25.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Namazın Farzları

Namazın Farzları

Namazın Farzları

Namaz kılmak isteyen birinin veya sürekli 5 vakit namaz kılan birinin Namazın Farzları konusunda bilgi ve deneyime sahip olması gerekir. İbadeti yaparken usül esastır. Niyetinizin iyi olması ve namazın farzları konusunda dikkat etmeniz sizin her zaman yararınıza olabilecek bir davranıştır. Namaz İçinde ve Dışında Farzlar olmak üzere 2 ye ayılır. 32 Farz içerisinde yer alan Namazın Farzları aşağıdaki gibidir:

Namazın İçindeki Farzlar

1 – İftitah tekbiri
2 – Kıyam
3 – Kıraat
4 – Rüku
5 – Secde
6 – Kade-i Ahire

Namazın Dışındaki Farzlar

1 – Hadesten Taharet
2 – Necasetten Taharet
3 – Setr-i Avret
4 – İstikbal-i Kıble
5 – Vakit
6 – Niyet

Namazın Farzları Nelerdir? Açıklamaları

Namazın İçindeki Bulunan Farzlar Açıklama

1 – İftitah tekbiri : Normal olarak bildiğimiz “tekbir” dir. “Allah’u Ekber” olarak namaza başlanmalıdır. Anlamı: “Allah Büyüktür” anlamını taşır. Aynı anlama gelen arapça kelimeler ile yapılan Tekbirler yerine geçecek kelimeleri önermiyoruz.

2 – Kıyam: Eller göbekten yukarı şekilde bağlanarak ayakta durma şekline kıyam denir. Namazın rekatlarına göre okunacak Sureler değişebilir. İlk namaza başlarken Kıyam’da Subhaneke, Fatiha ve Zammı Sure okunur.

3 – Kıraat: Kıyam Farzında Kuran-ı Kerim’den Sureler okunur.  İlk rekatta Subhaneke, Fatiha, Zammı Sure okunur. 2. Rekatta Fatiha, Zammı Sure okunur. Doğru şekilde namaz kılmak için Kıraat kısmını doğru yapmanız gerekir.

4 – Rüku: Kıyam, Kıraat’tan sonra Allah’u Ekber denilerek; eller dizlerin üzerine giderek eğilmeniz gerekir. 3-5 veya 7 defa “Subhane Rabbiyel Azim” denilir. Daha Sonra “Semi Allah’u Limen Hamide” denilir. Rüku’dan kalkılır.

5 – Secde: Rüku kısmından sonra eller yere gelecek şekilde yere kapanılır. “Subhane rabbiyel ala” 3-5 veya 7 defa söylenir. 2 defa Secdeye kapanılır. Her rekatta secde yapılmalıdır.

6 – Kade-i Ahire: Kelime olarak son oturuş anlamına gelir. 2 rekattan sonra dizler çözülü şekilde yere oturulur. Ettehiyyatü okunur. Kılınan her vacip veya farzın son rekatında yapılır.

Namazın Dışında Bulunan Farzlar Açıklama

1 – Hadesten Taharet: Genel olarak vücudun kirlerden arındırılmasıdır. Namaz kılmak için temiz olmalısıınız. Cünup veya başka bir nedenle Gusül almaya zorunlu olanlar öncelikle Gusül Abdesti almalıdır.

2 – Necasetten Taharet: Namaz kılmaya uygun şekilde giysilerimizin temiz olması, kılınacak yerin temiz olması gerekir.

3 – Setr-i Avret: Namaz kılmadan önce avret yerlerimizin iyice örtülmesi gerekir.

4 – İstikbal-i Kıble: Namaz kılmadan önce niyet etmeden kıbleye doğru dönüp o şekilde namaz kılmalıyız.

5 – Vakit:Namaz her zaman vaktinde kılınmalıdır. İkindi Namazı ikindi vakti geçmeden kılınması gerekir. Keraat vaktine bırakmamalısınız.

6 – Niyet: Namaza başlamadan önce niyet edilmelidir. Örnek:” Niyet ettim Allah Rızası için İkindi Namazını Farzını Kılmaya”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bayram C. dedi ki:

    Hocam Hayırlı Cumalar, Namaz kılmak için abdest alıyorum Sürekli olarak içimde kuşku var. Eksik yaptım sanıyorum. O nedenle boşuna su israfı yapıyorum. Bana öneride bulunabilir misiniz? Şimdiden Allah Razı olsun.

    1. seoturkey dedi ki:

      Bayram Bey, Hayırlı Cumalar. Şeytan her zaman bizim suyu boşa israf etmemiz için içimize kuşku düşürebilir. Bu durumda Abdest aldıktan sonra Namaza Durmadan önce şüphe duyduğunuz ve su değermeyen yer var ise 1 defa daha yıkayın. Sonra Allah’a Tevekkül edin. Namazı bu şekilde kılabilirsiniz. Kuşku şeytandandır. Allah sizdende razı olsun. Allah’a emanet olun.

BİR YORUM YAZ