ile sizlere bir nebze de olsa yardımcı olabilmişizdir. Siz de enflasyon verilerinde net bilgilere ulaşmak için yazılarımızı takip edin ve oranları en kısa zamanda öğrenerek harcamalarınıza devam edin.

Forex nedir? Öğrenmeye ne dersin?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ