24.03.2017 - Hatay'ın Firma Rehberi
ka
SEO Çeşitleri Nelerdir?
FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Ana Sayfa » Hatay Firmaları » Hatay SEO

SEO çeşitleri kaça ayrılır? SEO türleri ve seo çalışması için kurallara hakkında bilgiler. SEO kaça ayrılır?

SEO Uzmanı çalışmalarını yaparken sınıflandırmak zorunda kalır. Bu sınıflandırma SEO‘nun çeşitlerine göre farklılık gösterir. SEO kaça ayrılır sorusunun cevabıda tam bu noktada aklınıza takılabilir. SEO türleri hakkında bilgiler.

SEO çeşitleri nelerdir?

İki çeşit Google optimizasyon çalışması vardır. Site içi (On Page SEO) – Site dışı (Off Page SEO) ‘dur. Sosyal medya şuan ayrı bir dal gibi görünsede site dışı optimize konusuna girmektedir. Çalışmaların temeli olarak site içi optimizasyon birinci sırada yer alır. Web siteyi Google ve diğer arama motorlarına kayıt etmeden veya ettikten sonra Google kalite politikalarına uyması gereklidir. Çünkü Google her siteyi arama sonuçlarında çıkarmaz. Garantide etmez. Bunun nedeni ise kullanıcıların davranışları Google’ı şekillendirmektedir. Her sistemin genel amacı müşterisine doğru şekilde hitap etmek ve müşterilerininde memnun olmasını sağlamaktır. Arama motorları içinde ziyaretçiler bir müşteridir. Tüm arama motorlarının hedefi ise şudur: Kullanıcılara en alakalı sonucu vermek ve kaliteli web siteleri kullanıcıları ile buluşturmaktır.

Site İçi SEO (On Page SEO)

Web siteniz var veya yayınlamayı düşünüyorsunuz. Düşünce ve hayallerinizi gerçekleştirmek istediğiniz veya kendinize ait bir blogunuz olsun istiyorsanız. Öncelikle arama motorlarında index almak için Google kalite politikalarını okumanız gereklidir. Google politikaları içinde size fayda sağlayacak bilgileri rahatlıkla bulabilirsiniz. Bilgiler içerisinde genel bilgi ve teknik bilgilere ulaşabilirsiniz. Site içi seo ile ilgili bilgilere ulaşmak için kısa özet halinde SEO uzmanı tecrübelerime dayanarak sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Bu bilgileri maddeler halinde bulabilirsiniz.

1) Domain (Alanadı) seçimi 

Web sitenizin domainini seçerken 14 karakteri geçmemesine özen gösteriniz. Hedef marka kelimeniz sol kısımda yer alsın. Aşağıdaki resimde Web site optimizasyonu için domain seçimi nasıl yapılacağına dair kısa bilgi yer alıyor.

Domain Seçimi

Domain Seçimi

Yıllanmış domainlerin SEO etkisi daha büyüktür. Güven teriminden kaynaklı bir durumdur. Eski alanadı yaşı büyük siteler daha önceleri Google’dan ceza almamışsa daha güçlü etki gösterir.

Domain Sürenizi uzatın. Domain otoritesi için alanadı kayıt sürenizin en az 3 yıl kayıtlı olması gerekir.

2) Site İçi Google Optimizasyonu İçin Hız Önemli

Hosting veya sunucunuzun hızı iyi bir derecede olması gerekir ki; müşterileriniz web sitenizi gezerken sıkılmasın. Hızlı hosting ihtiyaçlarınızın doğrultusunda site içi seo için uygun çözümlerden birisidir. Google hızlı olan web siteleri sever.

3) Doğru Web Tasarımı Seçin (HTML 5, CSS3, Responsive)

2015 yılında SEO kuralları gereği dünyaca ünlü seo uzmanlarının görüşü bu yıl mobil uyum büyük önem kazanacaktır. Responsive tasarım kullanıcılar için önemlidir. Tabii bu her sektör için aynı mıdır? Hayır aynı değildir. Kullanıcı davranışları bizim için önemlidir. Örnek: İlan siteleri için genelde responsive tasarımı ben tercih etmiyorum. Normal masaüstü görünüm ile cep telefonum veya tabletimle giriş yapıyorum. Haber siteleri için ise vazgeçilmezim mobil uyumluluktur. Benim gibi tüm kullanıcılar aynı şekilde düşünüyorsa ilan sitesi için uygun olan normal masaüstü görünümdür. Haber siteleri için ise mobil uyumdur. Bunu Google Analytics sistemi ile çözebilirsiniz. Web sitenizi normal olarak veya responsive olarak yayınladığınız kullanıcılarınız en fazla hangi cihazlardan nasıl giriş yapıyorsa web sitenizi şekillendirebilirsiniz.

HTML 5 Ve CSS 3 

Google arama motoru genelde son HTML dilini ve CSS’in son sürümlerini tercih eder. Her dilin yeni versiyonu kullanıcı için en uygun tasarımı oluşturmak için yayınlanır. Son bir kaç yıldır kullanılan son sürümler ise HTML5 ve CSS3 ‘tür.

Fazla ve Gereksiz Kodlardan Kaçının 

CSS ve diğer tasarımla ilgili kodlamaları harici dosyadan çağırmak daha mantıklıdır. Sayfa yüklenme süremizi azaltır. Anasayfa ve diğer sayfalarımızda işlemsel kodların dışında gereksiz ve fazla kodlar varsa silmenizi tavsiye ederiz. Google temiz kodlanmış sayfaları sever.

H Tagları

Bu tagları kullanmanızda fayda olacaktır. Sayfalarınızda olan içeriliğin iyi bir hiyerarşik düzeni olması sizi rakiplerinize göre avantajlı konuma sokacaktır. Taglar H1 ‘den başlar H6 ‘da biter. Türkçe karşılığı olarak başlık tagları diye adlandırırız. H1 en büyük başlık tagıdır. H6 ise en küçüğüdür.

Bold ve Strong Yazı Biçimi

Vurgu tonları ile adlandırdığımız metin biçimleridir. Hedef kelimelerinizi strong ve b tagları ile vurgulayın. <b>….</b> şeklindedir. <strong>….</strong> şeklindedir.

ZENGİN İçerik Kraldır.

Zengin içerik diye adlandırdığımız özgün ve uzun akıcı makale her zaman sizi farklı ve değerli kılar. Diğer sitelerde olmayan sizde varsa siz farklı ve değerlisiniz demektir. Bol bol sitenizin ilgi alanına göre kitap, dergi ve yayın okumanızı tavsiye ederiz. Zengin, özgün içerikler güncel olarak girdiğinizde web siteniz Google ve diğer arama motorları için önemli olur. Kullanıcılarınızı tatmin etmeniz sizin açınızdan önemli olması gerekir. Bu noktada 3 tarafında memnuniyet derecesi ortaya çıkmaktadır. Sizin, kullanıcılarınızın, Google ve diğer arama motorlarının memnuniyeti oluşmaktadır.

Link İnşaasını Yapın! ve Navigasyon Menü Kullanın

Sitenizin içinde yapılabilecek en doğru çalışmalardan birisi link inşası ve navigasyon menü kullanımıdır. Navigasyon menü: Kullanıcıların web sitenizde kayıp olmamaları şuanda nerede ve hangi sayfada olduğunu gösterir. Sayfanın hangi kategori içerisinde yer aldığını belirtir. Örnek resim ile navigasyon menüyü açıklayalım.

Navigasyon Menü

Navigasyon Menü

Resim açıkça herşeyi anlatıyor. Tamamen kullanıcı odaklı olarak seo nedir? sayfasını göstermektedir.

Link İnşaası

Resimlerinize url verirken mutlaka yayınladığınız resmi açıklayıcı kısa url olmasına özen gösteriniz. Örnek: /resim/site-ici-seo.jpg gibi olması gerekir. Kategori ve sayfa linklerini ayarlarken aynı şekilde kullanmaya özen gösteriniz. Anlamsız link yapıları site içi optimizasyonunu düzgün kılmaz. Doğru olan kategori url’si: http://www.hataycenter.com/kategori/seo-google-optimizasyonu/ bu şekilde olmalıdır. Sayfa link inşaası http://www.hataycenter.com/seo-nedir/ gibi olmalıdır. Anlamsız sayı ve karakter kullanmayınız. Link inşaası için .htaccess dosyasını kullanabilirsiniz.

Robot.txt Dosyasını Kullanın

Site içi SEO ile ilgili olarak önemli noktaları vurguluyoruz. Google arama motorunda, diğer arama motorlarının istemediğiniz bir sayfanın index almaması için kullanılır. Genel manada gizlemek istenen sayfa ve dosyalar güvenlik odaklı çalışmaları içeriri. Web sitenin güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılan sayfaları arama motorunda gizlemek isteriz. Bu dosyaların başkaları tarafından erişebilir olması bizim için güvenlik açığı oluşturabilir. Yardımımıza robot.txt dosyası çıkar. WordPress için robot.txt doayasında kullanılan sayfalar genel olarak aşağıdaki resimde sunulmuştur.

Robot.txt Örneği

Robot.txt Örneği

Disallow ‘u bu şekilde size açıklamış bulunuyoruz. Disallow etkili şekilde sayfanızı arama motorlarından engellemeye yarar.

RSS Ve Sitemap Mutlaka Oluşturun

RSS web sitenizin yayın akışını ifade eder. Kullanıcılarınız yayınlarınızı dikkatle takip edebilir. Bu takip sonucunda sitenizin yayınlarınızı web siteleri ve bloglarında online yayınlamak isteyebilir. O nedenle RSS oluşturmakta fayda vardır. Web sitenizin daha hızlı index almasına olağan tanır. Sitenizin reel ziyaretçi sayısına etki eder. Sitemap web sitesinin haritasıdır. Google ve diğer arama motorlarına sitemap.xml dosyanızı eklediğinizde index sayınızı stabil tutabilirsiniz. Sitemap eklemediğinizde sayfa indexleriniz bazen görünmeyebilir. Arama motorları web sitenizin yapısını site haritası sayesinde daha kolay okuyabilir.

Footer Link

Web sitenizin alt kısmında bulunan link ve kurumsal bilgilerin sabit yer aldığı yerdir. Copyright bölümünüde genelde bu kısımda bulundururuz. Mutlaka bu kısımda hedef anatar kelimelerinizin veya index almasını istediğiniz kategorilerin linklerini düzenli şekilde ekleyiniz.

Kullanıcılar İçin Oluşturacağınız Sayfalar

Hizmetlerimiz, ürünler, gizlilik politikası, sıkça sorulan sorular (sss) ve iletişim. Bu sayfalar sitenizi tanımak isteyen kullanıcılara kolaylık olsun diye oluşturmanız gerekir. Unutmayın Google kullanıcıların sevdiği sitelere önem verir.

Site içi SEO (on page seo) konusu hakkında daha çok bilgiler var. Size kısmi olarak bilgileri aktardık. Bizi takip etmeye devam ettiğiniz sürece Google SEO konusunda iyice bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

SİTE DIŞI SEO (OFF PAGE SEO)

Site içi çalışmalarımızı tamamladıktan sonra ikinci adıma geçmek gereklidir. İkinci adımda site dışı seo ‘dur. Site içi seo kuralları stabil gibidir. Ama sitedışı seo ise farklılık gösterir. Bu farklılar görüş ayrılıklarından dolayı oluşur. Google’ın güncellemelerinin etkileri her siteye doğru orantıda etki etmediği için bir seo uzmanının uyguladığı teknikle diğerinin kullanıdığı aynı tekniğin etkileri farklı görünür. Çünkü siteler aynı değildir. Siteler aynı olsa dahi etkileri farklı görülmektedir. Google her siteyi ödüllendirmez. Google dostu site oluşturmak kelime ve sözlerle kolay görünebilir. Ama hiçte görüldüğü ve duyulduğu gibi kolay değildir. Site içi optimizasyonunuz site dışı optimizasyonla uyumlu olması gerekir. Dengeleri bozmayacak şekilde küçük farklılıkları uygulayabilirsiniz.

Site Dışı SEO Teknikleri

Backlink herşey değildir. SEO uzmanları ve diğer yorumcular baclinki seo diye algılar. Backlin sadece SEO’nun parçasıdır. SEO değildir. Büyük bir deryayı küçük bir sisteme sıkıştırmak mantıksızlıktır. SEO dünya ise backlink dünyanın bir ülkesi gibidir. Ülkelerde büyüklük küçüklük ayrımına maruz kalabilir. Backlinkte bu şekildedir. Büyük etkili backlink küçük ise etkisizdir. Ama dünya değildir. Dünya’nın en büyük ülkesinde dahi tüm dünyada var olan herşey yoktur. Backlink sitenin referansıdır. Diğer siteler sizin önemli olduğunuz vurgusunu arama motorlarına yapar. Nofollow ve dofollow backlink çeşitleri vardır. Nofollow önermez, dofollow önerir. Sitenizin linkini ekleyen birisi sizi öneriyorsa dofollow link ile çıkış yapar. Önermiyorsa nofollow ile linkinizi yayınlar.

Paravan Blog Sistemi (Linkwheel Teknikleri)

PARAVAN BLOG

PARAVAN BLOG

Kurallı olarak uygulandığında hızlı bir şekilde yükselmenize olağan tanır. A blogundan başlayarak Z bloguna doğru zincir şeklinde linklemedir. İlerleyen konularda net olarak size yapısını açıklayağız. Site dışı seo tenikleri arasında yer alır.

Sosyal Medya ve Bookmark’a Önem Verin

Sosyal medya son bir kaç yıldır Google ve kullanıcılar açısından önem kazandı. Bu önem konuşma ve beğenme şeklindedir. Bir site iyi ise çok kişi bu siteden bahseder. Bookmark ise sosyal imleme olarak adlandırılır. Sosyal medyadan farklı bir sisteme sahiptir. Beğendiğiniz site veya url’yi not defterinize kayıt etmek gibi bir mantıkla hareket eder.

Site dışı seo teknikleri ve SEO çeşitleri hakkında bugünlük size vereceğimiz kısa notlar bu şekildedir. Bizi takip etmeye devam edin. İnanılmaz seo tekniklerini size sunmaya devam edeceğiz.

En iyi seo uzmanı konusuna bakabilirsiniz.

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN
FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ