23.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’da Gezi Planlaması

Hatay’da Gezi Planlaması

Hatay’ı gezmeye geleceksiniz. Gezilecek ve görülecek yerleri merak ediyorsunuzdur. Hatay’da önemli olan yerleri görmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Hatay’da Görmeyi İstediğiniz Yerler Nereler Olabilir?

Hatay Gezi Planlaması

Hatay Gezi Planlaması

Hatay rehberi – Hatay gezi planmasını yapmadan önce yazımızı dikkatli okumanızı öneririz. Öncelikle Hatay’ın İlçelerini incelemeniz faydalı olacaktır. Hatay’ın her yerinde tarihi yerleri görmek mümkündür. Görmeye değer yerlerin önemide kendi arasında sıralanır. Yerli ve yabancı turistlerin en çok gezdiği yerler nerelerdir?

Hatay Gezi planmasında İlçe Sıraları: Antakya’da bulunan gezilecek ve görülecek yerler: 

Antakya Müzeleri’ni Mutlaka Görmeniz Gerekir

Dünyaca ünlü Mozaik Müzesi görmeye değer en değerli tarihi zenginlikleri size yansıtır. Özellikle eski tarihlerden kalan mozaik işlemleri, resimleri ve lahitler içerisinde günlerce kalmak isteyebilirsiniz. Fotograf makinenizi ve kameranızı yanınızda getirmeyi unutmayın.

Antakya Cam Müzesi: Cam işlemeciliği ile ilgili tarihi zenginlikleri size yansıtır. Antakya / Hatay Cam Müzesini mutlaka gezin.

Camii ve Kiliseler

Hatay Antakya’da gezilecek en önemli yerlerden birisi Habibi Neccar Camii ‘dir. H.Z. İsa’nın Havarilerinden birinin adını alan bu camii ve H.Z. Muhammed S.A.V. Sahebelerinden Ebu Ubeyde Bin Cerrah ‘ın eserini görmek bir ayrıcalıktır. Tarihi İnşaat sanatının hala izleri ilk günkü gibi Camii üzerinde duruyor. Yeri: Habibi Neccar Camii ‘nin adresi Kurtuluş Caddesi Antakya / Hatay’dadır.

St. Pierre Kilisesi: Dağ yamacında bulunan bu Kilise H.Z. İsa’nın Havarilerinin kaldığı Kilise olma önemine sahiptir. Yeri ve Adresi: Kuruyer Mıntıkası Küçükdalyan Beldesi Antakya / Hatay

Uzun Çarşı Antakya

Tarihi çarşılardan birisi olarak bilinir. Antakya’da esnafları ayakta tutan çarşılardan birisidir. Hatay Yemekleri’nin bir kısmını çarşıda görmek mümkündür. Örnek: Katıklı Ekmek, Tepsi Kebabı, Kağıt Kebabı, Hatay Peyniri, Künefeciler v.s. Erzak ve kışlık yiyeceklerin yanı sıra hediyelik eşyaları kolayca bulacağınız çarşıdır. Çarşıya nasıl gidilir? Kurtuluş Caddesinden, Atatürk Anıtının bulunduğu köprüden, Eski Otogar Civarından çarşıya ulaşabilirsiniz.

Antakya Kalesi

Antakya’da bulunan tarihi Kale görmeniz gereken yerlerden birisidir. Medeniyetlerin kalıntılarını Antakya Kalesi’nde görebilirsiniz.

Antakya Kalesi Adresi: Habibi Neccar Dağı doruğunda yer alır. Reyhanlı Yolu üzerinde bulunan Narlıca Mevkinde Altınözü Kavşağından dönülür. Kuruyer Köyü istikatinde ilerleryerek Antakya Kalesine ulaşabilirsiniz.

Hatay’ın Meşhur Tatlısı Hangisidir?

Tabii ki Künefedir. Künefe yemeyi Hatay’ı gezerken unutmayın. Bu mükemmel tat sizi büyüleyecektir.

Samandağ’da Gezilecek Yerler

Titus Tüneline gitmenizi öneririz. Antakya’ya araçla yaklaşık 30 dakika olan Samandağ’ı mutlaka görün. Sahili Dünyaca ünlüdür. En uzun kum sahilleri arasında yer alır. Titus Tüneli etrafgında bulunan mağaralarıda görmenizi tavsiye ederiz.

Harbiye’de Gezilecek Yerler

Su cenneti olan Harbiye’de gölet ve şelaleri bolca görebilirsiniz. Bu görselliği kesinlikle karçımayın deriz.

İskenderun’da Gezilecek Yerler

İskenderun Hatay’ın sanayii Bölgesi olsada İskenderun Sahili geceleri büyüleyici oluyor. Sahilde Balık yemeyi unutmayın.

Musa Ağacı Turistik Mekan’dır.

Hıdırbey Köyünde yer alan Musa Ağacı yerli ve yabancı turistlerin akın akın geldiği yerdir. H.Z. Musa’nın Asasının Ağaç halini Musa Ağacı olarak görebilirsiniz.

Kaplıcalar

Hatay’ın sıcak ve şifalı suları bolca Erzin ve Reyhanlı Bölgelerinde bulunur. Hatay’ı gezerken Kaplıcalara uğramadan olmaz.

Belen Yaylası

Belen doğal güzelliklerle donatılmış yerdir. Belen Yaylası’nı gezmenizi tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ