26.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Kahve ile Birlikte Gelen Suyun Mesajı

Kahve ile Birlikte Gelen Suyun Mesajı

40 yıllık hatırı var, bir yere misafirliğe gittiğimizde ikram ederler, balkonda manzaraya karşı içeriz. Yapıldığı zaman her tarafı hoş bir koku kaplar. O büyülü kokusuna kendimizi bırakırız. Hatta yapıldığı anda kapıdan giriyorsak mis gibi Kahve kokuyor deriz. Bunu duyan ev sahibi gel birlikte olsun, hatta evde kız çocuğu varsa: – ” Kızım Misafirimize Kahve Yap” derler.

turk-kavhesi-ile-neden-su-gelir

Özenle pişirildikten sonra yanında “Su getirilen Türk Kahvesi” bize bir mesaj veriyordur. Biz farkındayız veya değiliz; yapan kişide suyu yanında getirdiğinde ne mesaj verdiğini bu zamanda pek bilmez. Eski zamanlardan gelen bir gelenektir. Merak ettiniz mi su neden kahvenin yanında ikram edilir?

Osmanlı dönemlerinde eve gelen misafire kahve yanında su ikram edilirmiş. Eğer misafir ikram edilen suyu önce içerse karnının aç olduğunu ifade edermiş, hemen sofra önüne seriverilirmiş. Şayet kahveyi önce içerse şu mesajı verirmiş: “Karnım Tok, Sizinle Muhabbete geldim” eskilerde böylemiş unutulan bir gelenek işte…

İkinci nedeni ise Padişah’ın yemeklerini kontrol eden çeşnicibaşı kahve yaparken demir cezvede tek kişilik kahve yaparmış. Tek kişilik yapılan kahvenin tadı daha bir başka olurmuş. Padişah için güvelik zaafiyeti oluşturduğundan dolayı Padişah gelen kahveye parmağını bandırırmış daha sonra parmağını suya batırırmış kahveninde suda yayılma şekline göre kahvenin zehirli olup, olmadığını anlarmış.

Zamanla sadece gelenek haline gelen su kahve tortusunun ağızda kalan kısmını almak için kullanılır oldu. Şuanda bizlere Türk Kahvesi yanında ikram edilen suyun herhangi bir anlamı yoktur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ