23.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Marka Tescil Nedir? Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Nedir? Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Nedir, Nasıl Yapılır ?Marka Tescil nedir?

Marka Tescil, bir ürün veya hizmetin diğerlerinden ayrılması için tescil altına alma işlemidir. İşlemler yaparken danışmanlık şirketlerinden yararlanılır veya direk TPE üzerinden başvuru yapılabilir.

Marka tescil, başvuru süreci, araştırma, onay ve karar süreçlerinden oluşur. Her marka kendisi sınıfında temsil edilir.

marka-tescil-nedir

Yasal olarak seçmiş olduğunuz sınıfta benzer marka kaydı varsa sizin başvurunuz red edilebilir. Markaya başvurmadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Kayıtsız şekilde başka işletmelerin markalarını kullananlara hak sahibi tarafından dava açılabilir.

Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Logonuzu, sloganızı ve markanızı yasal olarak kayıt altına almak için yapılacak işlemlerin ilk adımı kişisel marka araştırması yapmaktır. Belirlediğiniz logo, marka sınıfında benzerlik gösteren veya o markayı andıracak niteliklerin olmaması gerekir. Özgün kendinize has bir marka ismi, logo belirlediniz, kullanacağınız alana göre sınıf seçimi yapmalısınız. 01 ‘den başlayarak 45. sınıfa kadar marka sınıfları vardır. 35. Sınıf geneldir marka başvurusu yaparken mutlaka 35. sınıfıda almanızı öneririz. Sınıf seçiminide yaptıktan sonra danışmanlık firmasından yardım alabilir, TPE’den direk başvuru yapabilirsiniz. Gerekli evrak ve belgeleri marka tescili yapan danışmanlık firması tarafınıza iletir. Bu evrakların doldurulması ve işlem tutarı ödendikten sonra başvuru işlemi TPE tarafından marka araştırma sürecine girer. Araştırmalar tamamlandıktan sonra görevlilerin onay vermesi halinde zorlu aşamayı geçmiş olursunuz. Marka tescili başrusunda en zorlu süreç marka araştırma sürecidir. Bu işlemlerden sonra büyük ihtimal marka onayı yapılmaktadır.

Türkiye’de ortalama her ay 3000 marka başvurusu yapılmakta, gerekli kriterleri taşıyan markalar araştırma sürecinde onay almaktadır.

Marka Tescili Sürecinde Geçeceğiniz Adımlar

Başvuru: Markanızı tescil ettirmek için yapılan işlemler bütünü ve TPE ‘ye başvuru yapılması.

Şekil İnceleme: Başvuru yaptığınız logonun incelenmesi.

Eşya Listesi Düzenlendi: Markanızın faaliyet alanı ile ilgili işlemlerin TPE tarafından yapılması.

Karar Havale: Onay alan markanın bir sonraki adıma geçebilmesi için ücretinin yatırılması.

Benzerlik Araması: Araştırma süreçlerinin adımlarından biridir. Markanıza benze bir marka var mı? Araştırılma sürecidir.

YAYIN KARARI: Markayı yayınlama işlemiyle resmiyet kazanmasını ifade eder. TPE tarafından yapılır.

Diğer Adımlar: Tescil noksan evrak yazısı, Belge havale, Tescil belgesi ve üst yazısı

TESCİL EDİLDİ: Başvurunuz tescil edilmiştir.

Markanızın Red alması Haline Yapılacak İşlem

Yukarıdaki adımlar TPE tarafından uygulanır. Belirli kriterler değer alınarak bu işlemler yapılır. Eğer markanıza itiraz gelirse, 2 ay içerisinde itiraz edebilirsiniz. 2 ay içerisinde itiraz değilmediğinde başvuru reddi kesinleşir. Bu marka başvurusu kaldırılma kararı alınır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. adL dedi ki:

    Marka tescili ile alakalı faydalı bilgiler teşekkürler , devamını bekleriz…

  2. Fatih Sel dedi ki:

    Marka tescilimiz için gerekli başvuruları yaptık. Umarım yakın zamanda başarılı bir sonuç alırız. Bu arada verdiğiniz için için teşekkür ederim.

  3. Hacı Remzi dedi ki:

    Hocam marka tescil yaptırmak için bir danışmanlık şirketine marka vekaleti verdik. Öncelikle logo, slogan ve tüm istediklerini tamamladık. Marka tescil ücretini de ödedik. Başvuruyu yaptılar. Daha sonra markaya itiraz geldi. İtiraz süresi içerisinde bizde gerekli açıklamaları yaptık. İlerleyen zamanlarda markamız onay aldı. Gerçekten yazınızı canı gönülden okudum. Bilgilendirici olmuş. Çok sağolun.

BİR YORUM YAZ