27.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Hatay’ın Tarihi Dokusu “ST. Simon Manastırı”

Hatay’ın Tarihi Dokusu “ST. Simon Manastırı”

Hatay’ın en çok ziyaret edilen ve ilgi gören hazinelerinden (Saint Simon Manastırı) sadece bir tanesi St. Simon Manastırı .

Hatay‘a boşuna medeniyetler şehri denilmiyor. Her inancın her ırkın her kültürün hayat bulunduğu her yöreye ait efsaneleri olan bu eşsiz şehrin güzellikleri saymakla yazmakla bitmez.

saint-simon-manastiri

Hatay’ın en çok ziyaret edilen ve ilgi gören hazinelerinden sadece bir tanesi St. Simon Manastırı.1400 yıllık bir tarihe sahip olan bu manastırın sütunları hala ayakta durmakta. Ziyaretler sırasında insanı nedeni bilinmeyen bir hüzün kaplar bu tarihi dokunun sütunlarına dokunurken. Gezilip görülmesi gereken eşsiz yerlerden biridir bu manastır. Hatay’a gitme nedenlerinin başında gelebilir Saint Simon Manastırı.

Saint Simon Manastırı Nerede? ve Tarihi Hakkında Bilgiler

st-simon-manastiri

Terk-i Dünya tarikatının merkezi olarak bilinen St.Simon Manastırı Samandağ-Antakya arasındadır ve Antakya’ya 18 km uzaklıktadır. Nahırlı köyü yakınlarındadır ve Asi Nehri’nin yatağına bakan bir tepe üzerine inşa edilmiştir.Dağ adını çok küçük yaşlarda din eğitimi alan ve kendisini tamamen Tanrı’ya adayan St.Simon‘dan alır. St.Simon bu ağır din eğitiminden sonra insanlardan uzaklaşmak istemiş ve sadece tanrı ya yakın olmak istemiş bu nedenle tek başına bir dağın tepesine giderek orada yaşamaya başlamış. Günümüze kadar ulaşan manastırın ortasında bulunan sütunun üzerinde yaşamaya başlamış. Adı günden güne herkes tarafından duyulmaya başlamış ve hastalara şifa olmaya başlamış. Hristiyan ziyaretçi akımına uğramaya başlayan Simon git gide insanlar tarafından yüceltilmiş. 40 yıl boyunca bu sütunun üzerinde yaşamış. Burada insanlara şifa olduğu için bulunduğu dağa mucize dağı denilmiş. St.Simon‘un vefat edince annesi Aziz Marta’nın yanına gömülmüş ve burada muhteşem bir manastır inşa edilmiş.Belirtmek gerekir ki yaşadığı yere defnedilmiştir. MS.6. yüzyılda inşa edilen bu manastır kesme taşlarla oyularak yapılmıştır ve bu manastır hac şeklindedir.

Bakras Kalesi Hatay’ın tarihi gezilecek yerleri arasındadır. Konuyu inceleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ