29.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Kaytaz Böreği

Kaytaz Böreği

Hatay’ın nesif lezzetleri arasında yerini alan kaytaz böreği nasıl yapılır? Kaytaz böreği tarifi hakkında bilgiler ve yapılışı.

Kaytaz Böreği Tarifi

Kaytaz Böreği Tarifi

Hatay’ı gezmeye geldinizde tatmanız gereken lezzetlerden birisi “Kaytaz Böreği” ‘dir. Bu nesif böreği tatmadan Hatay’dan gittiğinizde tadı acaba nasıldı? Güzel mi idi? Diyeceksizniz. Merak etmeyin Hatay’ın tüm lezzetleri damağınıza hitap ediyor. Bölge Halkı tarifini çok iyi biliyor. Yediğiniz zaman mutlaka yapılışı hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceksiniz. Hatay mutafağı Suriye’ye komşu İl olduğundan dolayı lezzetler birbirine yakındır.

Kaytaz Böreği Yapılışı

Öncelikle sizlere bu böreği yapmak için gerekli olan malzeme listesini vereceğiz. Kaytaz böreğinde kullanılan malzemeler 2 ‘ye ayrılır. İç ve dış malzemeler. Dış malzemelerden kastımız hamurunun oluşumu için gerekli olan malzemeler. İç malzeme ise katık dediğimiz bölümdür.

Kaytaz Böreğinde Kullanılan Malzemeler

 a) Dış Malzeme Listesi (Hamur Malzemesi)

 • 1 Kg. Un
 • 1 Çay bardağı zeytinyağı
 • 1 Çay kağışı karbonat
 • Tuz
 • Hamur Mayası

 b) İç Malzeme Listesi 

 • 350 gr Yağsız kıyma
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 kahve fincanı nar ekşisi
 • karabiber ve tuz
 • Soğan
 • Tuz
 • 4 Yemek kaşığı tereyağı

Kaytaz Böreği’nin Yapılışı

Öncelikle Un elememiz gerecek. İnce elek ile unu eleyiniz. Birinci sınıf un ile yapıldığında genelde elemeye gerek kalmamaktadır. Bir çay bardağı zeyteinyağı, tuz, karbonat eklenerek yoğurulduktan sonra, yarım saat hamur dinlendirilir. Diğer tarafta kıymayı ince ince doğruyoruz. Kıymayı doğradıktan sonra soğanı kıyıyoruz. Kıyma, nar ekşisi, salça, tuz ve karabiberi karıştırıyoruz. İç malzememiz hazır hale geliyor. Dinlenmiş hamurumuzu ceviz kadar olacak şekilde kesiyoruz.  Bir tepsi içerisinde eritilmiş teryağı ile yufka şeklinde açıyoruz. Açılan hamurları birbirinin uçları üzerine gelecek şekilde katlayınız. Hamurun her bölgesine mutlkaka tereyağı değmesi gereklidir. Anlatılan işlemler bittikten sonra, katlanan hamurlar fırın tepsisine dizilir. İç malzeme hamurun üzerine bastırılacak şekilde konulur. Mutlaka iç malzemeleri tepsiye dizilen hamurlara bastırarak koyunuz. Çünkü pişim sırasında iç malzemeler dökülüyor. Artan tereyağı var ise fırın tepsisinin üzerine dökünüz. Orta dereceli ısıda 30 dakika pişirilerek kaytaz böreğimiz hazır hale gelir.

Kaytaz Böreği

Kaytaz Böreği

Kaytaz Böreği İle İlgili Dikkat Edilecek Konular;

Hamurun yapılışında farklı farklı tarifler verenler vardır. Doğru olan Halis Mulis Antakya’da kaytaz böreği yapılışın tarifini sizlere bildirdik. Bazı kişiler hamura süt, yoğurt eklemektedir. Halis kaytaz böreğinde yoğurt ve süt bulunmaz. Yapan kişi kıvamı iyi tutturduktan sonra hamur sert olmayacaktır. Süt ve yoğurt ekleyen kişiler hamurun yumuşak olması için çaba gösterirler. Mutlaka kıymanın iliksiz, sinirsiz et olmasına dikkat ediniz. Kıymayı siz bıcak yardımı ile elle kıyınız. Kasap ve şarküterilerde et makinelerinde kıyılarak yapılmaması gerekir. Kasaplara rica etseniz size bıcak kıyması verecektir. Çok ince kıyma iyi değildir. Et biraz ağıza gelecek şekilde olmalıdır.

Kaytaz Böreği Yanında Neler İçilir?

Çay, Ayran gibi içecek türlerini tercih edebilirsiniz. Hatay Antakya’da yaşayan bayanlar genelde misafirlere ikram ettikleri zamanlarda çay ikram ederler. Kadın günlerinde vazgeçilmez lezzetler arasında kaytaz böreği bulunur. İskenderun, Antakya ve diğer İlçelerde kaytaz böreğini bilmeyen yoktur. Hatay Saray mutfağı lezzetleri arasında yerini alır. Kaytaz böreği adına bazı kişiler kıyma böreği demektedir. Has ismi ise “Kaytaz Börek” ‘tir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Perihan Ş. dedi ki:

  Bu böreği mutlaka denemelisiniz. Bu tarife göre denedim ve çok farklı bir şey ortaya çıktı. Tadı gayet lezzetli. Yöresel lezzetlerin devamını bekliyorum. Paylaşım için elinize sağlık. Çok güzel tarif.

 2. Selda M. dedi ki:

  Böreği çok tüketen bir aile olarak bu tarifide listeye eklemiş bulunmaktayım.Henüz yapma fırsatım olmadı ama görünüşüne aldanıp deneyeceğim..Yemek kültürünüze gerçekten güveniyorum..Daha önce gittiğimiz tatil boyunca hatay sofrasını görüp tattık eşimle.Oda çok memnun kaldı fakat kıymayla pek aram yok bu aralar insiyatif kullanabilirim sanırım :))

BİR YORUM YAZ