01.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Pop Art Nedir?

 • Nedir
 • 08 Eylül 2016
 • 515 KEZ OKUNDU
Pop Art Nedir?

Bir dönemlerin dünyaya damgasını vuran Pop-Art Akımı kaçıncı yüzyılda medyana geldi? Pop art eseri hangisi? PopArt nedir? hakkında detaylar:

Pop Art; 1.Dünya savaşından sonra ABD, İngilitere de yaşayan gençlerin eski düzene başkaldırarak renkli olan afiş, ambalaş gibi görsellere önem vererek, klasik akıma son verme şekli olarak tanımlanan bir akımdır. Bir tür sanat dalıdır. PopArt “Popüler Sanatın” adıdır. Eskilerin tekrardan moda haline geldiği günümüzde PopArt deyimi hala kullanılmaktadır.

PopArt Nedir? Hakkında Bilgiler

Pop Art Ne Demek

Pop Art Ne Demek

İngiliz pop sanatı

Richard Hamilton’ın etkili olduğu bir dönemle başlar (1953-1957); Peter Blake, Roger Coleman gibi geç resimsel soyutlama tarzına yakın eser veren sanatçılarla devam eder (1957-1961), 1960’lardan sonra figüre geri dönülür.en sonunda pop art sanatı olur.

ABD’de pop sanatı

Amerikan pop sanatının ilk temellerinin soyut dışavurumculuk ile popüler imgeleri birleştiren Jasper Johns ve Robert Rauschenberg tarafından atıldığı söylenebilir. Sonrasında önemli sanatçılar arasında Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg vardır. Popüler kültür imgeleri kişisellikten arındırılmış bir şekilde sunulur; örnek alınan modellerin anonim kimliklerinden çok uzaklaşılmaz.

Türkiye’de pop sanatı

Andy Warhol akımıyla onun adını taşıyan stili ile ilk olarak izlerini bırakmaya başlamıştır. Fakat bu çizgiye sadık kalmak kaydıyla o çizginin dışına 2000’lerden sonra genç kuşak sanatçılar çıkmayı başarmış, çoğul ve renkli görünümlerin yerine daha sade ve net tekil renkler yerini almaya başlamıştır. Bu çizgiye çıkanlar çok ender sayılabilecek sanatçılardır. Pop sanatının ülkemizdeki tekil renk temsilcilerinden biri olan Ümit Bilgen (1979) alanında bir ilke imza atmış, siyah ve beyazın uyumunu bu sanata renklerin dışında uyarlamıştır. Sanatçı eserleri çoğul renklerden ziyade daha sade ve simetrik renkler olan siyah ve beyaza dönüştürmüştür. Bu anlamda Türkiye’de renk kombinasyonlarının çokça kullanıldığı stilden siyah beyaza uyarlanması ise oldukça sıradışıdır. Bu sıradışılık eserlerin farklılığında ve kullanılan materyalde kendini belli eder. Fesbuk giriş hakkında bilgi alabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Zeynep G. dedi ki:

  Pop Art Akımı hakkında bilgi aldım. Bu bilgiler Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencilerine öğretiliyor. Gerçekten yalın bir dille anlatmışsınız. Pop Art Akımı dediğiniz gibi hala devam ediyor. Eğitim sektörüne kattığınız bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

  1. seoturkey dedi ki:

   Popüler Sanat her zaman gelişmeye devam ediyor. Günümüzde tekrar Pop Art kelimesi trend hale geldi. Yorumlarınız için teşekkürler.

 2. Hayrettin K. dedi ki:

  Popüler Sanat maalesef değişiyor. Dünya her zaman geliştiği için şuanda trend olan Küresel Sanatlar dır. Pop Şarkıları da günümüzde 1990 lardan çok farklıdır. Sözleri genelde anlaşılmıyor.

  1. seoturkey dedi ki:

   Hayrettin Bey, maalesef eski Sanat şuanki ile aynı değildir. Her geçen gün dünya değişiyor dediğiniz gibi ama Pop Art Sanatı sadece pop şarkısı ile kıyaslanamaz. Bu bir sanattır. Yorumunuz için teşekkürler.

 3. SEVGİ H. dedi ki:

  Pop Art hakkında Güzel Sanatlar’da hala dersler görüyoruz. Pop art konularını seviyorum.

BİR YORUM YAZ