27.02.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Niche Nedir?

Niche Nedir?

Kelime karşılığı olarak Türkçe’de Niş olarak kullanılır. Niş nedir? Reklam geliri elde edenler tarafından henüz keşif edilmemiş, rekabet seviyesi düşük; geliri yüksek olan kelimeye Niche denir.

Aklınızda var olan niche kelimeler aslında hayal ettiğiniz gibi olmayabilir. İlk önce araştırma ve analiz etme bu işlemin ilk ayağını oluşturur. Sektörel bazlı derinlemesine yapılan araştırmalardan elde ettiğiniz verileri, iyice analiz etmeniz gerekir. Kısa sürede blogunuzu veya sitenizi yayımlayarak yüksek gelirler elde etmeyi hayal etmeyin. Planlı, programlı çalışarak niche kelimeleri bulabilir, hedeflerinize adım, adım ulaşabilirsiniz. Niche kelime nasıl bulunur? Sorusunu cevaplamamı sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Dedik ya bu iş sabırla olur. Araştırmaları yapmak için temel bilgi düzeyinde olmanız gerekir. Size temel bilgiler için şu linkler yardımcı olacaktır.

Seo nedir?

İnternetten nasıl para kazanılır?

Adsense nedir?

Niche Kelime Nasıl Bulunur?

Niş kelime arayanların ana hedefi adsense veya tıklama, gösterim başı gelir elde etmektir. Bu tip para kazandıran reklamlar, oluşturduğunuz içerik ile alakalı reklam sonuçları vermeyi hedefler. Daha önce bilgisayar veya mobil cihazlarla araştırdığınız bir ürün, bilgiyi içerikle eşleştirerek size alternatif olarak gösterir. Bu reklamlar genelde tam hedef kitleye ulaştığı için tıklama almaktadır. İnternetten para kazanmak isteyenlerin % 99 ‘u niş kelime araştırması için çabalar harcamaktadır. Günlerce kafa yormakta, kendine teknikler geliştirmektedir. Bu kadarda sanıldığı kadar zor olmayan kelimeleri, zorlukla bulmaya çalışmak mantıklı değildir. Biz size kısa sürede niche kelimelere ulaşmayı öğreteceğiz.

Altın Ek Kelimeler: En iyi, yorumları, fiyatları, kullanıcı deneyimi, Nasıl?, nedir? Ucuz, bedava, ücretsiz… Bu tip kelimeleri ön ek veya sonlara getirdiğinizde rekabet derecesi düşecektir. Adsense yine ana kök kelimeyi değer alacağı için rekabetten dolayı avantajlı hale geleceksiniz. Örnek: En iyi arabalar, En iyi araba fiyatları, en iyi cep telefonları, en iyi sigorta şirketleri.

En Çok Adsense’den Para Kazandıran Niche Sektörler

En Çok Para Kazandıran Niche Sektörler

 • Sigorta
 • Avukatlık
 • İnternetten para kazanma
 • E-Ticaret sitelerinde yer alan ürünlerle ilgili blog yazıları (İçerik Pazarlama)
 • Otomotiv
 • Sağlık
 • Kişisel Bakım
 • Örgü, El işleri

Niche Araçları – SEO Rekabet İpuçları

Ücretsiz olarak kullanacağımız araçların başında Google Adwords bölümünde yer alan Keyword Planner kısmıdır. SERP sonuçlarında da analiz ederken faydalanacağız.

Keyword planner dan belirlediğiniz niche kelimeleri Google’da arattığınızda en önlerde otoriter siteler var ise bu kelimelerden fazla birşeyler beklemeyiniz.

Eğer keyword domain kullanacaksanız micro-blog teknikleriyle rekabetçi siteleri aşabilirsiniz. Ama onun içinde belli bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Keyword domain her zaman seo’da üstünlük kurmanıza fayda sağlar.

Eğer basit veya alakasız siteler ön sırada çıkıyorsa bu kelimenin rekabeti kolaydır.

Ücretli olarak kullanacağınız araçlar: Ön sırada bulunan sitelerin index sayıları, hit aldığı kelimeleri, backlink oranları ve hangi sitelerden backlink almışlar bu bilgilere ulaşmanız gerekecektir. SEMRUSH, AHREFS, MOZ, Majestic

Yukarıdaki yöntemler niche kelime bulmak için birebir site fayda ve avantaj sağlayacak araçlardır. Araştırdığınız kelimelerin güncel durum ve gelişmelerini sosyal medya ve Google Trends ‘ten takip etmelisiniz.

Niche kelime nedir? sorusuna cevap verdik ve sizin için nasıl niche kelime bulacağınıza dair ipuçlarını sunduk. Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum yapabilir, soru sorabilirsiniz. Sayfamızın daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız lütfen sosyal paylaşım yapınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Niche Arıyorum dedi ki:

  Hocam niche kelime anlatımınız çok güzel. Gerçekten bahsettiğiniz Niche bulma teknikleri ile kolayca niş kelimelere ulaşıyorum. Keyword domain fikride güzel. Tşkler,

 2. Mehmet B. dedi ki:

  Hocam Türkçe niche az bulunuyor. En çok İngilizce niche kelimeler bulunuyor. Tbm oranı en iyi Dil Almanca yeni olanlar bu konuyu dikkate alsın.

BİR YORUM YAZ