24.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay RORO’nun Kuruluş Hikayesi

Hatay RORO’nun Kuruluş Hikayesi

Hatay RORO projesi 2014 yılında doğdu ve aynı yıl faaliyete geçti. Hataylı Uluslararası Nakliyecilerin bir araya gelmesi ile oluşan Hatay RORO İnc. bilgileri.

Hatay RORO Hikayesi

Hatay RORO Hikayesi

Hatay RORO faaliyete başlamadan önce zorlu yollardan ve dönemlerden geçti. Bu zorlu yolları aşmak için Hataylı Nakliyecilerin bir araya gelmesi gerekti. Suriye iç savaşı başladığından bu yana RORO Gemilerinden yüzü gülmeyen nakliyeciler artık bir çözüm arıyordu. Bu sorunu bir araya gelerek aşacaklarını anladılar. Birlikten güç doğar. Nakliye sektörüne bakıldığında firmalar dost gibi görünsede çıkar ilişkisi üzerine kurulu birliktelik olduğunu görürürsünüz. Ticari hayat acımasızdır. Hatay Nakliyecileri bunu en iyi şekilde biliyorlardı. Ticari ilişkiden öte gitmeleri gerektiklerini ve dahada ilerlemenin yolunu düşündüler. İşte hem ortaklık hemde gerçek dostluğun simgesi olacak çözümü HATAY RORO İnc. buldular. Eski RORO gemileri demişken tümünü kapsayacak şekilde yazmıyoruz. Genel anlamda objektif olarak sorunlara bakalım:

Eski RORO Gemilerinde Genel Oluşan Sıkıntılar

– Gemi rezervasyonlarında öncelik verilen firmalar vardı.

– Mısır’da araçlar rehin alındı.

– Fiyatlarda sürekli dengesizlik oluyordu.

Genel olarak RORO gemilerindeki problemleri 3 madde altında topladık. Tabii gemilerin kapak çarpma olayları, gemilerin arızalanması bunlar olağan şeylerdir. Gemilerde bir insan yapıtı bir olduğu için bunlar her zaman olabilir.

Gemilerde Öncelik Verilen Firmalar: Bu firmalar devamlı olarak Suudi Arabistan, Mısır hattına çalışıyordu. Haftalık araç çıkışları yüksek miktarda olduğu için gemi firmasında çalışan elemanlar kota şeklinde rezervasyon açmaya başladı. Örnek: A firması 3 haftadır her gemide 10 araç çıkış yaptı. Bu gemide 10 araçlık yer ayıralım. Bu adaletsizce bir davranıştı. Hataylı nakliyecilerin geneli bu durumda rahatsızlık duymaya başladı. Diğer sorunlara bir göz atalım:

Mısır’da Rehin Alınan Araçlar: Şoförler günlerce tam nedeni belli olmayan bir sebepten dolayı Mısır’da günlerce bekledi. Bekleme sırasında herkes birşeyler yazıp çiziyordu: Mısır olayları nedeniyle diyenler oldu, acenta ücreti ödenmediği için denildi v.s. Sonuçta firmalar ve araç şoförleri mağdur oldular. Çözüm odaklı çalışmalara değil olayın nedenlerine takıldılar. Hatay nakliyecileri birlik olduklarını yine Mısır’da rehin alınan araçların serbest kalmasında birlikte mesajı veriyorlardı. Biz bir oldukça sorun ne olursa olsun çözeriz.Araçlar sonunda serbest bırakıldı ve şoförler rahatlıkla evlerine sağsalim döndüler.

RORO Ücretlerindeki Dengesiz Fiyat Politikası: Hataylı Uluslararası Nakliyeciler fiyat dengesizlikleri nedeniyle çok zorluklar çektiler. Firma yöneticileri uykudan uyanıyor, ofise geliyor bakıyor ki RORO firmasından e-mail var: Fiyatlar gelecek gemi rezervasyonlarında …. miktar olacak. Haydi çık işin içinden: Yıllık proje anlaşması olan firmalar müşterilerine bu sorunu nasıl söyleyecekler. Denizyolu ile rekabetin kıran kırana gerçekleştiği bir dönemde bu fiyat artışı neden oldu ki! Firmada sorumlu kişi gemi firmasını arıyor: RORO firmasındaki görevlinin cevabı aynen şu: Bizi kurtarmıyor!

Nakliyeci: Ne nasıl? Bu kadar zamandır kurtarıyorda şimdi mi kurtarmıyor? Liman masraflarımı değişti? Acente ücreti mi değişti?

Değişen hiçbirşey yoktu aslında. Değişen sadece şuydu: Hatay nakliyeciler zor durumdaydı. Suriye iç savaşı başladığından bu yana yüzleri gülmedi. Araç kredileri, personel maaşları, ofis giderleri, şoför masrafları, yol harcirahı ve giderleri, sigorta, kasko saymakla bitmez…. Bu böyle olmayacaktı. Artık gözler umutla bakamıyordu. Bir çözüm üretmek gerekti. Bu çözümün adınıda koymak gerekti. Düşündüler, düşündüler. Firma yöneticileri geceleri yatamaz olmuştu. Hatta bu sıralarda firmasını kapatan yöneticilerde oldu.

İşte Çözüm Hatay RORO Line İnc. birlikteliğin simgesi olacaktı. Batsakta çıksakta bu bizim gemimiz diyeceklerdi. Çalışmalar başladı. Yöneticiler toplantılar düzenler oldu. Fizibilite araştırmaları tamamladıktan sonra kuruluş aşamaları planlandı. Hisseler ayrıldı. Bir firmaya en fazla 5 hisse düşecek şekilde rakamlar belirlendi. Gemi kiralama, acenta araştırmaları hepsi hazırlandı. Anlaşmalar yapıldı. Hatay RORO Line A.Ş. faaliyete geçti.

İlk gemi kalktığı zaman kurbanlar kesildi, basın toplantısı düzenlendi. Geminin yola çıkmasıyla bu mutluluk sosyal medya ve basında yer aldı.

Hatay RORO Line A.Ş.’ye Hatay Center olarak başarılar diliyoruz. 

Sürç-i Lisan Ettiysek Affola

Not: Herhangi bir firmaya yönelik sözlü saldırı ve dışlayıcı mesaj içermemektedir. Daha önce olmuş problemlere genel olarak bakıldı. Herhangi bir firmaya atıfta bulunma yapılmamıştır.

http://www.sayginlarnakliyat.com/hatay-roro

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ