24.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’da Beş Bin Yıllık Müzik Odası Bulundu

Hatay’da Beş Bin Yıllık Müzik Odası Bulundu

Kültür Başkentlerinden biri olan Hatay’da beş bin yıllık Müzik odası bulundu. Hatay’a Bağlı Erzin İlçesinde 5 bin yıllık tarihi geçmişi olan İsos Antik Kentinde” müzik dinleme odası bulundu.

Erzin İlçesinde, Beş bin yıllık tarihi “İsos Antik Kentinde” müzik dinleme odası bulundu. Roma dönemine ait olduğu tespit edilen bu müzik dinleti odası dünya’da ender bulunan “Odeon” mimarisine ile yapılan müzik dinleti odası hastaların tedavi edilmesinde kullanıldığı tahmin ediliyor.

Müzik dinleti odası Milattan önce 545 yılında önemli bir yerleşim merkezi olan “İsos Antik Kentinde” (Epifenia) kazı çalışmaları devam etmektedir. Beş bin yıllık olan “İsos Antik Kentinde” Makedonya Kralık Büyük İskender ile Pers Kralı Darius arasında geçen meydan savaşı bu bölgede yapılmıştır.

Dönemin ticaret şehri olarak tarihi sayfalarında yer alan bu kent Roma, Bizans, Geç Hitit, Pers ve Osmanlı İmparatorluğu’na eva sahipliği yapan çok kültürlü bir şehir. Bu kazı çalışmalarına 8 yıl önce başlanmıştı.

Hatay Müze Müdürlüğü arkeologlarından Ömer Çelik başkanlığında 20 kişilik kazı ekibi, 3 ayrı noktada çalışmalara devam ediyor. Kazı alanının batısında Roma yolunun bir kısmı açığa çıkarıldı. Bulunan yolun, sütunlu yol olduğu kesinleşti. Roma yolunun kuzey doğusuna kadar devam eden çalışmalarda dükkanların olduğu kısma ulaşıldı. Buradaki kazılarda mozaikler bulundu. Arazinin doğusuna uzanan noktada Odeon mimarisine rastlandı. 8 yıldır devam eden çalışmalarda, daha önce Bizans askerlerinin kullandıkları hamam kalıntılarına ulaşılmıştı. Kalıntılarda orjinal ”Artemis” mozaiği bulunmuştu. Son çalışmalarda Abbasi, Bizans ve Roma dönemlerine ait önemli yerleşim alanları bulundu. Bulunan bir kalıntıda yapılan çalışmada, tarihte çok az kullanılan ”Odeon” mimarisi ile yapıldığı saptanan müzik odası bulundu. Roma dönemine ait olduğu tespit edilen müzik odasında çalınan müzikle insanların tedavi edildiği düşünülüyor.

Kazı alanında tepelik bir bölgede yapılan çalışmalarda ise Roma dönemine ait amfi tiyatro bulundu. İnsanların oturdukları alanın açığa çıkarıldığı kazılarda, tiyatro sahnesinin de ortaya çıkarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Hatay'da Müzik Dinleme Odası Bulundu

Hatay’da Müzik Dinleme Odası Bulundu

Hatay Center’dan Hatay Tarihi Konusunda bilgiler:

Hatay Kültürel ve Tarihi bakımdan zengin bir kent’tir. Bu kent çeşitli Kültür ve yönetimlere ev sahipliği yapmıştır. Bu kültür başkenti ev sahipliği yaptığı kültürlerin tarihi eserlerini bu Şehir’de bıraktı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ