23.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Kimdir?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Kimdir?

Hatay’ın ilk Büyükşehir Belediyesi Başkanı kimdir? Hatay ne zaman Büyükşehir Belediyesi oldu?

Hatay Ne Zaman Büyükşehir Oldu?

Hatay Ne Zaman Büyükşehir Oldu?

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı ilk kimdir? sorusunun cevabı bilenler için basittir. Ama bilmeyenler için zor bir cevaptır. Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Doktor Lütfü Savaş’tır. Hatay Büyük Şehir Belediyesi olduktan sonra ilk seçimlerde Belediye Başkanı Doç. Doktor Lütfü Savaş oldu. Bir önceki görevi ise Antakya Belediyesi Belediye Başkanıydı.

Hatay Ne Zaman Büyükşehir Belediyesi Oldu?

Wikipedia’daki bilgilere göre Hatay Büyükşehir Belediyesi olma tarihi 6 Aralık 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a göre kurulmuş ve ilin bütün sınırları Hatay Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmiştir.

Büyükşehir Belediyesi Hatay’da Neleri Değiştirdi?

Hatay daha önceleri Büyükşehir olmadan önce 12 ilçe ve 1 merkezden oluşan Hatay ili büyükşehir kanunu ile birtakım değişiklikler yaşamıştır.

Türkiye’nin en büyük olan ilçelerinden olan İskenderun’un güneyinde bulunan Arsuz beldesi çevre beldelerle birleştirilerek ilçe belediyesine döndürülmüştür. Aynı şekilde Hatay’ın merkezi ikiye ayrılmış kuzeyi mevcut ismi olan Antakya, güneyi ise halkarasında Harbiye olarak da bilinen Defne ilçesine dönüştürülmüştür. İskenderun ve Dörtyol ilçeleri arasında ise Payas ilçesi kurularak 4 yeni ilçe Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne kazandırılıp burdaki bütün beldeler ise feshedilip mahallelere dönüştürülmüştür. Ayrıca Hatay’ın su hizmetini kalitelileştirmek amacıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) kurulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ