29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay Gezilecek Yerler – Tarihi Mekanlar

Hatay Gezilecek Yerler – Tarihi Mekanlar

Hatay’ın Dünya üzerinde ve Türkiye’de ayrı bir önemi vardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “40 Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Kalamaz” bu sözü söylerken atamız bize Hatay İlinin ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Hatay Gezilecek Yerler – Tarihi Mekanlar yazımızda Hatay’da  Zengin mutfağı, tarihi yerleri, kültür ve sanat eserleri bakımından gezilecek, görülmeye değer bir yer. Hatay’ın meşhur lezzeti künefi yemek için dahi uzak yollar tepen turistler vardır. O lezzeti tatmak ne kadar güzel bir duygudur ki! O kodar zorluklara insanlar katlanıyor. Suriye’ye yakınlığı ile bilinen İlimizde bir çok inanç ve kültürden gelmiş insanlar bulunur. Yüzyıllardır barışı ve medeniyeti temsil eden bir Şehir’dir. Medeniyetler şehri olarakta bilinmektedir. Faaliyetlerini İlimizde yürüten firmaların yerel ve Ulusal bazda tanıtımlarını Hatay Rehberi üstlenmiştir. Bu site firmalar, şirketler, yerel lezzetler, tarihi yapısı, kültür ve sanat bilgileri sunuyor.

Hatay’da Gezip Görülecek Yerler

Müzeler: Hatay’da görülmeye değer ilk yer arasında Antakya Mozaik Müzesi’dir. Dünyanın en büyük mozail müzerleri arasında yer alır. Bir yılda binlerce Turist bu müzeyi ziyaret etmektedir. Mozaik Müzesi haricinde Antakya Cam Müzesi görebileceğiniz müzeler arasında yer alır.

St. Pierre Kilisesi: Asi Nehri kıyısına kayın bir bölgede bulunur. Dağ yamacında yer alır. H.Z. İsa döneminde havarilerin kaldığı rivayet edilmektedir. St. Pierre duvarlarında yer alan mozaikler görülmeye değerdir. Mağara Kilisesi olarakta anılmaktadır.

St. Pierre Kilisesi

Vespasianus ve Titus Tüneli:Roma zamanlarından kalma Vespasianus ve Titus Tüneli insan eli ile bazı düzeltmeler yapılarak tamamlanmış ve tünel haline getirilmiştir. Eşi benzeri olmayan doğa harikaları arasında yerini almaktadır. Tünel Hatay’ın Samandağ İlçesinde bulunmaktadır. Görülmeye değer bir yerdir.Tünel yaklaşık olarak 130 metre uzunluğuna sahiptir.

Hatay Kaleler: Antakya Kalesi, Koz Kalesi, Darbısak Kalesi, Payas Kalesi görülmeye değer kaleler arasında Hatay’da yer almaktadır.

Antakya Kalesi

Habibi Neccar Camii: Hatay’ın en önemli Camii’lerinden biridir. HZ. İsa Döneminde yaşan Habibi Neccar HZ. ‘nin adını almıştır. Kuran’ı Kerim’in Yasin Ayet’inde geçtiği düşünülen Zatlardan biri olarak anılır. Ebu Ubey’de Bin Cerrah Hatay’ı Fetih ederken bu Camii’yi fetih simgesi olarak yaptırmıştır.Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde bu Camii ‘nin restore edildiği anlatılır. Şehir’de yaşayan gençlere Habibi Neccar HZ. illa ki bilgi anlatılmıştır. Gelen Turistlere rehberler dışında genç nesilde bilgi verebilmektedir. Habibi Neccar Camii gezmenizi ve görmenizi öneririz.

Habibi Neccar Camii

Uzun Çarşı: Turistlerin en çok uğradığı yerlerden biridir. El sanatları, Hatay’ın Meşhur künefesi, sini kebabı (tepsiye kebap) diye tabir ettiğimiz, katılık ekmeklerin bulunduğu bir çarşıdır. Yöresel kıyafetlerden tutun hemen hemen tüm ihtiyaçlarınızı bu çarşıda bulabilirsiniz. Yerel ve normal turistler Uzun Çarşıya uğramadan genelde Şehri terk etmezler.

Kaplıcalar: Hatay’ın dört bir yanı kaplıcalarla ve şifalı sularla donatılmıştır. Reyhanlı Hamamat kaplıcaları, Erzin Başlamış en iyi bilinen kaplıcalar arasında bilinir. İskenderun ve Reyhanlı yolları arasında yer alan Ottoman Otel’inin bulunduğu bölgede yine sıcak su kaplıcasına ulaşabilirsiniz.

Doğal Güzellikler: Hatay yeşillik alanlarla çevrili ve ova bir yerdir. Tarımsal alanları düz arazilere sahiptir. Şehir Merkezi dahil doğal güzellikleri korumuş yeşilliklerle çevrilmiştir. Yaz mevsiminde sıcaklığın yükseldiği zamanlarda Şehir stresinden uzak serin yerlere gitmek için Batıayaz Yaylası ve Belen Yaylası’nı, mağaralara ilginiz varsa Beşikli Mağara ve Sarıseki Mağarası’nı, Akdeniz’in mavi sularında yüzmek isterseniz de Samandağ Sahili ve Çevlik Plajı’nı gezmenizi ve görmenizi öneriyoruz.

Musa Ağacı: Hatay’ın en ünlü popüler yerlerinden biri olarak Musa Ağacının bulunduğu Hıdır Bey Köyü aklımıza gelmektedir. Üç bin yaşında efsane bir ağatır. HZ. Musa’nın asası olduğunu inanılan bu agacın içi baya bir geniştir. Her yıl binlerce turist bu ağacı görmek için gelmektedir.

Hatay Rehberi tanıtımlara devam edecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ