01.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay İnsanlarının Kış Aylarına Hazırlığına Bakın

Hatay İnsanlarının Kış Aylarına Hazırlığına Bakın

Eskiler hep söyler kış aylarında dışarı fazla çıkılmaz, kışın zor geçer gıda maddelerini zahre yapın derler… Biz Hataylılar olarak yazın kışa giriş yapmadan önce neler yaparız bir bakalım:

Biber Salçası Hazırlanır

hatay-da-kisa-hazirlik-biber-salcasi

Yaz sebzelerinden olan kırmızı biberler; biber salçası haline getirilere kış ve bahar sofralarına hazırlanır. Kış ve bahar dedik ama Hatay insanı bütün mevsimler acı biber salçası ve tatlı biber salçası tüketir. Özellikle kışın Hatay yemeklerinde, ekmek arası atıştırmaklık, biber salatası yapımında, sos yapımında kullanılır. Hatay yöresinde yetişen biberler genelde bayanların ellerinden yapılması anne eli değmişçesine bu ürünü tat vermektedir.

Domates Salçası

hatay-domates-salcasi-kisa-hazirlik

Kışın ürünler genelde pahallanmaktadır. Bu fiyat artışının sizi olumsuz yönde etkilelemesi için yazdan kışa girişte domates salçasını almanızı veya evinizde yapmanızı öneririz. Hatay köylerinde yetişen domateslerin tadı başka olur. Hele bide bunun salçasını düşünürseniz lezzetini anlatamaz ancak tadarsınız. Kış aylarına giriş yapmadan önce yazın yetişen domateslerden salça yapılması kış hazırlıkları arasında yerini alır.

Yaz Aylarında Hatay Bayanları Kuru Biber Hazırlar

kuru-biber

Kış aylarında Hatay yemekleri arasında yerini alan Ispanak Boranyesi (Ispanak Borani), Kabak Boranyesi (Kabak Borani) içine koyulan kuru biber Hataylıların vazgeçemediği lezzetlerdendir. Diğer kullanılan yemek örnekleri: Kuru fasülye, abu gannüş, boraniye, kuru köfte içine, cevizli biber yapımı… Hataylılar ağızlarının tadını gerçekten biliyor. Dolmalık kuru biber ilede ağızlarınıza layık biber dolması yapılabilir.

Patlıcan, Kabak ve Salatalık Kurutma ile Kışın Hatay Sofralarının Vazgeçilmezi “Dolma”

kuru-patlican

Patlıcan, kabak ve salatalığın içini oyarak ipe saplanır ve yaz aylarında kurutulur. Kurutulan bu gıda ürünlerinin diğer yaş sebzelerden ayıran özellikleri ise lezzetleridir. Genelde bu ürünlerden dolma yapılır. Hatay bayanları bu hazırlıkları yaz aylarında yaparlar.

Hububat, Bakliyat Alımları

hatay-da-kisa-hazirlik-hububat-bakliyat

Kış aylarında hububat, bakliyatın fiyatları genelde yükselecek diye düşünüldüğü için Hatay insanları hububat, bakliyatlar ürünlerini yaz aylarından alır; kiler odasında saklar. Soğuk kış aylarında ihtiyaç duydukça çıkarılır. Hububat, bakliyatları saklarken dikkat etmeniz gereken husus; “Kuru, güneş değmeyen, temiz ortamda” saklanması gerekir.

Hataylılar Bol Bol Kışın Çerez Yerler

hatay-da-kisa-hazirlik-cerez

Kışın misafiler geldiğinde genelde yaz aylarında tarlalardan toplanan çekirdekler, kavurularak misafirlere sunulur. Elde yapılan çekirdeklerin lezzetleride bir farklı oluyor. Yaz aylarında toplanan bademlerin kurutularak ikramının görüntüleri dahi gözlerinizi doyurmaya yetiyor. Hatay’da çerezler yaz aylarında toplanır ve kurutularak kışa saklanır.

Odun, Kömür ve Yakacaklarını Hataylılar Yaz Aylarında Alır!

kisa-hazirlik-odun-komur-yakacak

Genelde Hatay’da şu görüş hakimdir: “Yağmur Düştükten Sonra Odun, Kömür (Yakacak) fiyatları yükselir.” Gerçekten öyledir. Yaz aylarında odunluklar temizlenir ve genelde Hatay erkeklerine düşen odunları taşımak işidir. 🙂

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ