24.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi

Şekerli Çay Yarardan Çok Zarar Veriyor!

Şekerli Çay Yarardan Çok Zarar Veriyor!

Genelde şekerli çayı sağlıklı sanıyoruz. Gerçekten şekerli çay düşündüğünüz gibi yararlı değil! Şekerli çay asitli içeceklerden daha zararlı!!!

Türkiye’de Dünya’nın en büyük çay üreticileri arasında yer almaktadır. Türkiye Milleti olarak çay içmeyi severiz. “Soğuk havalarda bir sıcak çay içelim” deriz. Misafirimiz gelir direk sorduğumuz şey şudur: Çay veya Kahve içer misiniz?

Çünkü çay üretici bir Ülkeyiz ve çay içmek bizim kültürümüz haline gelmişti. Şahsen yazar olarak bu araştırmayı yapmadan önce bende çayı aşırı şekerli olarak içerdim. Şekerli çay asitli içeceklerden daha zararlı olduğunu görünce şekersiz içmeye başlayamadım ama şeker azaltımına gittim.

Haberyon.com sitesinde yer alan sağlık haberine göre;

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmada şekerli çay içmenin zararları masaya yatırıldı. 3 bin 28 çocuk üzerinde yapılan araştırmada şekerli çay, gazlı içecek gibi konular ele alındı. Buna göre, 11-14 yaş aralığındaki çocukların yüzde 82’sinin çaya şeker kattığı, yüzde 26,9’unun kola ve gazoz gibi gazlı içecek tükettiği ifade edildi.

Çocukların beden kitle indekslerine bakıldığında ise yaygın kanının aksine, gazlı içecek tüketenlerde şişmanlık oranı çok daha düşükken, çayda şeker kullananlarda bu oranın daha fazla olduğu belirlendi. Çalışmaya katılan çocukların beden kitle indekslerine bakıldığında yüzde 89,7’si normal, yüzde 5,22’si hafif kilolu, yüzde 5,09’unun şişman olduğu tespit edildi. Bu da ergenlik çağına adım atan 11-14 yaş aralığındaki çocuklarda obezite oranının düşük olduğunu ortaya koydu. Ayrıca ev dışı yemek tüketim oranının çocuklarda düşük olduğu görülürken, sanılanın aksine haftalık ve aylık periyotlarda tost, hamburger, gazlı içecek tüketen çocukların yüzde 89’unun, normal beden kitle endeksine sahip olduğu tespit edildi.

Ankara’da 3 bin 28 öğrencinin katıldığı araştırmada, çocukların fiziksel aktivite yapma alışkanlıkları da incelendi. Çalışmaya katılan 11-14 yaş grubundaki çocukların yüzde 54,14’ünün herhangi bir spor ile uğraştıkları belirlendi. Spor tercihleri içerisinde ise yüzde 28,32 ile yürüyüş ve yüzde 26,38 ile yüzme ilk sıralarda yer aldı. Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bilinçli Sağlık Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, her geçen gün obezitenin riskleri hakkında toplumunu bilinç düzeyinin arttığını söyledi.

Obezitenin, çağın en sık görülen hastalıkları arasında yer aldığını ve farklı hastalıkların oluşmasında da ciddi bir risk faktörü olduğunu vurgulayan İlhan, bilimsel araştırma sonuçlarının mutlaka topluma ulaştırılması ve gerekli davranış değişikliğine özendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. İlhan, söz konusu araştırmanın sonuçlarının da çarpıcı olduğuna dikkati çekerek, “Çayda şekerin azaltılması gerekliliği, araştırma ile ortaya konulmuştur. Bu, önemli bir tespittir. Şekerli çay içmek, bizim toplumumuzda oldukça yaygındır. sağlık bakanlığı da kamuda tek şeker dönemini başlatarak buna öncülük etti. Davranış değişikliğinin yapılması gerekmektedir” diye konuştu. Çocuklarda yetersiz fiziksel aktivite seviyesinin de bir risk faktörü olduğunun altını çizen İlhan, küçük yaşlarda çocuklara dengeli ve sağlık beslenme ile yeterli hareketin kazandırılması gerektiğini söyledi. İlhan, “Dengeli beslenme ve fiziksel aktivite bilinci çocuklukta oluşturulur” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ