25.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’da Gezilecek Yer “Titüs Tüneli “

Hatay’da Gezilecek Yer “Titüs Tüneli “

Yaz ayları geldi çattı.Turistler Ülkemize gelmeye başladı.Gezilip görülmesi gereken yerlerin listesinin en başında Hatay Samandağı’nda bulunan Titüs Tüneli gelmeli.Eğer sizlerde yaz aylarını tarihi ve turistik yerleri ziyaret ederek değerlendirmek istiyorsanız gezi listenizin en başına Türkiye’nin bir çok tarihi yerine sahip olan Hatay Samandağı’nı yazın.

Hatay Titüs Tüneli:

Titüs Tüneli‘nin en önemli özelliği el emeği ile yapılmış olması.Titüs Tüneli Hatay iline bağlı Samandağı ilçesine 5 km uzaklıktadır.Bu tünel MÖ.300 yıllarında Titus adıyla bilinen Titus Flavius Vespasianus tarafından yaptırılmış ve yapımı yüzyıllar süren bir tüneldir.Bu tünelin yapım amacı şehri ve limanı su ve sel baskınından korumak olmuş.Bu amaçla dağlar oyulmuş ve tünel yapılmıştır.Bu tünel 950 metre uzunluğunda ve 6 m genişliğindedir.Bu tünelin her tarafı yüzyıllar öncesine ait tarihi barındırdığı için her bir karesi tarih kokmakta ve insanların istediklerinde neler yapabileceklerini gözler önüne sermekte. Titüs Tünelinin deniz tarafına bakan kısmında ise bir başka tarihi doku olarak kaya mezarları bulunmaktadır.Bu kaya mezarlarının en dikkat çekeni ise Beşikli mağaradır.Beşikli mağara Titüs tüneline 100 metre uzaklıktadır. Titüs Tünelinin bulunduğu mekan kayalık olduğu için bir çok mağara bulunmaktadır. Titüs Tünelinin bulunduğu antik şehrin üst kısımlarında ise tapınak kalıntılarına rastlanır.

Hatay Samandağı‘na geldiğinizde sadece bir tek tarihi doku ile karşılaşmazsınız sizi orada bekleyen onlarca tarihi doku bulunur.Samandağı’nı ziyarete gittiğinizde yanınızda götürmeniz gereken en önemli şey spor ayakkabılarınız olsun.

Hatay Gezilecek Yerler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nazan Ö. dedi ki:

    Yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda bir tünelin ve oldukça şık duran bir tünelin ülkemiz insanları tarafından yapılmış olması cidden gurur verici. Şehri su ve selden korumak için yapılan bir tünelin ülkemizde gezilecek bir yer konumuna gelmiş olması cidden başarılı bir çalısma olduğunu gösterir. Kesinlikle tebrik ediyorum ve en kısa zamanda ziyaret etmeyi düşünüyorum 🙂

BİR YORUM YAZ