25.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’ın Ekonomisi

Hatay’ın Ekonomisi

Hatay İlinin ekonomisini bugün ele alıyoruz. Hatay’da hangi sektörler öndedir? Hatay ekonomisine liderlik eden sektörler.

Hatay Ekonomisi

Hatay Ekonomisi

Hatay Rehberi Hatay ekonomisinin dinamikleri olan demir – çelik, filtre üretimi, taşımacılık, ayakkabıcılık, mobilyacılık, ihracat, rüzgar enerjisi, turizm sektörleri hakkında bilgiler vereceğiz. İlimize bu sektör büyük katkı sağlamaktır. Hatay’ın dinamik sektörleri arasında gelir kapısı olarak yukarıdaki sektörler görünmektedir.Şehrimize para getirisinin yanında işçiler açısındanda bu sektörler önem arz etmektedir.

Hatay Demir Çelik Sektörü

İlimizde demir ve çelik üretim seviyesi yüksek miktardadır. Hatay‘ın en büyük ihracat potansiyeli demir-çelik üzerinedir. Firmalara liderlik eden İskenderun Demir Çelik Fabrikası sayesinde ekonomi büyük ölçüde canlanmış ve çarpan etkisi ol uşturmuştur. Ekonomide çarpan etkisi bir işletme kurulurken çevreye olumlu ekonomik etkisidir. Türkiye’nin ithal ettiği demir-çelik ürünleri 7.2 milyon ton yassı çelik miktarına karşılık Hatay ilimiz 6.5 milyon ton yassı demir üretme kapasitesi oluşturdu. Hatay demir-çelik üretiminde Türkiye’de ilk sırada yerini almaktadır. Ülkemizin demir çelik üretminin % 50 ‘lik üretim kapasitesini Hatay karşılamaktadır.
İhracat konusunda Hatay’ın dinamikleri arasındada doğal olarak demir-çelik sektörü liderlik konumundadır.
Hatay Filtre Sanayi
Türkiye’de üretilen otomotiv ve sanayi filtrelerinin yüzde 63’ü Hatay’da bulunan 15 firma tarafından karşılanmaktadır. Üretilen filtrelerin %50 den fazlası ihrac edilmektedir. 2009 yılı verilerine göre filtre ihracatımız 29 milyon dolar şehrimize döviz getirmiştir.
Hatay Uluslararası Nakliyat ve Taşımacılık Sektörü
Türkiye’nin en büyük nakliye araç filosuna sahip İller arasında 2. sıradayız. Ülke ekonomize Hatay İlinin katkısı büyüktür. Hatay’ın ekonomisinin dinamikleri arasında Uluslararası Taşımacılık ve Nakliyat sektörü yer almaktadır. Yurdışına giden araçlar navlun ücretlerini Ülkemize getirmesinden dolayı Hatay ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır.
Hatay’da Ayakkabıcılık Sektörü
Türkiye’nin % 40 ayakkabı ihtiyacı Hatay’ın ayakkabıcıları sayesinde karşılanmaktadır. Özellikle gerçek deri ayakkabıların çoğu Hatay’da bulunan ayakkabıcı esnafının ellerinden geçer. Emitasyon deri ve sunni deri ilede üretim yapan firmalar vardır. Sağlık koşullarında ciddi emekle üretilen ayakkabılar İthal ürünlere kalite açısından karşı koymaktadır. Hatay’da işçiler açısından önemli rolü ayakkabıcılık sektörü oynar. Emek yoğun sektör olduğu için işçiye ihtiyaç oranı büyüktür.
Hatay Mobilya Sektörü
Hatay’da İhracat kalitesi yüksek mobilya üretimi yapılmaktadır. Hatay’ın ekonomisine büyük katkı sağlayan sektör arasında yerini alır. Ciddi yatırım yapan firmaları Hatay’da büyük oranda bulabilirsiniz. Mobilyaların çoğu Avrupa- Ortadoğu ve Amerika’ya kadar ihrac edilmektedir. Ülke ekonomize Hatay mobilyacıları büyük katkı sağlamaktadır. Yurtiçi pazarında canlı tutulması arasında mobilyacılar büyük rol oynamaktadır.
Hatay’ın İhracat Sektörü
Türkiye’de en çok ihracat yapan şehirler arasında 9. sıradayız. Özellikle demir-çelik, filtre, mobilya ve narenciye ihracatlarında ilk sıralarda yer almaktayız. Turunçgillerin üretimi ve ihracatı Hatay’da dinamik sektördür. Aynı zamanda tarım ürünleri ihracatındada önemli yerdeyiz. İskenderun Limanın gelişmesi vesilesiyle ihracata büyük katkı sağlayacağı görüşündeyiz. Havalimanı kurulmasıda ihracatı tetikleyici sebeplerden birisidir. Yurtdışından gelen ziyaretçiler kolay şekilde Hatay’da bulunan iş adamları ile görüşmeler sağlayabilir.
Hatay Turizm Sektörü
Dünya’nın önemli turizm şehirlerinden birisiyiz. Kültür, dini, Sosyal yaşam ve gezilecek yerler açısından zengin bir şehire sahibiz. Hatay aynı zamanda hoşgörünün temsili bir şehirdir. Hatay’da o nedenle otel sayıları, turizm acenteri fazladır. Turizm için önemli şehir Hatay‘dır.
Hatay ekonomisi hakkında genel bilgiler takipçilerimiz için bilgi verdik.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ