23.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Kaldıraç Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kaldıraç Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kaldıraç Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır

Kaldıraç Oranı Nedir?

Kaldıraç oranı, borcun toplam sermayeye ya da öz sermayeye oranıdır. Bu oranlar, işletmenin varlıklarının hangi kaynaklarla hangi oranlarda karşılandığının ve işletmenin kaynak yapısının görülmesini sağlar. Kaldıraç oranları ile bir işletmenin uzun vadeli borçlarını ödeme gücü gibi mali yapısının da durumu hakkında bilgi edinilebilir.

Yapılan vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yaptığınız zaman ne kadar ödeme yapacağınız sözleşmenin büyüklüğü üzerinden değil sözleşmenin gerektirdiği teminat oranındadır. Bu durum küçük yatırımlarla büyük işlemler yapma olanağı doğurur. Bu kaldıraç etkisidir.

Kaldıraç Oranı Nedir

KALDIRAÇ ORANI NASIL HESAPLANIR?

Sözleşme büyüklüğünü yatırılan teminata bölmek kaldıraç oranını hesaplamak için yeterlidir.

Örneklemek gerekirse: IMKB 30 endeksli bir sözleşmede 54.000 fiyattan 1 adet kısa ya da uzun pozisyon alındığında sözleşme büyüklüğü 5.400 tl iken yatırılan teminat 600 tl’dir. Bu formüldeki kaldıraç oranı ise 5.400 tl/600 tl=9’dur.

Kaldıraç Oranımızı Kendimiz Hesaplayabilir miyiz?

Bunu ayarlayabilmeniz için kullanabileceğiniz iki değişken vardır. Bu değişkenler sözleşme büyüklüğü ve başlangıç teminatıdır. Sözleşme büyüklüğü piyasada oluşan fiyata bağlı olduğu için bizim kontrol edemeyeceğimiz bir değişkendir.

Teminatın miktarı VOB tarafından belirlendiği için teminatı azaltarak teminat oranımızı yükseltmemiz mümkün olmaz.

Bu sebepten dolayı teminat miktarımızı yükselterek kaldıraç oranını aşağıya çekebiliriz.

Kaldıraç Oranı Formülü

Bunu da örnekleyelim: 54.000 fiyattan alınan bir sözleşme için yatırılması gereken teminat 600 TL iken Takas Teminatındaki hesabımıza 900 TL yatırırsak kaldıraç oranımız 5.400 TL/ 900 TL = 6 olacaktır. Aynı şekilde teminat miktarını arttırarak 1.800 TL yaparsak kaldıraç oranı 5.400 TL/ 1,800 TL =3′e düşecektir.

Bu hesaplamayla teminat miktarımızı yükselterek kaldıraç oranını ve riski düşürebiliriz.

Kaldıraç oranı değiştirilemez. Çünkü kaldıraç oranı pozisyon büyüklüğü / yasal teminat oranı şeklinde hesaplanmaktadır. Kaldıraç oranının değiştirilmesi portföydeki paranın ne kadarlık bir kısmıyla işlem yaptığımıza göre değişkenlik gösterir.

Forex Nedir? Öğrenin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ