29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

İki Burçlu Tarihi Doku”Koz Kalesi”

İki Burçlu  Tarihi Doku”Koz Kalesi”

Hatay Antakya denince akla birden fazla medeniyetlere ev sahipliği yapmış birbirinden güzel tarihi dokulara sahip olan medeniyetler şehri gelir.

Birbirinden farklı hikayesi olan tarihi dokularını saymakla bitmez. Bunlardan bir tanesi de iki burçlu olan ve üç farklı ismi bulunan Koz Kalesi.Hatay Antakya’ya giderseniz görmeden dönmemeniz gereken bir yer.

Hatay Antakya’nın Altınözü ilçesine bağlı yine aynı isimle anılan Kozkalesi köyü yakınlarında yer alır.Kalenin tarihi oldukça eskilere dayanır. Hatay’ın en önemli tarihi miraslarından biri olan Koz Kalesinin farklı iki ismi daha vardır.Bunlar:
– Kürşat Kalesi -Kuseyr Kalesi
Bu kale Antakya Prensliği döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Haçlılar ve Bizanslılar tarafından oldukça aktif olarak kullanılmıştır. Eski çağlarda kullanılan ve Altınözü tarafından gelip Harbiye’den geçerek Antakya’ya giren Kuseyr yolu üzerindedir.
Kalenin yapılış amacı Antaky’nın güney bölgesini emniyet ve güvence altına almaktır.
Kale 661-750 yılları arasında İslam ordusu tarafından yapılmıştır. Emevi ve Abbasilerin bir çok kuşatmasına tanık olmuştur.Hatta Haçlı orduları kuşatma sırasında kalede bulunan insanları korkutmak ve onları kale dışına çıkartmak için esir aldıkları Türkerin kjafasını kopararak Mancınıkla kaleye fırlatmıştır. Tüm bunlara rağmen Haçlılar bu kale üzerinde ki emellerine ulaşamamışlardır.
Antakya Latin Patriğinin de ikamet ettiği yer olan kale 1268 yılında Baybars Tarafından kuşatılmıştır. Kaleyi ilk defa Memlük ordusu kuşatmıştır.

Kale 43 bin metrekarelik alana yapılmıştır. Kale içerisinde 300 metrelik cirit meydanı bulunmaktadır. Bunun yanında hamam, su depoları, cephanelik, askeri koğuşlar ve gözetme yerleri de bulunmaktadır. Kalenin çoğu yerleri çöküntü halinde olduğu için yer altına inmek tehlikelidir. Kalenin iki burcu bulunmaktadır.Biri 28 metre uzunluğunda diğeri kısa 23 metre yüksekliğindedir.

Kale Antakya müzesi tarafından koruma altına alınmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ