29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’da Tarihi Miras Bakras Kalesi

Hatay’da Tarihi Miras Bakras Kalesi

Hatay deyince akla ilk olarak tarihi miraslar gelir. Ki gelmesi de çok normal.Bir birinde güzel bir birinden farklı o kadar çok tarihi ve turistik yeri vardır Bakras Kalesi’de bunlardan biridir.

Hatay'da Tarihi Miras Bakras Kalesi

Hatay‘ın tarihi mekanları arasında yerini alan Bakras Kalesi her yıl binlerce turistin akın ettiği yerdir. Hatay‘a uğrayacak olursanız yada tatil planları yapıp tarihi ve turistik yerleri ziyaret etmek istiyorsanız Bakras Kalesi sizin için çok doğru bir tercih olur.

Hatay Bakras Kalesi Nerede?

BAKRAS KALESİ NEREDE?

Bakras Kalesi Hatay İskenderun yolunun 27. km bulunan Bakras köyünün üst tarafındadır. Kale köy yolunun batısında dağların arasına sarp bir tepe üzerine yapılmıştır. Bu kalenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır.Hatta tarihinin ilk çağlara dayandığı ileri sürülmektedir. Helenistik dönemde Anadolu-Suriye-Mısır yolunu kontrol etmek amacıyla inşa edilmiştir. Tabi bundan başka rivayetlerde vardır.

Hatay Bakras Kalesi Tarihi

BAKRAS KALESİ TARİHİ

Ammuri Karalı Dakianus bu kaleyi inşa ettirmiştir. Rivayetlere göre Kral Dakinus yaz mevsimini Gülcihan sayfiyesinde geçirdikten sonra Suriye’ye dönerken sarp geçitlerden geçen Kral ve eşi şimdiki Bakras Kalesi‘nin olduğu yerlere geldiklerinde çok Kral Dakianus’un çok sevdiği eşi burada atından düşüp uçurumdan yuvarlanmıştır. Kral çok sevdiği karısı Bağrez’in ölümünün üzerine ona hatıra olarak bu kaleyi yaptırmıştır. Bu kale 1096 yılında haçlı orduları tarafından işgal edilmiştir ve uzun bir süre onların kontrolü altında kalmıştır.26 Eylül 1183 tarihinde haçlılar tarafından Selahhadin Eyyübi’ye eslim edilmiştir.belli bir süre sonra Ermenilerin eline geçen kale 1516 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından kesin olarak ele geçirilmiştir.

Hatay'ın Gezilecek Görülecek Yerleri - Bakras Kalesi

Gezilip görülmesi gereken bu kaleyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Hatay gezilecek yerler arasında yer alan Bakras Kalesi hakkında bilgiler verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ