24.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’da “Biz Türkiyeyiz” Etkinliği

Hatay’da “Biz Türkiyeyiz” Etkinliği

Biz Türkiye’yiz Etkinliği

Hatay Büyükşehir Belediyesi 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası etkinlikleri kapsamında 08 Kasım Cumartesi günü Hatay Büyükşehir Belediyesi önünde “Biz Türkiyeyiz” etkinliğini gerçekleştirdi. Düzenlenen etkinliğe Hatay Valisi Ercan Topaca,Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman,Hatay Milletvekilleri Mevlüt Dudu,Hasan Akgöl ve eşlerinin yanı sıra soğuk havaya rağmen çok sayıda Hataylı katıldı.

Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya yerleşme hikayesi sinevizyon gösterileri,şiirler,halk oyunları,mehteran gösterisi ve danslar eşliğinde anlatıldı.Türk düşünce hayatı ve siyasi birliğine damga vuran Hacı Bektaş Veli,Akşemsettin,Şeyh Edebali,Bilge Kağan,Tonyukuk ve daha nicelerinin felsefelerinden ve yaşamlarından kesitlerin sunulduğu etkinlik Hatay halkı tarafından sık sık alkışlarla kesildi.

Çanakkale Deniz Savaşı’nda Seyit Onbaşı’nın 275 kiloluk top mermisini tek başına kaldırmasının canlandırıldığı anda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de çok sevdiği Yemen Türküsü’nün söylenmesi Hatay halkında duygulu anlar yaşattı.

Anadolu’nun tüm renklerini oluşturan Erzurum’un Dadaşları,Ankara’nın Seymenleri,Ege’nin Efeleri,halay,sema,zeybek,Cumhuriyet’in en renkli yıllarındaki vals gösterilerini halk ilgiyle izledi.

Başkan Savaş “Biz devlet değil, millet olmayı seçtik”

Bu kutlu ve uzun yürüyüşte bizi biz yapan değerlerin büyük bir kıvanç ve mutlulukla sergilendiği gösterinin sonunda konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş:”Bizi tarihimizle buluşturdukları için buraya gelen arkadaşlarımıza hem şahsım hem de siz Hatay halkı adına çok teşekkür ederim.36 etnik unsur,3 semavi din ve mezhebin bir araya gelmesiyle biz olduk,şanlı Türk bayrağı doğdu.Anadolu’daki 17. devlet olan Hatay Cumhuriyeti 10 ay 20 gün sonra kendini Türkiye Cumhuriyeti’ne emanet etti.Biz devlet değil millet olmayı seçtik.Kendimizi Gazi Mustafa Kemal ve asil Türkiye’ye emanet ettik.”dedi.

Etkinliğin sonunda ‘Biz Türkiyeyiz’ ekibine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Hatay Valisi Ercan Topaca tarafından çeşitli hediyeler verilip hatıra fotoğrafı çekildiler.

Hatay Biz Türkiye'yiz

Hatay Biz Türkiye’yiz

Hatay Haberleri sundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ