23.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi
Hatay Çiğ Köfte Firmaları

Hatay Çiğ Köfte

 
Herkesin yemekten hoşlandığı ve özellikle acı sevenlerin severek yediği, bir nevi Türkiye’nin en meşhur aparatiflerinden bir tanesi çiğ köftedir, fakat çiğ köfteyi de nerede yediğiniz çok önemlidir. Bugünlerde oldukça rövanşta olanlar ise Hatay Çiğ Köftesi olmaktadır. Ne farklı var diye soracak olursanız, ciddi anlamda kalite farkı bulunmaktadır. Bunu çiğ köfteyi yerken anlayabilirsiniz. Artık Türkiye her yerinde Hatay Çiğ Köfte dükkanları bulunmaktadır. Malum Hatay ve civarı iller de kebap ve köfte gibi gıda ürünleri çok fazla tüketilmektedir ve bu sebeple Türkiye’nin her yerine yayılmıştır. Her hafta sonu çiğ köfte yemeye gidenleri görebilirsiniz veya hatta Çiğ Köfte Partisi bile düzenleyenlere şahit olabilirsiniz.
 

Hatay Çiğ Köfte Siparişi

 
Özellikle Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu insanlar, çiğ köfteyi merak edip yediklerinde, tekrar tekrar yemek istiyorlar. Çif köfte aslında eskiden herkesin yiyebileceği bir şey değildi, fakat zamanla bu değişti ve artık günümüzde çif köfte dükkanlarına çocuklardan tutun ki öğrencilere kadar ve herkes girmektedir. Girdiklerinde ise bir tane değil, iki ya da üç adet, bazıları daha fazla çiğ köfte dürüm yiyip dükkandan çıkabiliyor. Çiğ köfte Türkiye’de gerçekten çok sevilen bir yiyecek türüdür ve hatta kebaplarında arasında bulunuyor. Haftada en az bir defa çiğ köfte yemeden yapamayan çok kişi oluyor, çünkü gerçekten çok seviyorlar. Acılı yiyecekler sevenler için çiğ köfte ideal bir yiyecek oluyor.
 
Dışarıdaki yürürken canınız çiğ köfte çekerse, özellikle Hatay Çiğ Köfteciler diye yazan tabela için dikkat edin. Hatay çiğ köfteleri en iyileri olarak bilinir, bu sebeple çiğ köfte yemek isterseniz en iyisiz Hatay Çiğ Köfte dükkanlarına girmektir. Girdikten sonra istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Çiğ köfteler ya dürüm şeklinde satılmaktadır ya da porsiyonlar halinde satılır. Dolayısıyla dükkana girdiğinizde ne şekilde yemek istediğinizi belirmeniz gerekiyor. Dürüm şeklinde yiyecekseniz, size dürüm yapıp veriyorlar, eğer porsiyon olarak yiyecekseniz, bir tabak içerisinde bir porsiyon çiğ köfte ile beraber size marul ve limon getiriyorlar. Çiğ köfte hayatınızda yiyebileceğiniz en acı olmasa bile, en güzel ve doyurucu yiyeceklerden bir tanesidir.
 
Günlük olmasa bile haftalık mutlaka yiyebilirsiniz. Çiğ köfteyi bilmeyenler, çiğ kelimesi geçtiğinden çok fazla yemek istemeyebiliyorlar, fakat denediklerinde ise aksine sürekli yemek istiyorlar. Çiğ köftenin çiğ olarak bilinmesindeki sebep, ateşsiz bir ortamda sadece yoğurularak pişmesidir. Çiğ köftenin yapılısı, ister acılı isterseniz de acısız yapabilirsiniz, fakat kullanılan malzemeler aynıdır; ince bulgur, kuru soğan, sarımsak, domates salçası, biber salçası, sıvı yağ, tuz, pul biber, isot ve maydonoz kullanılmaktadır. Çiğ köfte normalde acıdır, fakat acılı olması için de karışımın içine daha fazla isot ve pul biber gibi baharatlar koyabilirsiniz. Çiğ köfte yemek için herhangi bir cesarete gerek yok, sadece yiyeceksiniz.

Hatay Çiğköfte Firmaları

 
Hatay Çiğ Köftelerini merak ediyorsanız, Hatay’a gidebilir veya internetten araştırabilirsiniz. Çiğ Köftenin gerçekten çok eskiyi dayanan bir tarihi bulunmaktadır. Hatta eskiden Çiğ Köfteler kıyma ile karışık bir şekilde yapılıyordu, fakat artık günümüzde etsiz çiğ köfte olarak geçmektedir, çünkü etli olması ve çiğden sadece yoğurularak yapılması, insanların sağlığını tehdit ettiği görüldü. Bu sebeple etsiz ve sadece ince bulgur ile yapılmaktadır. Bir oturuşta kilolarca çiğ köfte yapılması gerekiyor, fakat elbette evinizde yapacaksanız daha az malzemelerle daha az bir miktarda yapabilirsiniz. Hatay Çiğ Köftelerini araştırmak için, Hatay Çiğköfte firmaları olarak araştırmanız gerekmektedir, çünkü çiğ köfte artık bir marka olmuş haldedir ve çiğ köfte satan dükkanlar ise Hatay’a bağlı şubeler ve zincir dükkanlar olmaktadır.

Hatay Çiğ Köfte Firmaları