26.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Klişe Nedir?

  • Nedir
  • 05 Şubat 2016
  • 248 KEZ OKUNDU
Klişe Nedir?

Hayatımız iki arada bir derede geçer. Evden işe, işten eve gider-geliriz. Her akşam düzenli şekilde Bu alışa gelmiş şeyler laflarımıza yani çenemize vurur. Sürekli klasik sözler söylenir durur. İnsanda bıkkınlık yapıyor. Hal böyle olunca klişeler sizi usandırıyor. Kelime anlamına bakmak gerekirse:

Klişe nedir, ne demek?

Uzun yıllar kullanılan ve artık eskimeye yüz tutmuş fikir yada sözlere denilir. Genel kullanımı Espiri yapan insanlar tarafından özellikle seçilir. Komedyenler insanları güldürmek için çeşitli sözler üretmek yerine klişelemiş ifadeler kullanmaktan çekinmezler. İnsan oğlunun eski beyni ağır bastığı için klasik şeylere değer verirler. Bunun tam tersini yapmak isteyen bir grupta vardır.

Klişe İfadeleri Aklından Silmeye Çalışan Grup

Bu grup genelde klişe sözleri aklından silmek için çabalarlar. İfadelerini seçerek özenle yaparlar. Google arama motorunda ön sıraya çıkmak için özgün içerik gerekli diyen grup klişeleşmiştir. Bu grup ise Google kendini geliştiriyor ve sürekli yeni güncellemeler getiriyor. Üst sıralarda olmak için her zaman farklı olmanız gerekir. Tarzında ifadeler kullanırlar.

Klişe Yalanmıdır ve Aslı, Astarı Varmıdır?

Bazı klişe sözler doğruları gösterirken, bazılarıda eskidiğinden dolayı herhangi bir değeri ifade etmez. Çünkü hayatta kullanımı yoktur. Kullanan ve dinleyenler için hayal ürünü gibidir. Genelde ama klişe sözler doğru çıkmaktadır.

Klişe Örnekleri

Japonlar Habibi Neccar Dağını Parçalayalım, Antakya’yı lüks bir yer yapalım. Ama çıkan herşey bizim olur.

Türkiye petrol varda dış güçler çıkarmaya izin vermiyorlar.

Asıl askerlik, askerden sonra başlar oğlum.

…. Bu uzar gider.

Diktatör nedir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız. Linki tıklayınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ