23.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’da Musa Ağacı Görülmesi Gereken EFSANE

Hatay’da Musa Ağacı Görülmesi Gereken EFSANE

Hatay’da yer alana Musa Ağacı hakkında bilgi edinmek isteyenlerin doğru adresindesiniz. Musa ağacı nerede? Tarihi ve efsanesi hakkında detaylı bilgiler.

Hatay şehri; her yeri tarih kokan her köşesinde farklı bir efsaneye sahne olmuş bir taraftan ezan seslerinin duyulduğu bir taraftan Kilise çanlarının çaldığı farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış mükemmel bir yer.Bugüne kadar gitmediğiniz için pişman olacağınız şehirlerden bir tanesidir Hatay. Türkiye’nin enlerini karşımıza çıkaran Hatay bir çok farklı efsanesi de vardır.Bu efsanelerden bir tanesi de “Musa Ağacı“.

Musa Ağacı nerede ve efsanesi nedir?

Musa Ağacı Hatay’ın Samandağı ilçesine 6 km uzaklıkta bulunan Hıdır Bey köyünde bir dere kenarında bulunan bir ağacın adıdır.Bu ağaç hakkında bir çok rivayet bulunmaktadır.

musa-agaci

Musa Ağacı Efsanesi şöyledir;

Hz.Hızır ile Hz.Musa Samandağ’ına gitmek için yola koyulurlar.Samandağı’nda buluştuktan sonra Hıdır Bey köyünün yanındaki Musa Dağı’na çıkmaya karar verirler.Dağa çıkmak için yola koyulduklarında bugünkü Musa Ağacı‘nın olduğu noktaya gelirler ve çok susarlar.susarlar. Hz. Musa a.s. tam bu noktada asasını bırakarak su içmeye dere kenarına inerler.Suyu içtikten sonra yola devam ederler Hz. Musa yolda asasını unuttuğunun farkına varır.Ve asasını tekrar almak için geri döner asayı bıraktığı yere döndüğünde ise asasının filizlenip fidan haline geldiğini görür.O günden bu güne o ağaç Musa ağacı olarak bilinir.

Musa Ağacı Kaç Yaşındadır?

Musa ağacı tahminlere göre 1000-1200 yaşları arasındadır. Fakat halk arasında 2000-3000 yaşında olduğu iddia edilir. Ağacın genişliği dıştan 20 metredir,ağaç gövdesi ise 7.5 metredir.

musa-agaci-ici

Bu devasa çınar ağacını (Musa Ağacı’nı) yakından görmek ve efsane yapan hikayesini kendiniz dinlemek istiyorsanız Hatay medeniyetler beşiği medeniyetler şehri sizleri bekliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Vahide paklacı dedi ki:

    Çok beğendim

BİR YORUM YAZ