27.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Leyla Demiriş kimdir?, Kaç Yaşında?, Nereli?

  • Kimdir?
  • 23 Eylül 2016
  • 58 KEZ OKUNDU
Leyla Demiriş kimdir?, Kaç Yaşında?, Nereli?

Leyla Demiriş Kimdir

Leyla Demiriş Kimdir?

Operanın doayenlerinden olan Leyla Demiriş hayata gözlerini yumdu. Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Leyla Demiriş kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Soruların cevaplarında biyografisine ulaşabilirsiniz. 71 yaşında dünyadan göç eden ünlü operacı adına 26 eylül pazartesi günü saat 11:00’de Süreyya Operası’nda tören tertip edilecek.

Leyla Demiriş

Öğrenimini Fransız okulunda yapan İstanbul doğumlu sanatçı, müzik eğitimini de aynı şehrin konservatuarında yaptı. Henüz konservatuar öğrencisiyken yeteneği ve sesinin güzelliği ile dikkat çekerek İstanbul Operası’nda başroller söylemeye başladı. Turandot Operası’nda “Liu” rolünü seslendirdiği zaman henüz 19 yaşındaydı ve olağanüstü başarı kazandı. 1964 yılında “Liu” ile başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini otuzdan fazla yabancı opera ve birçok Türk Operası’nda en büyük partileri yorumlayarak sürdüren sanatçı, E.Cartis, A.Florescu, V.Campagnano, N.Nikolov gibi Dünyaca ünlü şan pedagogları ile çalıştı.

Leyla Demiriş’İn İlk Plağı

İlk plağını 1986 yılında çıkaran Soprano Leyla Demiriş, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da önemli başarılara imza atmıştır. Sanatçı, Çekoslavakya, Romanya, Amerika Birleşik Devletleri, Yugoslavya, Bulgaristan­, Almanya gibi ülkelerin başkent ve önemli şehirlerinde Tosca, Madam Butterfly, Cavalleria Rusticana, İl Trovatore, Nabucco operalarındaki başarısı büyük ilgi toplamış, verdiği konser ve resitaller yankı yapmıştır. Demiriş, New York Metropolitan Operası konser salonu Alice Thully Hall’de konser veren ilk Türk opera sanatçısıdır. 1. Uluslar arası İstanbul festivalinin açılışını A.A.Saygun’un” Köroglu “operası ve 1.İzmir Uluslar arası festivalinin açılışını Okan Demiriş’in “Karyağdı Hatun” operası ile yapmıştır. Ankara, Aspendos ve İstanbul Uluslar arası festivallerine defalarca katılmış, O.Demiriş’in IV.Murat ve Karyağdı Hatun , A.A.Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu ve Köroğlu operası ile Verdi’nin Nabucco operasını oynamıştır. Ayrıca Romanya Köstence festivalinde Verdi’nin İl Trovatore ve Üsküp opera festivaline de Verdi’nin Nabucco operaları ile katılmış, büyük başarılar kazanmıştır.

Soprano Leyla Demiriş’in Köroğlu, IV. Murat, Karyağdı Hatun, Yusuf ile Züleyha isimli Türk Operaları ile Mevlâna Oratoryosu’nun Dünya Prömiyerlerindeki başarılı yorumu Türk Kültür ve sanatına yapmış olduğu çok değerli bir hizmet olarak bilinirken, sanatçının bu çalışmaları Türk Opera sanatının en büyük gurur vesilelerindendir.
Soprano Leyla Demiriş, 1964 yılında başlayan solistlik kariyerini en son İstanbul Devlet Operasının kuruluşunun 45. Yılı onuruna düzenlenen özel konserle noktalamıştır. Böylece 1964 yılından 2005 yılına kadar 41 yıl Baş Solist olarak devamlı başrollerde oynamış müstesna bir sopranodur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ