27.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

İdrar Renkleri Ne Anlama Gelir?

İdrar Renkleri Ne Anlama Gelir?

idrar-rengi-kirmizi-yesil-maviİnsan sağlığının göstergelerinden biriside idrar renkleridir. Hayatta her rengin bir anlamı varsa idrar  reknlerininde anlamı vardır. İdrar; koyu, kırmızı, turuncu, mavi, kahverengi, sarı gibi renkleri alabilir. Bunların dışında köpürmede görülebilir. Gördüğünüzde hayretler içerisinde kalıp, heyecan yapmayın. Sakin olmakta fayda vardır. Neden kaynaklanır? Tedavisi nasıl yapılır? Bu soruların sıkça sorulduğuna rast geldik. İnternette belli, belirsiz kaynaklar sağlık açısından doğru olmayan yöntemleri sunan web sitelerde var. Sağlık ciddi bir konu olduğu için her konuya inanmamak gerekir. Hayatınızı riske atmadan uzmanlarla görüşmeniz ve tedavi olmanızda fayda vardır. Doktor eşliğinde yürütülen tedaviler daha sağlıklı olmaktadır. Biz sizlere idrar rengi ve anlamları hakkında bilgiler vereceğiz. Her rengin farklı bir nedeni olduğu gibi bazı renkler hastalıkları ifade eder. Kulaktan dolma bilgilerle, kendiniz tedavi uygulamayı denemeyiniz. Eğer her insan kendisini tedavi etseydi, doktorlara gerek kalmazdı.

İdrar Rengi Değişme Nedenleri

Yukarıda belirttiklerimizin dışında gün içerisinde yediğimiz, içtiğimiz ürünler değiştirebilir. Kullandığımız ilaçlar, iğneler, içtiğimiz su oranı (susuzluk), yediğiniz gıda boyalı ürünler, doğal gıda maddeleri, hava sıcaklıkları değişmeye etki eden etmenler arasında yer alıyor. Özellikle gıda ürünleri içerisinde rengi değiştiren ürünler; Üzüm, baklagiller ve turp turşusu, renkleri koyu meyve ve sebzeler bulunuyor

İdrar Rengi ve Çeşitleri

Sarı Rengi: Parlak olanı, neon ve koyu olarak vücuttan çıkışı görülebilir. Parlak sarı ve neon’un kaynaklandığı sebepler: Ek takviye olarak alınan vitaminler, b2 vitamini idrarı sarı rengine çevirdiği görülür. Aşırı olarak alınan vitamin takviyeleri size zarar verebilir.

İdrardan Kan Gelmesi: Tuvalete girdiğinizde idararınızın rengi koyu kırmızı veya kan ile karışık geldiğini gördüğünüzde nedeni şudur: İdrar yolları enfesiyonu ve böbrek taşı olmasından kaynaklanır. Bu durumda Hekiminizle mutlaka görüşün. Eğer boş verirseniz ileride daha büyük problemlere sebep olabilir.

Koyu Kahverengi: Cildinizde sararma varsa, dışkı rengi açık ise ve idrar rengi koyu kahve olarak görüldüğünde karaciger probleminin göstergesi olabilir.

Mavi ve Yeşil: Besinlerde bulunan boyalar yeşil renge sebep olur. Çocuklarda ise mavi renkli idrar bebek bezinden kaynaklabilir. Bu duruma bebek bezi sendromu denilmektedir.

Hastalıkların en etkili tedavi yöntemi hekimlere başvurmaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ