24.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’ın Ayaktaki Bekçisi “Trajan” Su Kemeri

Hatay’ın Ayaktaki Bekçisi “Trajan” Su Kemeri

Taşlar insan doğasında her daim yer etmiştir.Katı ve duygusuz görünen taşlar bazen bir ustanın bazen mimarın kalemiyle, el emeğiyle, alın teriyle birleşerek muhteşem eserler ortaya çıkarır.Ve o duygusuz katı cisim olan taşlar bu ustalık sonucunda duygu yüklü pamuk gibi bir kalbe dönüşür belki de.bu eserlerden bir tanesi de Hatay’da bulunan TRAJAN Su Kemerleri. Binlerce taşın bir araya gelerek sanat harikası duygu abidesi bir hal almasıdır Trajan Su kemerleri. Hatay’ın yüzlerce tarihi dokularından bir tanesidir. En çok ilgi gören ve en çok turist çeken Su kemeri yüz yıllardır ayakta durabilmeyi insanoğluna hizmet etmeye devam etmektedir. Muhteşem görüntüsü ile bir amacı olmadan sadece sanat için yapılmış olduğu gelir akla ilk görünüşte.Ama böyle değildir TRAJAN’ın hikayesi halkı sudan korumak için yapılmış bir tarihi eserdir. Ve hala da insanlığa hizmet etmektedir var gücüyle.

Trajan Su Kemerleri;

Bu muhteşem tarihi doku adını Roma’nın 13.İmparatoru Marcus Ulpius Nerva Traianus’tan almıştır.Bu yapı II.Yüz yılda Roma İmparatoru Trajan tarafından Harbiye’den kente su getirmek amacıyla inşa edilmiştir.Su kemeri 9 km uzunluğundadır. Tarajan Su Kemerlerinin bir kısmı Antakya- Harbiye arasında, bir kısmı ise Antakya Devlet Hastanesi yakınındadır.Halk dilinde bu eser Memekli Köprü olarak anılır. Antakya’nın su ihtiyacını giderilmek için yapılan bu yapının yerden yüksekliği 40 metredir.

İnsanoğlu kimi zaman su aramış kimi zaman sudan korunmanın yollarını aramıştır.Bu şaheserde su arayan bir milletin sorununu çözmek için inşa edilmiş.
Bu yapı çok uzakta değil Ülkemiz sınırları içerisinde Akdeniz’in eşsiz havasının soluduğu yerde Hatay-Antakya’da sizleri bekliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ