26.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay Antakya Kalesi

Hatay Antakya Kalesi

Antakya Kalesi Dünya’nın en önemli yapıları arasında yer almaktadır. Diğer adı ile Hatay Kalesi denilmektedir.

Hatay Kalesi

Hatay Kalesi

M.Ö. 300 yıllarında Büyük İskender’in generallerinden Seleucos 1. Nikator tarafından kurulduğu söylenmektedir. Antakya Kalesi dünyanın en önemli yapılarından sayılmaktadır. Bir çok Kültürün tarihi kokusu Hatay Kalesi‘nde yer alır. Çünkü sırası ile Seleukos’lar Romalılar, Bizanslılar, Haçlılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılarak zamanımıza kadar gelebilmiştir. 12 km uzunluğunda olan surların 360 kuleden oluştuğu uzmanların görüşüdür.

Günümüze kadar bir çok depremler ve savaşlar sonucunda büyük bir bölümü harap olmuştur. Bugün ayakta kalan görünümünün büyük bir kısmı M.S. 6.y.y.’da Bizans İmparatoru Justianus tarafından yapılmıştır.

Antakya Kalesi duvarları; Asi Nehri’nin bir kısmından başlayarak  Silpius dağları arasında dolanıp, Küçükdalyan’da tekrar nehre kavuşmakta idi. Şimdi ancak Silpius dağı (Habib-i Neccar )  üzerindeki kısımları bulunmaktadır
Kalenin, kuzeyde Halep Kapısı (St. Paul), doğuda Demir Kapı, güneyde Şam Kapısı, batıda Köprü kapısı ve kuzeybatıda Köpek Kapısı olmak üzere 5 kapısı vardır.

Hatay Antakya Kalesi Nerede?

Antakya Kalesi Kuryer Köyü’nden geçilerek (Altınözü Yolu) ulaşım sağlanmaktadır. Aşağıdaki Google Maps Görüntüsünde yol haritası olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda uygu görüntüleriyle inceleyebilirsiniz. Yol tarifi olarak bakıldığında Reyhanlı yolu üzerinden Kale’ye gidilmektedir. Antakya Merkeze 10 km uzaklıkta Altınözü kavşağı karşınıza çıkacaktır. Ordan sağa dönünüz. Yukarı doğru ilerliyorsunuz. 5 Km Narlıca içerisinden geçerek Altınözü yolundan Kuryer Köyüne doğru sağa dönüş yapınız. Kurye Köyü içerisinden geçerek yaklaşık olarak bir kaç KM sonra Antakya Kalesi’ne ulaşacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ