29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’da Bakan Işık Sanayiciler İle Bir Araya Geldi

Hatay’da Bakan Işık Sanayiciler İle Bir Araya Geldi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Hatay’da sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldi.

Bakan Işık Sanayici ve İş Adamlarıyla Bir Araya Geldi

Bakan Işık Sanayici ve İş Adamlarıyla Bir Araya Geldi

Ottoman Palace Otel’deki akşam yemeğinde konuşan Bakan Fikri Işık, Hatay’ın önemli bir üretim potansiyeline sahip olduğunu belirterek, Hatay’ı yatırım yapılması gereken bölgeler arasına aldıklarını söyledi. Türkiye’nin 2023 vizyonunda Hatay’ın çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Bakan Işık, yapılacak yatırımların ardından Hatay’ı bir üretim üssü haline getireceklerini, bunun için gerekli alt yapı çalışmalarına da başladıklarını kaydetti. Hatay’daki sanayici ve işadamlarının sorunlarını yakından takip ettiklerine değinen Bakan Işık, “Ar-Ge merkezi kurmak isteyen şirketlerimize sayıyı 50’den 30’a çektik. Sanayi mülkiyetten elde edilen gelirin kurumlar vergisinin yarısından vazgeçtik. Bunun gibi pek çok düzenlemeyi sadece 2014 yılında devreye aldık. Hedefimiz ne? Yerli üretimi arttırmak. Yenilikçi üretimi arttırmak. Yeşil üretimi arttırmak. Artık sanayicimiz şunu çok iyi biliyor. Çevreye duyarlı, insana saygılı üretim bizim temel felsefemiz olmalı. Eğer bir üretim yaparken, işçi sağlığını ve iş güvenliğini göz ardı ediyorsak. Onun ne kadar büyük maliyetlerle bize nasıl geri döndüğünü zannediyorum, hepimiz biliyoruz. Elbette burada gereksiz bürokrasiyi bizde istemiyoruz. Ama insan hayatının söz konusu olduğu alanlarda her birimizin hassasiyeti en üst düzeyde olmalı. Biz üretim yaparken insana saygıyı ve çevreye saygıyı temel alıyoruz. İşte bu anlayışta Türkiye üretmeye devam edecek” dedi.

Bakan Işık açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Hatay ilimizde Hassa bölgemize bugün özellikle havadan baktık. Alanı şöyle helikopterle bir taradık. Şimdi arkadaşlarımıza da talimat veriyoruz. Kurumlarla ilgili görüşmeleri tekrar yapacağız. Bir problem çıkmadığı takdirde Hassa bölgemizi Türkiye’nin önemli üretim alanlarından biri haline gelmezsini inşallah istiyoruz. Bununla ilgili çalışacağız. Bunu yaparken de tabi ki olmazsa olmaz olarak gördüğümüz konuların başında Amanos dağlarının altından geçecek tünel geçiyor. Burada da hükümetimizin ciddi bir iradesi var. Şu anda proje çalışmaları son noktaya gelmiş durumda. Proje bittikten sonra da bunu öncelikli olarak gündemimize alacağız ve inşallah bu projenin hayata geçmesi içinde elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Eğer Amanos tüneli açılırsa o zaman Hassa bölgesi çok Has bir bölge olacak. Bugün de has ama o zaman daha has bir bölge olacak ve inanıyorum ki Hatay Türkiye’nin önemli üretim üstlerinden biri haline gelecek.”
Açıklamaların ardından Bakan Fikri Işık’a Antakya Ticaret Odası ve Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları tarafından hazırlanan Hatay’a özgü hediyeler takdim edildi.

Kaynak: İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ