27.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Masa Başı Çalışanlara Uyarı! Ölüme Hazırlıklı Olun!

Masa Başı Çalışanlara Uyarı! Ölüme Hazırlıklı Olun!

Masa başında çalışmakta zorunlu olan kişiler. Her an hareketsiz olduğunuz için kalp krizi, aşırı kilo ve şeker hastalığı yolda olabilir!

Bir gün boyunca saatlerce masa başında çalışanlar için ölüm kapıda olabilir. Hareketsiz kalmak insanların hayatını riske sokuyor! Özellikle memurlar, özel sektörde masa başında çalışanlar bilgisayar veya evraklarla ilgisi olan kişiler genelde iş yerinde saatlerce hareket etmiyor.

HAREKETSİZ KALMAK AŞIRI KİLOYA YOL AÇIYOR!

Zamanla bu aşırı kiloya yol açabilmekte! Aşırı kilo kalp bölgesinde yağlanmaya neden oluyor. Kalp riski günden güne artıyor ama biz farkında olmuyoruz.  Sabah saatlerde başlayan mesaimiz akşam vakti bitiyor. Masa başında geçirdiğimiz saatlerde vücudumuz hareket etmediği için gün içerisinde tükettiğimiz şekerli kahve, çay ve yiyecekler kilo almamıza neden oluyor. Her geçen gün artan kilolarımız kalp krizi riskini tetikliyor.

Haberyon.com sitesinde bu konu hakkında geniş bilgiye yer verilmiş. İşte konu detayları;

İş yerinde mesainizin en az 2 saatinizi ayakta geçirin. Bu tavsiye, İngiltere’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kamu Sağlığı Merkezi’nin emriyle yürütülen bir araştırmada yer aldı. Uluslararası uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre, günün büyük kısmını oturarak geçirmek erken ölüm ve kronik hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Çok oturanlarda kalp damar hastalıklarının görülme riski yüzde 13, kansere yakalanma riskiyse yüzde 17 daha fazla. Hareketsizlik şeker hastalığı riskini ikiye katlarken, erken ölüme de davetiye çıkarıyor. Günde 7 saatten fazla oturanların erken ölüm riski, oturarak geçirdikleri her saat başı yüzde 5 artıyor. Araştırmada bu risklerin düşürülmesi için neler yapılması gerektiği de sıralanmış. Ortalama bir çalışanın, mesaisinin yüzde 65’inden fazlasını oturarak geçirdiğine dikkat çeken uzmanlar, bu durumun değişmesi gerektiğini söylüyor. Çalışanların 8 saatlik mesainin 2 saatini ayakta geçirmesi için işveren tarafından teşvik edilmesi isteniyor. Uzun vadede bu sürenin 4 saate çıkarılması tavsiye ediliyor. Bunun sağlanması içinse, ofis ortamında değişikliğe gidilebileceği belirtiliyor. Toplantıların ayakta yapılması, ayakta çalışmaya olanak verecek masa düzeninin sağlanması gibi öneriler yer alıyor. Geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri’nde yürütülen bir başka araştırma da saat başı 2 dakika yürümenin ölüm riskini yüzde 33 azalttığını ortaya koymuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ