26.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’a Gidip de “Habib-i Neccar’ı” Görmeden Dönmek Olmaz

Hatay’a Gidip de “Habib-i Neccar’ı” Görmeden Dönmek Olmaz

Tarihi dokuların hayat bulduğu yer Hatay’a gidip de muhteşem eser olan Habib-i Neccar Camii’sini görmeden dönmek büyük eksiklik olur gezip, tarihi dokulara dokunup, tarihi hissetmek isteyenler için. Anadolu’nun ilk camilerinden olan bu camii hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için büyük önem taşımakta.Bu nedenle Hatay’a giden herkes için “Habib-i Neccar Camii’sini” ziyaret etmeleri tavsiye edilir.

Habib-i Neccar Camisi Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine inşa edilmiştir.Bu cami Osmanlı dönemine ait bir eserdir.Etrafı medrese odaları ile çevrilidir.Bahçesinde 19.yy. eserleri de bulunur.Cami Kurtuluş Caddesi ve Kemal Paşa Caddesi kavşağında bulunur.Cami adını Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan bir Antakyalının isminden almıştır.Bu nedenle bu caminin kuzeydoğu köşesinde 4 m derinde Habib-i Neccar’ın Türbesi bulunur.Bu camiye özellikle yaz aylarında Hristiyanların uğrak yeri haline gelmiştir. Hristiyanlar için bu denli önemli olmasının sebebi rivayete göre Müslümanların ibadethanesinde Hz.İsa havarilerinden olan 3 havarinin türbesinin bulunmasıdır. Müslümanlar için önemi ise Anadolu’da yapılan ilk cami olması ve Habib-i Neccar’ın hikayesinin Yasin suresinde Kur’an’ı Kerim’de geçmesi.Bununla birlikte tarihi kaynaklarda ise İslamiyetin bu noktadan yayılmaya başladığı söyleniyor.

Bu caminin inşaatı İslam Lideri Halife Ömer’in komutanlarından olan Ebu Ubeyde Bin Cerrah tarafından 636 yılında Antakya Şehrinin feth edilmesinin ardından fethin simgesi olarak Habib-i Neccar ve Hz.İsa’nın 3 havarisinin mezarının bulunduğu yerde inşa edilmiştir.
Bir önemli olan diğer yanı da medrese duvarlarında Baybars adına bir kitabenin bulunması.
Hatay Antakya’ya gelin, gezin ve Habib-i Neccar Camisini görmeden gitmeyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ