27.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Eşsiz Hatay Künefesi Tarifi

Eşsiz Hatay Künefesi Tarifi

Künefe Hatay’ın en meşhur tatlısıdır. Damak tadınıza hoş gelecek bir lezzete sahiptir. Hatay Künefesi’nin evde yapılış şeklini size anlatacağız.

malzemeler

malzemeler

 • 300 gr Tel Kadayıf
 • 200 gr Tereyağ
 • 150 gr Tuzsuz taze peynir (sünecek şekilde künefelik peynir olması gerekir)
 • 2 Kaşık Pekmez (şart değil ama olursa rengigüzel kızarır)

Künefe Şerbeti için Malzemeler:

 • 8/7 Su Bardağı Şeker
 • 2 Su Bardağı Su
 • 2-3 Damla Limon

Yukarıda malzemelerinin miktarı şöyledir 300 gr tel kadayıf var ise peynir 1/2 ‘dir. Yani 300 gr künefelik tel kadayıf için 150 gr peynir kullanılır.

tarif

tarif

Öncelikle şerbeti hazırlıyoruz. Şerbetin künefe yapılana kadar soğuması gerekmektedir. Künefe sıcak olacak, şerbet soğuk olacak. Bu künefenin peynirinin sünmesine olanak tanır. Dikkat! Şerbet sıcak olursa künefe hamurlaşacak ve tadı bozulacaktır. Şerbeti kaynamaya bırakalım. İyice kaynadıktan sonra özleşecektir.  Homojen hala gelene kadar şerbet kaynadıktan sonra ocağı kapatalım. Tencerinin kapağını kesinlikle kapatmayınız. 

Künefe Tarifi

Künefe Tarifi

Künefe‘nin tel kadayıfını tel tel ayırınız. Ayırdıktan sonra havalanıyor, 5 dakika bekliyoruz. Tereyağının 100 gr tavada kızartalım. Sıvı hale geldikten sonra tel kadayıfı bir tepsiye koyalım. Üzerine eriyen tereyağını dökelim. Döktükten sonra elimizden tel kadayıfı ince ince kıyalım. Tel kadayıf kıyılmış ise tereyağını, tüm tel kadayıfa eşit gelecek şekilde karıştırın. Kartıştırdıktan sonra başka bir tepsiyi normal (eritmediğimiz tereyağının) 75 gr tepsinin altına sürelim. Tereyağı ile karışan tel kadayıfın yarısından biraz fazlasını tepsiye yayalım. İyice baskı yaparak künefenin alt kısmını tepsiye yerleştirdik. Suyu olmayan sıkılmış künefelik peyniri parçalar halinde eşit olarak tel kadayıfın üzerine yayınız. Peynir konulduktan sonra kalan tel kadayıfla üzerini kapatıyoruz. Hafif baskı yaparak künefeyi hazırlıyoruz. Kalan katı tereyağı ve pekmezi üzerine yayıyoruz. Ocağın büyük gözünde kısık ateşte pişirmeye başlayalım. Künefenin altını zarar vermeden sürekli kontrol edeceğiz. Hatta tepsinin bir köşesinden başlayarak ocağı yaksanız daha iyi olacaktır. Belli bir süre sonra pişen köşenin hemen yanına ateşi kaydırın tepsiyi biraz dönderek ilerleyebilirsiniz. Bu şekilde taban piştikten sonra üst kısmı nasıl pişireceğiz? Hatay‘da ünlü künefe çevirme şekli vardır. Tabanı yapışmayacak şekilde künefeyi salladığınız zaman yerinden oynayacak.  Ayakta tepsiyi tutarak  künefeyi uc noktaya getiriniz. Hafif geriye çekilerek tepsi elinizde tutulu kalacak şekilde künefeyi havaya atarsınız ve tepsiye geri dönmesini sağlarsınız. Profesyonel şekilde künefe yapan kişiler künefesiyi bu şekilde çevirerek, altını üstüne bu şekilde getirmektedir. Biz normal yolla ilerleyelim. Başka tepsiyi pişen tepsi ile birleştirin ve ters çevirin altı üstüne gelecektir. Bu şekilde üst kısmı alta geldiğinde pişirmeye başlayalım. Aynı şekilde pişirim işlemini yapıyoruz. Künefe tamamen piştikten sonra ocağı kapatınız. Servis için bıcak ile ayırabilirsiniz. Künefe ilk yapılışta porsiyon porsiyon genelde bölünür veya piştikten sonra da servis için bölünebilir. Tabağa ve tepsiye şerbeti eşit dağıtacak şekilde dökünüz. Bazı kişiler servis sırasında şerbeti döker. Bazıları ise tepsiye döker bu tamamen size kalmıştır.

Künefe Nasıl Yenilir?

Künefe bıcak ve çatal yardımı ile yenilir. Peyniri sündüğü için bıcakla ayırmanız gerekecektir.

Künefenin Yanında Ne İçilir?

Portakal suyu, süt içilebilir. Gazlı içecekleri de tercih eden vardır. Sağlığınız açısından gazlı içecekleri önermiyoruz. Tercih sizindir.

Afiyet olsun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Tuğba B. dedi ki:

  Künefenin namını duymayan yoktur herhalde. Gerçekten eşsiz bi lezzet. Çok lezzetli ve denemeye değer. Yedikten sonra tadından vazgeçemeyeceksiniz benim gibi. Güzel ve anlaşılır bir anlatım olmuş emeğinize sağlık.

 2. Usta Aşçı dedi ki:

  Künefe tarifi konusunu detaylıca anlatmışsınız. Kocam benden evde künefe yapmamı istiyordu. İnternetten aradım sizin sitenizi buldum. Tarifinize göre künefeyi yaptım evdeki herkes beğendi. Teşekkürler Hatay Center,

 3. Künefe Hastası dedi ki:

  Hatay Künefesi tarifini uyguladım. Evdeki herkes bu künefeye bayıldı. Ustam çok güzel bir tarif bu4 gerçekten künefenin tadına doyamadık. Tarif için çok teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ