29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Geniz Akıntısı Nedir, Neden olur? Tedavi Yöntemleri

Geniz Akıntısı Nedir, Neden olur? Tedavi Yöntemleri

geniz-akintisi-nedir-neden-olur-tedavi-yontemleriGeniz Akıntısı Nedir?

İnsanların  sistemlerinin işleyişinde meydana gelen bazı tek düzelikler vardır. Sürekli oluşan ancak farkına varmadığımız birçok işleyiş de bulunmaktadır. Bu işleyişlerden bir tanesi de geniz akıntısı olmaktadır. Aslında bir insan doğduğu andan itibaren geniz akıntısı üretimine başlar. Sağlıklı bir insan 24 saat içerisinde 1 litre kadar geniz akıntısı üretmektedir. Sağlıklı bir bireyin geniz akıntısı jel kıvamındadır ve genizden gelen sıvı boğazdan akarak yutulur. Akışkan bir jel kıvamında olduğundan dolayı biz bu akışı ve hatta yuttuğumuzun dahi farkına varmayız. Geniz akıntısı sayesinde burundan giren tozlar, kirler ya da mikroplar temizlenerek daha iyi bir şekilde nefes almamıza yardımcı olur. Özellikle grip ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara yakalandığımız zamanlarda ise jel kıvamında akışkan olan bu sıvı daha koyu bir hal alır. Bu koyu geniz akıntısını ise hem akarken hem de boğazımızdan geçerken hissederiz. Bunun sonucunda da geniz akıntısı rahatsızlığı ile karşı karşıya kalırız. Geniz akıntısı sorunu temelde sinüzit ya da kulak burun boğaz dalına girmekte olan bazı hastalıklara işaret etmektedir. Geniz akıntısı rahatsızlığı ile karşı karşıya olan hastalar eğer mevsim geçişleri dönemlerinde bulunuyorsalar ya da reflü hastalığına sahipseler bu akıntıyı daha yoğun hissederler. Eğer geniz akıntısı sorununuz varsa; sigara içmemeye ve aynı zamanda da daha fazla su tüketmeye başlamanız gerekiyor.

Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

geniz-akintisi-neden-olur

Geniz akıntısı yaşayan hastalar bazı belirtileri de hissetmeye başlarlar. Birazdan sayacağımız belirtilerden en az bir tanesini bile yaşıyorsanız bir acil doktoruna ya da aile hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Geniz akıntısı yaşayan hastalarda akıntı koyulaştığından dolayı balgam çıkarma isteğinde de artış meydana gelir. Boğaza kadar gelen koyu geniz akıntısı bazen refleksif olarak bazen de istemli bir şekilde dışarıya atılmak istenirken, yutmamak için çaba sarf edilir. Koyu geniz akıntısını dışarı çıkarmak için de öksürük meydana gelir. Bazen kuru öksürük olsa da daha ciddi boyutlarda da bir öksürüğe yol açabilir. Geniz akıntısı koyulaştığından dolayı; mide bulantısı başlar. Normalde daha koyu olan bu akıntılar hastanın midesini bulandırarak onun öğürmesine ve hatta kusmasına bile sebebiyet verebilmektedir. Geniz akıntısı gereğinden fazla yoğun olursa; bu durumda burun tıkanıklığı meydana gelebilir. Tıkanıklık yaşayan hasta nefes almakta güçlenir ve mendil kullanımı da başlamış olur. Geniz akıntısı birikme yaparsa yüzde şişlik yaratır. Hastanın yüzü normal halinden daha fazla şişer ve bu durumdan hem sosyal hem de psikolojik olarak etkilenme yaşar. Geniz akıntısı burunda biriktiğinden ve yeterli derecede oksijen alınamadığından dolayı baş ağrısına da neden olur. Şiddetli ve anca ağrı kesici haplar ile geçirilebilen baş ağrılarını yaşayabilirsiniz. Burunda ve genizde birikme olduğundan dolayı da sık sık hapşırma sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Geniz Akıntısı Tedavi Yolları Nelerdir?

Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı belirtileri ile karşılaşan hastaların tedavi için doktora başvurması gerekir. Doktor öncelikle kameralı cihazlar yardımı ile hastanın burnuna bakar, kanalları tarar. Sonrasında da geniz akıntısı neden ortaya çıktı? sorusunun cevabını bulur. Geniz akıntısı grip, nezle ya da sinüzit gibi sağlık sorunları nedeni ile ortaya çıkar. Eğer grip ya da nezle yüzünden oluşmuş bir geniz akıntısı varsa; tedavi süresi 5 ya da 10 gün içerisinde sonuç vermeye başlar. Sinüzitten kaynaklı iltihaplı bir geniz akıntınız varsa; hastalığın şiddeti arttığından dolayı tedavi süresi de 10 ile 14 gün arasında değişiklik gösterir.

Bu nedenle eğer geniz akıntısı sorunu yaşıyorsanız doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz…

İdrar rengi anlamları nelerdir? Okumanızı tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ