01.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Lojistik Nedir, Ne İş Yapar?

 • Lojistik
 • 23 Eylül 2016
 • 131 KEZ OKUNDU
Lojistik Nedir, Ne İş Yapar?

Lojistik NedirLojistik Nedir?

Lojistik, ilk olarak askeri alanda kullanılan lojistik kelimesi ihtiyaçtan dolayı doğmuştur. Askerlikte kullanacağınız blginin, savaş anında ya da bir askeri hareketta ordunun temel ihtiyaçlarını karşılamak, sağlık, iletişim hizmetleri, yol durumu v.s. faaliyetlerin etkin kullanımını bir araya getiren bölümdür. Lojistik, normal hayatta yukarıdaki tanıma benzer şekilde süreçleri bir araya getirmek ve yönetmek için kullanılır.

Lojistik Nedir, Ne İş Yapar?

Lojistik faaliyetine örnek: Bir kafeye gittiğinizde çay sipariş ettiniz; bu çayın yapılışından, müşteriye ulaşana kadar oluşan süreçlerin bütünü lojistik bölümünün işidir. Hayatta lojistik işleri ile ilgili bir çok örnek verilebilir. Ticari alanda aktif olarak kullanılan lojistik bölümündeki amaç teknolojiyi kullanarak iş süreçlerin daha etkin şekilde yürümesine yöneliktir.

Lojistik Ne İş Yapar? Lojistik Bölümü Nedir?

Lojistik Bölümü

Lojistik ne iş yapar sorusunu genelde bu bölüme meraklı olan kişilerin sorduğu aşikardır. Hatta hatırlarsanız youtube’de yayınlanan Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri tarafından hazırlanan videoda normal halka lojistik nedir? Sorusuna bazıları koca, koca tırlar demişti… Sevkiyat diyen olmuştu v.s. bir çok cevaplar gelmişti. En sonda lojistik bir nefes gibidir. Cevabı gelmişti bu cevap en doğrusu çünkü lojistik ne iş yapar? sorusunun tam yanıtına karşılıktır. Bu bölüm durursa hayat durur. İnsanların yaşamak için temel ihtiyaçlarını karşılaması ancak lojistik işiyle olmaktadır.

İşletmelerde üretime girecek hammadde yarı mamülün, fabrikaya, fabrikadan depoya, son nihai tüketici ve geri dönüşümü dahil tüm bu süreçlerin yönetimi, sevkiyatı, stok kontrollü gibi faaliyetlerin tüm işlemlerini lojistik bölümü yapar. Genelde lojistik bölümünde en önemli iş doğru planlamalıdır. Doğru zamanda, doğru yerde yapılacak işlemlerin kontrollü şekilde ilerlemesi gerekir.

İsterseniz Lojistik Nedir, Ne İş Yapar? Sorusunun Yanıtını Video’da Arayalım!

Memleketim İnsanına Lojistik Nedir, Ne İş Yapar Sorusu  Soruldu.

Lojistik Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversite’nin 2 yıllık veya 4 yıllık bu lojistik bölümü mezunu öğrencileri lojistik firmalarında çalışabilir. Firmaların depolama, gümrükleme, ambalajlama, operasyon ve sevkiyat bölümlerinde iş imkanlarına sahip olabilirler. Kendini iyi yetiştirmiş bir öğrenci sektörde mutlaka iş bulur. Geleceğin en iyi meslekleri arasında gösterilmesinin nedenlerinden birisi Türkiye’nin matematiksel, cografi konum olarak avantajlı olmasından kaynaklıdır.

Lojistik Maaşları Ne Kadar?

Gerçekten iyi bir gelecek planları kuranlar bu bölümü okuyarak, kendini iyi yetiştirerek, hayal ettiği yaşam standartını yakalayabilir. Lojistik maaşları 2016 – 2017 yıllarında minimum 1.500 TL ‘den başlarayarak, aylık  80 Bin TL’ye kadar maaş imkanı vardır. Şirketteki konumunuza göre aldığınız maaş miktarıda değişir. Lojistik bölümü okuyanların hayalleri eğer eğitim aldığı dalda çalışmak ise bizim önerimiz İngilizce, Almanca gibi yabancı dilleri iyice öğrenmeleridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Lojistik Hastası dedi ki:

  Lojistik ne iş yapar hakkındaki yazınızı beğendim. Gerçekten lojistik tam bir planlama işidir. Bir yanlış hesaplama bile binlerce lira zarar ettiriyor. Zaman ve sağlam teslimat önemlidir.

 2. Lale G. dedi ki:

  Hocamız bize lojistik nedir? Sorusunu sorduğunda saçmaladık. Ara verdiğinde telefonumdan lojistik nedir ne iş yapar yazdım. Siteniz çıktı. Detaylıca okudum hocamızın anlattığı gibi teşekkürler.

 3. Mülayim M. dedi ki:

  Depolama hizmeti veren lojistik firmasında çalıştım. Firmada lojistik nedir? sorusuna sizin anlattığınıza benzer yanıtlar veremezler. Çünkü biz sadece lojistiğin bir bölümünü yönetiyormuşuz. Eskiden depolama hizmeti, nakliye lojistik diye tanımlarken, bu kadar geniş kapsamlı olduğunu ilk kez gördüm. Lojistik bölümünde okuyacak öğrencilere başarılar.

BİR YORUM YAZ