27.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Pers Şehri Hatay İssos’ta Sizleri Bekliyor !

Pers Şehri Hatay İssos’ta Sizleri Bekliyor !

MÖ. 300 yıllardan kalan tarih kokan tarihin çağ atladığı yer Pers Şehri belki de Kilikya Şehri her ikisi içinde büyük önem taşıyan “İSSOS” Bugün Hatay‘da yer almakta.

hatay-erzin-pers-sehri-antik-issos

Çok uzakta değil ülkemizin en güzel bölgesinde.Sahipsiz kalan İSSOS sahiplenilmeyi bekliyor.Binlerce yıldan buna bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bir çok olaya tanıklık etmiş İSSOS Şehri Hatay’ın Erzin sınırları içerisinde yer alır.

İSSOS bölgesel olarak önemli bir konuma sahip olmasına rağmen günümüzde işlevsiz sahipsiz bir dönemini yaşamakta. İssos tarihi olarak büyük krallıkları konuk etmiştir.

İSSOS asıl altın çağını Roma döneminde yaşamıştır.Büyük İskender’in zaferiyle sonuçlanan MÖ.333 yılında Pers Kralı III. Darius’la yaptığı büyük savaşa sahne olmuştur. İSSOS Roma döneminde su kemerleri,amfitiyotraları,saraylar ve konaklarla süslü bir kent dönemini yaşamış.

Oluşumu itibari ile İssos mimari özelliği ile kendinden sonraki zamanlara da kaynaklık etmiştir.İssos kalıntılarının içerisinde 1-2 km uzunluğunda yüksekliği ise yer yer 7-8 metreyi bulan ve hala ayakta kalan su kanalları bulunmakta.Bu su kanallarının yapım amacı ise Akdeniz’e Cenevizli gemicilere Amanosların eteklerinden su iletme projesinin sonucunda yapılmıştır.

İssos bugün Erzin’de kaplıcaları ile gündeme gelmeye başladı.Yeni geliştirilen kaplıca mekanları oteller,konaklama merkezleri ile yerli ve yabancı turist çekmeye başladı.
Ülkemiz bu kadar doğal güzelliklere sahipken kıymetini bilelim.Bu doğal güzellikleri en güzel şekilde koruyup sahip çıkalım…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ