27.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

İkinci El Oto Alacaklara Güzel Haber

İkinci El Oto Alacaklara Güzel Haber

İkinci el araba satışı ile uğraşan kişilere yetki belgesi zorunluluğu geliyor. İkinci el araç alacaklara artık oto galeriler 1 yıl garanti verecek.

İkinci El Oto Alış Satışı

İkinci El Oto Alış Satışı

Türkiye’de ikinci oto pazarında büyük bir değişim meydana gelecek. Bu değişim alım ve satıcıları etkileyecek şekilde olacaktır. Altmış bin (60 bin) oto galericisi kayıt altına alınacak. Oto galeri için yetki belgesine sahip olmayanlar alım ve satım yapamayacak.

OTO ALIŞ VE SATIŞ İÇİN BELLİ STANDART GELİYOR

Araç tacirleri ikinci el araç satışında kaporta ve motor için 1 yıl garanti verecek. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu’nca (MASFED) hazırlanan, “İkinci El Taşıt Ticareti Hakkında Kanun Tasarısı” ile devletin yıllık 2 milyar liralık vergi kaybı sona erecek. MASFED, tasarıyı AK Parti, CHP ve MHP’nin Meclis gruplarına sundu.

İKİNCİ EL OTO PAZARI YENİDEN İTİBAR KAZANIYOR

Kanunun çıkmasının ardından ikinci el belli standartlara bağlanacak. Tasarıyla oto galericiliği ibaresi kalkacak yerine motorlu araç alım ve satıcıları kavramı gelecek. Tasarıda ikinci el araç alım-satımı yapacak tacirlerde aranacak kriterler şöyle açıklandı:

* İflas etmemiş olmak. İflas etmişse bile itibarını yeniden kazanmış olmak.

* Taksirli suçlar hariç olmak üzere ağır hapis veya iki yıldan fazla hapis cezasıyla cezalandırılmamış olmak. Affa uğramış veya tecil edilmiş olsalar bile; zimmet, rüşvet, dolandırıcılık, evrakta sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, kara para aklama, terör, vergi kaçakçılığı, vergi kaçakçılığına teşebbüs gibi suçlarından hüküm giymemiş olmak.

İKİNCİ EL ARAÇ KİLOMETRESİ İLE OYNAMA OLMAYACAK

* Ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olmak.

* Ticari kazanç dolayısıyla gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefi olmak.

Ta­sa­rıy­la tü­ke­ti­ci­ler, sa­tın al­dık­la­rı ikin­ci el ara­cın ki­lo­met­re­siy­le oy­nan­dı­ğı ya da dü­şü­rül­müş ola­bi­le­ce­ği gi­bi kay­gı­ları artık ta­şı­ma­ya­cak.

Kaynak: Haber7

Hatay Rehberi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ