27.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Medeniyetler Şehri Hatay Darb-ı Sak Kalesi

Medeniyetler Şehri Hatay Darb-ı Sak Kalesi

Medeniyetler Şehri Hatay’ın tarihi yerlerini yazmaya devam ediyoruz. Hatay tarihi Darb-ı Sak Kalesi ile ilgili tüm detaylara değineceğiz.

darbisak-kalesi

Hatay‘ın tarihi yerleri ve tarihi değerleri saymakla bitmiyor. Tarihi değerleri yazarken bile tarihte kaybolup gidiyoruz kim bilir sizler bu eşsiz değerleri gezip görünce neler hissedeceksiniz. Hazır yaz gelmişken tatile çıkıp tarihi yerleri gezip görmenin tam zamanı. Hem tatil yapmanın keyfini hemde bir birinden farklı medeniyetlerin misafir edildiği yerleri görmek için Hatay ilk tercihleriniz arasında olsun.

İşte bu tarihi dokulardan bir tanesi de Hatay Darb-ı Sak Kalesi.

Bu kalenin adı Darb yani geçit yol anlamındadır ve Sak ise dağ eteği dağa bitişik kısım anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle Darbı Sak Kalesi yani dağ geçidi anlamına gelmektedir. Darb-ı Sak Kalesi MÖ. 333 yılında Pers Kralı Darius’un Büyük İskendere karşı açtığı savaştan önce karargah kurduğu mekandır. 4.Anadolu Selçuklu sultanı Süleyman Şah tarafından 1084 yılında ele geçirilmiştir.Bu yıllardan sonra kale haçlıların eline geçer. Uzun bir süre haçlılar denetiminde kalan kaleyi Selahaddin Eyyübi 1188 yılında Templiers Şövalyelerinden alarak yönetimi Alamuddin Süleyman Bin Canda’ya verir. Bu kalenin yapılış amacı ise Helenistik dönemde Belen Geçidine Kuzayden gelen yolu korumak için yapılmıştır. Bu kalede İlam velilerinden olan Beyazıt Bistami adına camii ve ziyaret yeri yaptırılmıştır. Osmanlı dönemine ait idarecilerin ve Osmanlı ailelerin de mezarları bulunmaktadır bu nedenle her yıl binlerce ziyaretçi ağırlar.

Bu kale Kırıkhan-Hassa yolu üzerinde Kırıkhan’ın 4.km kuzeyinde yolun batısında yer alır. Kalenin yerden yüksekliği 50-60 metre civarındadır. Bu kale de Bakras kalesi gibi tepe üzerine kurulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ